O Foarte Mare Problema

knubabum
editat februarie 2009 în Discu355ii malware

Salut

Am si eu o mare problema.

Cand incer sa rulez cmd imi sare imediat.Cand incerc sa rulez HiJackThis (instaleru) imi sare chiar la terms and conditions.Regedit sare.O aplicatie daca vrea sa-si faca aupdate,sare.Tot ce pot sa cred e ca am un troian si imi da kill la toate aceste procese.Am incercat sa intru in safe mode cu cmd dar si acolo e o mare chestie ca imi da restart automat...

Am incercat cu diverse tooluri sa vad procesele care ruleaza pe calculator(evident care au mers si nu-mi dadea kill) si nu am gasit problema.Indicatii,orice folositor in aceasta problema mi-ar fi de mare ajutor...

Multumesc anticipat.

LE: presupun ca nu are nici un rost sa instalez un antivirus ca nici nu imi da voie sa-l instalez pentru ca ii da kill,sau e evident ca atunci cand vrea sa isi faca update kill ...

Comentarii

• Salut

Am si eu o mare problema.

Cand incer sa rulez cmd imi sare imediat.Cand incerc sa rulez HiJackThis (instaleru) imi sare chiar la terms and conditions.Regedit sare.O aplicatie daca vrea sa-si faca aupdate,sare.......

Cum adica sare ,se restarteaza calculatorul ?

• nu,imi da troianul kill la proces

• Sm3K3R
    editat februarie 2009
    nu,imi da troianul kill la proces

Iti recomand sa scanezi cu niste live cd uri de antivirus(nu pot preciza nume in cadrul forumului).

Nu e exclus sa fie doar un sistem de operare corupt.

Ai putea prezenta un log HijackThis : trendsecure.com/portal/en-US/tools/security_tools/hijackthis

Downlodezi fisierul pe un alt calc ,ii pui un nume aleator, il transferi pe calcul infectat (de preferat de pe un CD) si incerci sa-l rulezi.

• Iti recomand sa scanezi cu niste live cd uri de antivirus(nu pot preciza nume in cadrul forumului).

Nu e exclus sa fie doar un sistem de operare corupt.

Ai putea prezenta un log HijackThis : trendsecure.com/portal/en-US/tools/security_tools/hijackthis

Downlodezi fisierul pe un alt calc ,ii pui un nume aleator, il transferi pe calcul infectat (de preferat de pe un CD) si incerci sa-l rulezi.

nu merge sa instalez hijack,chiar si dupa ce i-am dat alt nume la exe-ul de instal:)

• Sm3K3R
    editat februarie 2009

Downlodeaza si prajeste ISO-ul asta pe un alt calculator si ruleaza-l ca Live CD pe calculatorul infectat (bootezi de pe el ,citeste manualul placii de baza pentru detalii ) : http://download.bitdefender.com/rescue_cd/

Meniul e intuitiv si ar trebui sa te descurci ,se poate face update dupa care faci scanarea.

Exista si alte Live CD-uri de genul asta ,de la alti vendori antivirus ,n-ar fi rau sa incerci tot ce se poate pana la operatiunea de formatare.

Featured content

bitdefender review banner

Ukrainian Government Websites Defaced in Massive Cyberattack

Hackers took down and defaced several Ukrainian government websites after diplomatic talks between Ukrainian, Russian and US officials reached a dead end on Thursday.

Read more

Top Five Security Tips for iPhone Owners in 2022

‘Less is more applies’ perfectly to exploits targeting iOS. They are rare, but can inflict major damage..

Read more

Critical Vulnerability in 3 WordPress Plugins Impacts 84,000 Websites

“Security experts last week disclosed a critical WordPress plugin vulnerability affecting over 84,000 websites"

Read more