Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Antiphishing Nu Apare In Browsere

Optiuni

Am observat ca bara de instrumente antiphishing nu mai apare in browsere. Iar azi cand am aprins pc-ul, am primit un mesaj de la bitdefender care cerea sa trimit informatii, spunand ca usernameul etc ar putea fi trimise pentru inbunatatirea produsului, insa am ales nu, apoi cum am intrat in browsere am observat ca bara antiphishing disparuse din IE si firefox.


Apoi am intrat pe laptop si am observat ca acesta mergea doar in firefox, am dat un restart si inainte de a se incarca windowsul, a aparut o scanare pe ecranul negru spunand ceva de genul"solutia dumneavoastra antivirus a ajutat...(de aici nu-mi mai aduc aminte tot)". Apoi la logare aceiasi intrebare cu "Rapoarte anonime", insa am ales nu mai mult din pricina ca nu am banda puternica si alte motive. Acum am intrat iar in firefox pe laptop si am observat ca a disparut si de aici. Am incercat dezactivare/activare din suplimente firefox, si bara antiphising tot nu apare.


Iar mesajul acela cu "solutia dumneavoastra antivirus..." inainte de bootare l-am primit si pe PC mai acu o saptamana. Exista motive de alarmare? si astept un raspuns despre filtrul antiphishing?

Comentarii

  • Math_Matei
    Optiuni
    Am observat ca bara de instrumente antiphishing nu mai apare in browsere. Iar azi cand am aprins pc-ul, am primit un mesaj de la bitdefender care cerea sa trimit informatii, spunand ca usernameul etc ar putea fi trimise pentru inbunatatirea produsului, insa am ales nu, apoi cum am intrat in browsere am observat ca bara antiphishing disparuse din IE si firefox.


    Apoi am intrat pe laptop si am observat ca acesta mergea doar in firefox, am dat un restart si inainte de a se incarca windowsul, a aparut o scanare pe ecranul negru spunand ceva de genul"solutia dumneavoastra antivirus a ajutat...(de aici nu-mi mai aduc aminte tot)". Apoi la logare aceiasi intrebare cu "Rapoarte anonime", insa am ales nu mai mult din pricina ca nu am banda puternica si alte motive. Acum am intrat iar in firefox pe laptop si am observat ca a disparut si de aici. Am incercat dezactivare/activare din suplimente firefox, si bara antiphising tot nu apare.


    Iar mesajul acela cu "solutia dumneavoastra antivirus..." inainte de bootare l-am primit si pe PC mai acu o saptamana. Exista motive de alarmare? si astept un raspuns despre filtrul antiphishing?


    Pot să confirm prezenta antiphishingului în browserul IE (64-bit) dar în același timp absenta lui în IE (32-bit),deși la suplimente apare ca activ, putând fi activat și dezactivat. Nu cred însă că absența fizică din interfața IE afectează ăm vreun fel funcționarea corecta a antiphishingului.


    La Mozilla Firefox e totul OK.


    Cât despre mesajele primite.... licența ta e oare spre final? Încearca te rog sa urmezi pașii de aici și să îți instalezi ultimul build, pe care-l poti descărca de aici


    Anunță-ne te rog dacă problema ta mai persistă.


    Cu respect, Matei

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • Math_Matei
    editat martie 2011
    Optiuni

    Rectificare:


    in Menu Bar din IE :View/ Toolbars/ se debifeaza Lock for Toolbars și își va face prezenta o parte din Bara Antiphishing.


    Se trage unde se doreste a fi pozitionată , dupa care se bifeaza Lock for Toolbars.


    Sper că o sa rezolvi problema !

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • KEVY
    editat martie 2011
    Optiuni
    Pot să confirm prezenta antiphishingului în browserul IE (64-bit) dar în același timp absenta lui în IE (32-bit),deși la suplimente apare ca activ, putând fi activat și dezactivat. Nu cred însă că absența fizică din interfața IE afectează ăm vreun fel funcționarea corecta a antiphishingului.


    La Mozilla Firefox e totul OK.


    Cât despre mesajele primite.... licența ta e oare spre final? Încearca te rog sa urmezi pașii de aici și să îți instalezi ultimul build, pe care-l poti descărca de aici


    Anunță-ne te rog dacă problema ta mai persistă.


    Cu respect, Matei


    Nu e total security 2011 si mai am 155de zile, da si mie imi apare activa in suplimente, doar ca a disparut butonul din toate browserele si cele x64 si cele x32. Am scanat sistemul si totul pare ok, probabil de la ultimul update, iar in firefox folosesc si noscriptul, insa ieri nu erea nici-o problema. Updateul merge ok presupun ca versiunea e la zi, nu am verificat decat bdagent.exe iar versiunea este 14.0.28.44 .


    Chestia cu "Rapoarte anonime" se mai poate activa cumva din antivirus?


    Rectificare:


    in Menu Bar din IE :View/ Toolbars/ se debifeaza Lock for Toolbars și își va face prezenta o parte din Bara Antiphishing.


    Se trage unde se doreste a fi pozitionată , dupa care se bifeaza Lock for Toolbars.


    Sper că o sa rezolvi problema !


    Da ai dreptate, mersi de sfat chiar nu observasem.

  • Math_Matei
    Optiuni

    În cazul în care mai ai problema cu afișarea acelor mesaje, îți recomand o reinstalare a Bitdefenderului. Urmărește articolul meu legat de migrarea cu succes la versiunea 2011.


    Dacă folosești kitul in limba ro instaleaza-l pe ultimul descarcat de la centrul download.

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • KEVY
    Optiuni

    Pana la urma am descoperit si cum sa fac sa apara bara in firefox, trebuia intrat in setari in modul expert, dat la Antivirus/Scut si la Asistenta phishing si cautare trebuie bifata casuta cu Afiseaza bara de antiphishing in Firefox.