Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Probleme Cu Criptarea Conversatiei

Optiuni

Sal!


Discutam cu un prieten pentru care eram setat ca invisible in acel moment.


Am setat sa fiu vizibil.


Si imediat dupa au inceput sa apara cateva randuri de text criptat.


El are tot un produs Bitdefender (mi se pare ca cel gratuit).


Eu am Bitdefender Internet Security 2013.


Multumesc!

post-416-1346075118_thumb.jpg

Comentarii

  • mitza97
    Optiuni

    Salut. :rolleyes:


    Nu este nimic anormal acolo. Din momentul in care te-ai facut "visible", Bitdefender a criptat conversatia.


    Daca prietenul tau nu avea Bitdefender, nu s-ar fii intamplat acest lucru.


    Daca te deranjeaza, poti anula aceasta optiune din Settings-Privacy control settings-chat encryption.


    O zii buna !

  • SorinK
    editat august 2012
    Optiuni

    Era criptata si inainte! :)


    Asta e problema.


    Doar ca am setat sa fiu vizibil pentru el a produs o problema temporara in care el trimitea criptat si eu primeam tot criptat, desi trebuia sa vad decriptat.

  • Am verificat.


    Prietenul are alt produs antivirus free.


    Deci nu are Bitdefender.


    Atunci de ce am vazut mesaj ce parea criptat de la el?

  • Corectare - era Bitdefender, ca era la serviciu la acea ora.

  • mitza97
    Optiuni

    Din cate stiu eu, Bitdefender free nu are criptare a conversatiilor pe messenger. :blink:


    In orice caz, ceva "neintelegeri" au fost la mijloc intre cele doua produse. :rolleyes:

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    Optiuni

    Salut :)


    Spune-mi ce versiune avea prietenul ca sa fac niste teste.


    De asemenea vezi sa aiba ultima versiune de Yahoo Messenger.


    O seara buna!

  • Salut,


    Problema mea e cu Total Security 2013: cum fac sa vad conversatia pe care am avut-o , adica s-o decriptez. Pe ambele calculatoare e instalat Bitdefender. Merci

  • rootkit
    Optiuni

    Salut :)


    Criptarea pe mesageria instanta are o singura functie: sa previna citirea istoricului din profilul userului.


    Textul o data criptat, nu poate fi decriptat.


    Daca nu doresti asta sa se mai intample, trebuie sa dezactivezi aceasta functie din Setari.


    O seara placuta!

  • Salut :)


    Criptarea pe mesageria instanta are o singura functie: sa previna citirea istoricului din profilul userului.


    Textul o data criptat, nu poate fi decriptat.


    Daca nu doresti asta sa se mai intample, trebuie sa dezactivezi aceasta functie din Setari.


    O seara placuta!


    Cred ca asta e o hiba. Din moment ce exista functia de criptare(pentru fisiere), cred ca era normal sa fie ceva similar si la criptarea pe mesagerie. Poate pe viitor :rolleyes: . Si in alta problema, am mai semnalat-o la testele beta, la SafePay nu se pot descarca/salva extrasele de pe site-urile banciilor. O solutie ar fi salvarea in Safebox poate, daca SafePay izoleaza restul calculatorului.

  • rootkit
    Optiuni

    Salut :)


    O sa investigam.


    Se va adauga capacitate de descarcare pentru Safepay in curand.


    O zi buna!

  • mitza97
    Optiuni

    Salutari. :rolleyes:


    Scuze ca intervin si eu in acest topic, Cristii, cand va fii adaugat totusi suportul flash in SafePay ?


    Nu functioneaza...se poate vedea AICI ce spune pagina. :mellow:


    O zii buna !

  • Draguta (ca sa nu zic altfel) faza cu criptarea mesageriei. Daca nu era discutia asta nu stia nici naiba ce cripteaza Bitdefender. Sunt convins ca toata lumea isi imagina ca e vorba de criptarea textului transmis pentru cazurile ca acesta ar fi interceptat cumva. Asta suna a tzeapa mai ales ca cei care nu vor sa li se citeasca istoricul conversatiei pot dezactiva memorarea acestui istoric. Gresesc?

  • Draguta (ca sa nu zic altfel) faza cu criptarea mesageriei. Daca nu era discutia asta nu stia nici naiba ce cripteaza Bitdefender. Sunt convins ca toata lumea isi imagina ca e vorba de criptarea textului transmis pentru cazurile ca acesta ar fi interceptat cumva. Asta suna a tzeapa mai ales ca cei care nu vor sa li se citeasca istoricul conversatiei pot dezactiva memorarea acestui istoric. Gresesc?


    Cred ca e criptat tot traficul si daca e interceptata conversatia e criptata. Problema e ca daca cei in drept sa vada conversatia vor sa vada istoricul nu mai pot.

