Cum Anulez Obligativitatea Scanarii Regulate ?

Chiar si dupa ce am scanat complet sistemul, la 7 zile imi apare ca o problema de securitate afecteaza acest calculator (semnul de


exclamare alb), si anume ca nu a mai fost efectuata o scanare completa de peste 7 zile. As fi dorit sa dezactivez aceasta verificare,


deoarece nu aduc din afara prea multe obiecte si oricum scanez complet ceea ce aduc. La fel si cu ce copiez din Internet.


O scanare completa dureaza vreo 2 ore sau mai bine si nu isi are rostul! In final, tot nu gaseste nimic.


Stiu ca daca dezactivez verificarea starii antivirusului, dispare semnul de exclamare, numai ca atunci nu ma mai avertizeaza


nici daca s-a dezactivat temporar antivirusul! Ori nu vreau asta. Am cautat peste tot in meniuri sa dezactivez aceasta verificare


a scanarii regulate si nu am gasit. Aveti vreo solutie ? Multumesc.

Comentarii

  • alexcrist
    alexcrist
    editat ianuarie 2010

    Salut Emilian C.,


    Din păcate, în acest moment nu este nicio modalitate de a dezactiva acea alertă. În BitDefender 2010 toate alertele legate de modulul antivirus (inclusiv activat/dezactivat și scanare periodică) au fost grupate în acea singură opțiune de monitorizare.


    Însă aș putea să-ți ofer o alternativă. În cazul în care folosești bara de scanare (scan activity bar), atunci acel grafic va racționa în cazul în care antivirusul e dezactivat. Adică chiar dacă vei dezactiva monitorizarea modulului antivirus, în bara de scanare tot va apărea un X roșu în zona activității antivirusului. Practic aceste două alerte (acel X și monitorizarea stării scutului) sunt echivalente.


    Deci, dacă folosești bara de scanare, atunci sugestia mea este să oprești monitorizarea modulului antivirus, iar în cazul în care antivirusul este inactiv (voit sau nu), vei observa acest lucru în bara de scanare.


    Cris.

  • As fi dorit sa dezactivez aceasta verificare,


    deoarece nu aduc din afara prea multe obiecte si oricum scanez complet ceea ce aduc. La fel si cu ce copiez din Internet.


    O scanare completa dureaza vreo 2 ore sau mai bine si nu isi are rostul! In final, tot nu gaseste nimic.


    Stiu ca daca dezactivez verificarea starii antivirusului, dispare semnul de exclamare, numai ca atunci nu ma mai avertizeaza


    nici daca s-a dezactivat temporar antivirusul!


    a fost adusa in discutie la feature requests in campania de beta testing dar trebuie sa fie si un Bitdefender 2011/2012 , nu? (a.k.a "nu a fost implementata" , alaturi de multe alte propuneri) <_<

  • aschiuta
    editat ianuarie 2010

    Ma inscriu si eu la aceasta optiune care ma supara, ma refer ca nu pot s-o decactivez. Nu stau la o saptamana sa scanez 1.5 TB de HDD.