Cheie Produs Nou Scos Din Cutie, Data Ca Invalida !

Acum cateva zile am deschis o cutie cu Bitdefender Total Security 2013. Conform posibilitatii de upgrade, am intrat pe Bitdefender Central pentru a activa licenta pentru versiunea 2016, introducand cheia veche in sectiunea Abonamentele mele, dar surpriza, primesc urmatorul mesaj: Cheia introdusa este invalida. Cum se poate asta ? Cine imi returneaza banii platiti pe produs ?

post-197943-1450729532_thumb.jpg

Comentarii

  • Acum cateva zile am deschis o cutie cu Bitdefender Total Security 2013. Conform posibilitatii de upgrade, am intrat pe Bitdefender Central pentru a activa licenta pentru versiunea 2016, introducand cheia veche in sectiunea Abonamentele mele, dar surpriza, primesc urmatorul mesaj: Cheia introdusa este invalida. Cum se poate asta ? Cine imi returneaza banii platiti pe produs ?


    poti verifica cheia pe vechiul my_bitdefender


    adica adauga-o acolo.


    asta pentru ca e o cheie de 2013 [<2016]


    daca si acolo e naspa


    cheia e considerata cu adevarat utilizata


    cu sau fara voia ta sau a lui bitdefender


    oricum iti recomand sa instalezi 2015


    pana sisi rezolva problemele cu Central-ul.


    nu curand . :wub:


    c

  • Invalid license key! Si in https://my.bitdefender.com/subscriptions


    Nu imi ramane decat sa merg la OPC, ca eu am desigilat cutia de cateva zile, nimeni inaintea mea nu a umblat la acea cutie ! Apropo, am dat telefon si la Bitdefender, unde mi s-a promis o solutie, dar se pare ca nu se grabesc deloc ! Dupa Craciun voi vizita OPC-ul !

  • Buna seara,


    Ne cerem scuze pentru inconvenienta intampinata.


    Licenta dumneavoastra a fost revalidata in urma cu 15 zile, iar actiunea confirmata in ticketul nr. 2015122006490001


    Va rugam sa nu ezitati sa ne contactati pe viitor oricand veti avea nevoie de asistenta suplimentara cu produsele Bitdefender.

Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!