  • ankryo
    editat septembrie 2012
    Optiuni
    Cred ca e criptat tot traficul si daca e interceptata conversatia e criptata. Problema e ca daca cei in drept sa vada conversatia vor sa vada istoricul nu mai pot.


    Eu zic ca problema e acest "CRED". Lipsa de informatii de la cei obligati sa le ofere ne face sa folosim acest cuvant.


    Altfel, pseudonimul cand are timp raspunde ca mai sus, clar: "Criptarea pe mesageria instanta are o singura functie: sa previna citirea istoricului din profilul userului."


    Q.E.D.

  • rootkit
    Optiuni

    Salut :)


    Nu o sa se faca utilitar de decriptare pentru ca poate fi folosit si de persoanele care fura date.


    Daca doresti sa pastrezi istoricul, nu inchide fereastra pana nu il salvezi local intr-un fisier sau opreste functia cand ai nevoie de istoric.


    Multumim.

  • Berliotz
    Optiuni
    Salut :)


    Nu o sa se faca utilitar de decriptare pentru ca poate fi folosit si de persoanele care fura date.


    Daca doresti sa pastrezi istoricul, nu inchide fereastra pana nu il salvezi local intr-un fisier sau opreste functia cand ai nevoie de istoric.


    Multumim.


    Ideea era sa se faca decriptarea tot de catre cine face criptarea. Asa e normal. Explicatia ca un utilitar poate fi folosit de persoanele care fura date nu sta in picioare. Altfel eu unul vad aceasta functie incompleta, si deci nefolositoare.

  • rootkit
    Optiuni

    Salut :)


    Daca se face un utilitar pentru aceasta situatia, ce il impiedica pe utilizatorul X sa nu-l faca public?


    Astfel o data facut public, functia este inutila.


    Din motive de siguranta, acele date o sa ramana criptate.


    Weekend placut!

  • Salut :)


    Daca se face un utilitar pentru aceasta situatia, ce il impiedica pe utilizatorul X sa nu-l faca public?


    Astfel o data facut public, functia este inutila.


    Din motive de siguranta, acele date o sa ramana criptate.


    Weekend placut!


    Ma simt dator sa repet intrebarea : daca memorarea istoricului conversatiei poate fi oprita, care e sensul criptarii acestuia?

  • rootkit
    Optiuni

    Salut :)


    Poate fi oprita doar daca utilizatorul este administrator.


    De asemenea, produsul se poate proteja cu parola pentru a evita opririle rau intentionate.


    O seara buna!

  • Berliotz
    Optiuni
    Salut :)


    Daca se face un utilitar pentru aceasta situatia, ce il impiedica pe utilizatorul X sa nu-l faca public?


    Astfel o data facut public, functia este inutila.


    Din motive de siguranta, acele date o sa ramana criptate.


    Weekend placut!


    Ideea era ca funcția de criptare/decriptare sa fie inclusa în programul principal, nu un utilitar separat, și în momentul stabilirii conexiunii criptate(dacă există) să se genereze o cheie unică, memorată doar pe cele doua pc-uri pe care sunt instalate (sau in contul utilizatorului, etc) și numai cu această cheie să se facă decriptarea.


    Altfel acele date criptate nu sunt de nici un folos, ca și cum ar fi șterse.

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    editat octombrie 2012
    Optiuni

    Salut :)


    Situatia cu generarea cheii local este un pic mai delicata si in situatia asta userii sunt vulnerabili.


    Multumim oricum de sugestii, o sa le trimit mai departe la developerii nosti pentru imbunatatirea produselor noastre.


    O zi buna!

  • nety
    editat octombrie 2012
    Optiuni

    Chestia asta cu criptarea datelor da bine la imagine (un antivirus mai bun ,sigur etc.).Cine stie si poate sa fure date criptarea este inutila (nu exista algoritm care sa nu fie gasit).Asa ca nu te mai obosi cu maruntisuri esti destept si celor de la Bitdefender nu la convine ce spui ,ca atunci le darami mitul "TOTEMIC" Este ca atunci cand intrebi care este cel mai bun firewall-NU ESTE ! Nu s-a inventat firewall-ul care sa nu poata fi penetrat.Hai fara suparare.Pa!

  • Berliotz
    Berliotz
    editat octombrie 2012
    Optiuni
    Salut :)


    Situatia cu generarea cheii local este un pic mai delicata si in situatia asta userii sunt vulnerabili.


    Multumim oricum de sugestii, o sa le trimit mai departe la developerii nosti pentru imbunatatirea produselor noastre.


    O zi buna!


    Astept rezolvarea. Mulțumiri echipei pentru că a rezolvat și o problemă semnalată de mine pe partea de Safepay (salvarea extraselor). :D

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    editat octombrie 2012
    Optiuni

    Salut :)


    Revin cu detalii aici cand o sa am noutati despre acest subiect.


    Multumim pentru sugestii.


    O seara placuta!