Problema Cu Un Virus

Buna ziua.


Ieri am instalat trialul de la bitdefender total security 2008,i-am facut update-ul la zi si in urma scanarii mi-a gasit


vreo 200 de fisiere.exe infectate cu virusul Win32.Virtob.AK.As vrea mai multe detalii despre el ca n-am gasit nimic despre


el (numele exact) pe nici un site iar bitdefenderul nu le poate desinfecta,asa ca am fost nevoit sa le pun in carantina.


Azi mi-a mai gasit vreo 2 fisiere infectate cu Win32.Virtob.6.GEN.


Se poate face ceva sa nu pierd toate fisierele .exe ?

Comentarii

  • Virtob e un file infector extrem de ticalos; este polimorfic si rezident in memorie, fura cateva functii API astfel incat de fiecare data cand acestea sunt apelate, virusul intra in actiune.


    Unele versiuni de Virtob contin buguri, facand dezinfectia imposibila.


    Solutia ta ar fi sa inlocuiesti programele afectate; eventual, incearca un scan in safe mode. Vezi aici mai multe detalii.


    Andrei

  • Versiunea care era detectata ca Win32.Virtob.AK nu contine buguri, trebuie sa fie detectata acum ca Win32.Virtob.6.Gen, iar produsul o poate dezinfecta. Iti recomand sa incerci din nou o scanare, ar trebui sa iti dezinfecteze fisierele infectate.


    Te-as ruga sa ne spui ce site-uri ai accesat inainte de a te fi infectat, sau sa ne descrii orice alta posibila sursa de infectie.

  • Am aceeasi problema cu acest virtob.Calculatorul imi mergea foarte prost si aveam probleme cu windows explore-ul.M-am gandit sa-mi instalez windowsul insa dupa instalarea lui nu am putut instala absolut niciun antivirus.Spre exemplu avira imi spunea ca executabilul nu poate fi rulat din cauza unei infectii cu un virus.am scanat cu bitdefender,insa la o a doua reinstalarea acelasi virus,aceleasi probleme desi am formatat tot hardiskul.mentionez ca in afara de windows nu aveam nimic instalat.cum sa scap de acest virus?

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    editat februarie 2009
    Am aceeasi problema cu acest virtob.Calculatorul imi mergea foarte prost si aveam probleme cu windows explore-ul.M-am gandit sa-mi instalez windowsul insa dupa instalarea lui nu am putut instala absolut niciun antivirus.Spre exemplu avira imi spunea ca executabilul nu poate fi rulat din cauza unei infectii cu un virus.am scanat cu bitdefender,insa la o a doua reinstalarea acelasi virus,aceleasi probleme desi am formatat tot hardiskul.mentionez ca in afara de windows nu aveam nimic instalat.cum sa scap de acest virus?


    Ai formatat doar partitia cu Windows sau ai "ras" toate partitiile si le-ai refacut?


    La reinstalarea Winului cablul de net era scos ?


    Iti recomand sa distrugi toate partitiile si sa nu introduci stickuri USB pana nu ai dezactivat Autorunul total din registrii si pana cand antivirusul nu va fi fost instalat si updatat.