Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Probleme De Randare In Opera Alaturi De Bd Is 2012

Optiuni

Salutare,


De cand am actualizat BD IS de la 2011 la 2012 au aparut probleme de randare in Opera, mai exact diverse artefacte, precum in poza atasata. De la un refresh la altul, ele dispar sau apar sub alta forma sau se pastreaza la fel.


Deja am deschis un tichet (daca vreti, postez si ID-ul), dar au trecut 5 zile si ceva si nimeni nu mi-a raspuns.


PS: am si alte capturi de pe alte site-uri, am postat cea mai recenta, facuta cum 2 minute chiar pe acest forum.


post-78928-1319725299_thumb.jpg

Comentarii

  • rootkit
    Optiuni

    Buna ziua si bine ati venit pe forumul nostru.


    Va rog sa ne spuneti ticket ID aici.


    De asemena sa ne spuneti ce versiune de Opera folositi?


    Multumim.

  • Buna ziua si bine ati venit pe forumul nostru.


    Va rog sa ne spuneti ticket ID aici.


    De asemena sa ne spuneti ce versiune de Opera folositi?


    Multumim.


    Ticket ID:201110221004744


    Versiunea Opera (mentionata si sus in descrierea scurta a topicului) este 11.52.


    SO: Win 7 x64 / platforma ATI-AMD.

  • rootkit
    Optiuni

    Buna seara


    Va informez ca o sa primiti in cel mai scurt timp un raspuns prin email.


    De asemenea, va anunt ca am laut la cunostinta situatia curenta si lucram la o actualizare. Aceasta o sa fie livrata automat fara interventia utilizatorilor.


    Pana atunci va sugerez sa folositi pentru moment un alt browser(ca Firefox, Chrome sau Internet Explorer).


    Ne cerem scuze pentru inconvenienta si de asemenea va multumim in avans pentru intelegere.


    O seara placuta.

  • Am primit raspuns si ma bucur. In acelasi timp, imi pare rau ca, pentru a primi acest raspuns, a fost necesar:


    - sa intervin si pe acest forum


    - sa dau o replica acida pe e-mail, la 5 zile dupa deschiderea tichetului.


    Dupa cum am scris si pe mail, si eu lucrez in industria softului, o ramura chiar mai nemiloasa (embedded) iar un raspuns rapid la un tichet, in care sa se spuna "acum analizam, va informam curand cu privire la rezultat" e foarte important.


    Sunt curios daca ati reusit sa reproduceti problema la voi, in echipa, daca v-ati dat seama care e cauza. Banuiesc da ca, din moment ce vorbiti de un fix.

  • rootkit
    Optiuni

    Buna ziua


    Am reusit sa reproducem situatia curenta. Cand s-a lansat Bitdefender 2012, Opera era la versiunea 11. Dupa ce au lansat ei versiunea 11.5x, au inceput sa apara unele probleme. Si aici nu ma refer numai la produsul nostru, ci si la faptul cum randeaza in general site-urile si le afiseaza.


    Va pot spune ca echipa lucreaza in acest moment la un fix, in cazul de fata la modulul TrafficLight din Bitdefender ca sa lucreze cum trebuie si pe ultima versiune de Opera.


    Ne cerem scuze inca o data pentru situatia creata.


    Va multumim.

  • Si eu va multumesc.


    Weekend placut.

  • rootkit
    Optiuni

    Buna seara.


    Multumim si noi pentru intelegere.


    Weekend placut.

  • Dupa atata asteptare, am revenit azi la BD 2011 IS. E mult mai prietenos (chiar in modul expert) decat BD2012.


    La Opera nu renunt, iar BD2012 pur si simple face acel browser inutilizabil.


    Sanatate si noroc.

  • rootkit
    Optiuni

    Buna seara


    Multumim pentru feedback.


    Va anunt ca se lucreaza la acest modul(inclusiv Opera 10.6 Beta si Opera 12 Alpha). Actualizarea o sa fie lansata cat de curand.


    O seara placuta.

  • Paul.R
    Optiuni

    Salut!


    a aparut opera 11.60:


    http://www.opera.com/


    O zi buna!

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    editat decembrie 2011
    Optiuni

    Salut Paul


    Echipa noastra a luat deja in considerare si versiunea Opera 11.6x inca din Beta.


    Multumim.

  • Si pe Opera 11.60 persista problemele legate de randare, dar parca nu la fel de mult ca in versiunile anterioare.

  • rootkit
    Optiuni

    Salut


    Cand o sa iasa actualizarea o sa rezolve situatia si pe versiunile mai noi de Opera.


    Multumim.

  • Aceeași problemă o am și eu:


    Post în forumul Opera


    Am deja un TicketID (201112101015742), dar încă aștept rezolvarea. Mi s-a spus că „se lucrează”, dar sînt deja cîteva luni bune...

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    Optiuni

    Salut


    Bine ai revenit.


    Discutia o sa continue pe acest topic:


    http://forum.bitdefender.com/index.php?sho...=29438&st=0


    Multumim.