Export/Import setari


Salutare.


Recent am avut o problema cu clientul Bitdefender 2019 si am fost nevoit sa-l reinstalez. De la suport mi s-a recomandat folosirea utilitarului de dezinstalare si instalarea clientului din cental. Problema pare sa se fi rezolvat, dar din pacate toate setarile anterioare problemei mi s-au sters: scan-uri customizate, setari firewall, safe files... etc.


As dori sa stiu daca exista o posibilitate de export/import al setarilor pentru a evita problema pe viitor (in vedera unui back-up regulat). Daca nu exista aceasta functionalitate, atunci stie cineva daca setarile se salveaza in fisiere xml/json si unde ar fi acestea? As putea copia acele fisiere.


Mersi.

Comentarii


  • Se pare ca o optiune automata de import/export nu exista. Nu stiu daca sunt planuri pe viitor, dar momentan sigur nu au.


    Am verificat fisierele Bitdefender-ului si am gasit cateva care salveaza setari. Pentru cine e interesat acestea sunt:


    Custom scans:

    c:\Program Files\Bitdefender\Bitdefender Security\ProfilesData\<codul unic al profilului>\ondemandal.xml


    Safe Files:

    c:\Program Files\Bitdefender\Bitdefender Security\settings\cryptprotectal.xml


    Firewall:

    c:\Program Files\Bitdefender\Bitdefender Security\settings\firewall\rules.xml


    Pe mine doar aceste optiuni ma intereseaza, pentru a le include in back-up-ul meu regulat.

  • Cosmin P.
    Cosmin P. QA Engineer ✭✭✭


    Salut,


    Nu exista optiune de import/export manual la setari, dar daca dai pe "Uninstall" din Control Panel si selectezi "Reinstall", atunci setarile vor fi pastrate. Folosind optiunea de "Uninstall" sau utilitarul de dezinstale, nu se pastreaza nicio setare.