Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Alegerea celui mai bun produs de securitate si maximizarea protectiei device-urilor pentru asigurare


Buna seara! Va salut cu respect, doamnelor si domnilor! Intr-o tara ca Romania, in care nici guvernul tarii noastre NU ne poate asigura drepturile si libertatile oamenilor de a trai normal o viata adevarata, nezbuciumata si fara pericolele care apar mai mereu in societatea romaneasca care se inmultesc din ce in ce mai tare de la un timp, de cand s-au inmultit casele de pariuri, farmaciile si firmele de pompe funebre, as vrea ca macar sa aflu cum pot sa am siguranta maxima cand navig pe internet pe o mica parte din site-urile pe care de obicei le accesez. Pentru aceasta as vrea sa stiu ce antivirus se potriveste pentru fiecare din device-urile mele(in mare parte pe Windows) pentru a avea securitatea maxima pe acestea ori de cate ori doresc sa accesez internetul si pentru a pastra securitatea maxima pentru viata acestor device-uri. Chiar ma gandesc serios si sunt obsedat pentru alegerea celui mai sigur furnizor de internet din Romania pentru a obtine si pastra securitatea maxima a tuturor device-urilor mele atunci cand sunt conectat. Am un laptop Asus, model X550LD, cu Windows 10 Professional. original pe acesta, cu ultima versiune 1703(OS Build 15063.632). La acest laptop mai conectez din cand in cand doua smartphone-uri cu Windows 10 Mobile pe acestea (un smartphone  Microsoft Lumia 950 XL si un alt smartphone Microsoft Lumia 640 LTE . Cu toate device-uri ma conectez la un router ZTE, Model ZXHN F660 GPON ONT. Pentru toate aceste device-uri as vrea sa fac tot posibilul pentru alegerea corecta a celei mai bune solutii de securitate si pentru a maximiza si a pastra securizarea maxima a acestor device-uri si inclusiv a routerului ZTE si pentru a face cele mai bune setari pentru toate acestea. Problema mea e ca nu stiu daca fac toti pasii ca la carte pentru a obtine si pastra securitatea maxima pentru toate componentele mai sus mentionate. Cand vine vorba de update-uri, efectiv, eu cred ca noi utilizatorii nu avem timp pentru a parcurge toate update-urile intr-un timp foarte scurt. De obicei, eu dupa ce am instalat Windows 10 Professional pe laptop-ul mai sus mentionat, cand a venit vorba de drivere lipsa, am imprumutat drivere ale Windows 8 si apoi am updatat fiecare driver, manual, in Device Manager si nu stiu daca e cea mai corecta strategie pe care am ales-o. Apoi fac update-urile de securitate ale Windows-ului 10 Professional al meu (Action Center ->All Settings-> Update & Security - Check for updates). Oare era mai ok daca updatam mai intai Windows Defender-ul, inainte de toate? ... pentru ca sa nu mai am problema problema la download a primelor update-uri de Windows 10 si pentru a nu se opri netul, pentru ca altfel primesc eroarea " "Default gateway is not available" , la care cu ceva timp in urma incercam inutil sa scap cu ajutorul Windows 10 Troubleshoot. De multe ori Troubleshoot spune ca o repara dar nu e asa. Putem scapa de aceasta problema cu doua comenzi: Cortana(Search) - > cmd -> command prompt (run as administrator) -> netsh int ip reset c:\resetlog.txt sau comanda: netsh int ip reset. Alte update-uri mai sunt pentru programele din Windows Store dar cred ca netul cade mai mult din cauza lor pentru ca acolo sunt multe aplicatii care trebuie updatate. Cand vine vorba de browsere, eu, pentru fiecare browser pe care il instalez, urmeaza sa il updatez si apoi instalez extensii pentru blocarea reclamelor si extensii pentru navigarea sigura cu acestea. Va rog din suflet sa ma ajutati si sa veniti cu idei pentru a ma ajuta cum sa fac sa rezolv problema mea pentru alegerea celui mai bun produs de securitate si maximizarea protectiei device-urilor pentru asigurarea sigurantei utilizatorului pe internet! Thanks!

Comentarii


  • Buna dimineata,


    Daca tot sunteti aici eu va recomand sa folositi BD Total Security ( contine o serie de utilitare care va ajuta sa imbunatatiti performantele calculatorului) sau BD Internet Security pentru 3 dispozitive. Aceste produse va asigura protectia pentru toate dispozitivele dvs.  Eu folosesc produsele BD de 14 ani si in acest timp am incercat si alte solutii de securitate.


    In legatura cu furnizorul de internet depinde in ce zona va aflati si ce oferte puteti sa accesati, depinde si de cerintele pe care le aveti, in ce scop folositi dispozitivele.


    Windows 10 va asigura updateuri automate pentru sistemul de operare cit si pentru driverele de care aveti nevoie. (cu mici exceptii).  Important este sa mentineti Windows Update activat. Daca instalati un produs BD nu aveti nevoie de alt produs de securitate (cum ar fi Windows Defender sau altele) deoarece mai multe produse de securitate intra in conflict (se verifica intre ele) si rezultatul este un calculator care raspunde foarte greu la comenzi.


    Nu stiu ce utilitare va asigura Asus pentru laptop dar de obicei multe dintre aceste utilitare va incarca sistemul si solicita resurse mari care va incetinesc calculatorul.


    In ce priveste browserele eu folosesc Firefox care permite instalarea a sute de extensii in functie de dorinte si ca rezerva am instalat si Chrome.


    De regula netul cade daca aveti un furnizor care nu va asigura o conexiune de banda larga.


    Pentru o mai buna securitate ar fi bine sa conectati laptopul la net prin cablu iar routerul sa aiba setata o parola de acces la retea foarte puternica. O alta recomandare ar fi sa folositi wifi doar cind este necesar si daca aveti posibilitatea sa-l opriti atunci cind nu-l folositi.