Bis 2015

Buna!


Am cumparat versiunea Bitdefender Internet Security 2015 cu licenta pentru 3 PC, iar atunci cand vreau sa instalez programul pe al doilea PC primesc un mesaj legat de prezenta unui alt software antivirus (McAfee).


Am avut acest antivirus, McAfee, pentru putin timp, dar l-am dezinstalat. Am folosit pentru dezinstalare inclusiv programul recomandat (McAfee Remover). Cu toate acestea, de cate ori vreau sa instalez BIS 2015 primesc mesajul ca s-a detectat un alt program antivirus si ca trebuie sa-l dezinstalez, asta desi la o cautare pe calculator a unor eventuale fisiere sau directoare cu numele McAfee nu se gaseste nimic.


Aveti vreun sfat legat de cum as putea rezolva aceasta problema?

Comentarii

  • salut, ruleaza in Safe Mode utilitarul McAfee Remover.


    ar trebuie sa fie eficient.


    succes!

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • Am incercat varianta sugerata, dar nu a functionat. Primesc in continuare acelasi mesaj de eroare, cum se vede in fisierul atasat.


    Este ciudat faptul ca daca instalez o versiune mai veche de Bitdefender, varianta free, nu am aceasta eroare si programul se instaleaza si functioneaza.

    /applications/core/interface/file/attachment.php?id=14099" data-fileid="14099" rel="">eroare_inst.pdf

  • Chris88
    editat octombrie 2015

    Salut.


    Ce sistem de operare folosesti?


    Pt. W8.1/W10 exista mai mult ca sigur posibilitatea ca utilitarul de dezistanlare pt. McAfee sa nu fi sters toti registrii.


    Exista 2 locuri unde te poti uita daca au fost sters corect toti registrii.


    Acceaza "regedit": HKEY_CURRENT_USER -> Software (aici s-ar putea sa gasesti prima bucata de registrii - folder cu numele McAfee; daca da, sterge-l).


    Pt. o posibila a doua bucata de registrii acceseaza "msinfo32" -> Software Environment -> Startup Programs (daca gasesti ceva referitor la McAfee aici, urmeaza-i calea catre a doua bucata de registrii). Cred ca o sa fie aici: HKEY_LOCAL_MACHINE -> SOFTWARE -> Microsoft -> Windows -> CurrentVersion -> Run(sterge intrarea referitoare la McAfee).


    Dupa ce ai sters toate intrarile, da un restart.


    Sper sa te ajute aceste informatii. Mult success.

  • Salut.


    Ce sistem de operare folosesti?


    Pt. W8.1/W10 exista mai mult ca sigur posibilitatea ca utilitarul de dezistanlare pt. McAfee sa nu fi sters toti registrii.


    Exista 2 locuri unde te poti uita daca au fost sters corect toti registrii.


    Acceaza "regedit": HKEY_CURRENT_USER -> Software (aici s-ar putea sa gasesti prima bucata de registrii - folder cu numele McAfee; daca da, sterge-l).


    Pt. o posibila a doua bucata de registrii acceseaza "msinfo32" -> Software Environment -> Startup Programs (daca gasesti ceva referitor la McAfee aici, urmeaza-i calea catre a doua bucata de registrii). Cred ca o sa fie aici: HKEY_LOCAL_MACHINE -> SOFTWARE -> Microsoft -> Windows -> CurrentVersion -> Run(sterge intrarea referitoare la McAfee).


    Dupa ce ai sters toate intrarile, da un restart.


    Sper sa te ajute aceste informatii. Mult success.


    Salut,


    Teoretic ar trebui sa mearga dar in realitate vei avea probleme in mod constant deoarece pe langa KEY DIN REGISTRI mai ai o gramada de fisiere cu extensia .dll ( o combinatie de fisiere esentiale,vitale pentru Windows cu fisiere McAfee) care iti vor face probleme.(nu mai intru in detaliu)


    Rezolvare : Instalezi pe curat Windows 10 si invatati sa folositi utilitate serioase pentru Backup (ex. Acronis 2010 sau 2011) De ce Acronis 2010 sau 2011 ? Simplu pentru ca sunt mai bune si mai eficiente decat 2012-2015.


    Restul de Backup gen Windows sau altele poti sa le uiti -nu sunt bune crede-ma testez soft-uri de peste 20 ani .


    Cand ai probleme in 5 minute rezolvi cu ajutorul Backup-ul si ai din nou un sistem curat .Simplu.Cauta tutoriale pe tema asta.


    O zi frumoasa.

  • Pe al doilea PC am Windows XP SP3.


    Am cautat in registri, dar nu se regaseste nici un director sau fisier cu denumirea McAfee.


    Culmea este ca pe primul calculator am Windows 8.1 ce are si Windows Defender ca antivirus, iar acolo nu am primit nici o eroare la instalare.

  • Am instalat varianta de Bitdefender Total Security 2014 si nu am mai primit eroare care semnala prezenta McAfee pe calculator. Deci clar e o problema de instalare ce tine de programul Bitdefender Internet Security 2015.


    Astept o sugestie legata de cum as putea rezolva problema.

  • Dupa "lupte seculare" am reusit sa instalez BIS 2015 si pe cel de-al doilea PC.


    Solutia a fost sa caut in registri tot ce apare cu numele McAfee si sa sterg registrii respectivi.