Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Perfromanta Smtp Proxy Vs Milter

saf
saf
editat noiembrie 2008 în Unix

Salut,


Am vazut aici ca acum se poate configura BD for Mail Servers ca milter pentru Postfix (pana acum o vreme mergea numai SMTP proxy).


Aveti idee care ar fi (daca este) avantajul utilizarii ca milter?


Merci.

Comentarii

  • Salut,


    Am vazut aici ca acum se poate configura BD for Mail Servers ca milter pentru Postfix (pana acum o vreme mergea numai SMTP proxy).


    Aveti idee care ar fi (daca este) avantajul utilizarii ca milter?


    Merci.


    Avantajul pe care-l vad eu, este viteza. Intr-un trafic decent de 600-1200 mail-uri pe minut, milter-ul este cu cel putin 10% mai rapid decat SMTP Proxy-ul, deoarece nu se mai pierde timp cu forward-area mail-ului de la o conexiune la alta (operatie ce contribuie si ea la load-ul total al server-ului).

  • Avantajul pe care-l vad eu, este viteza. Intr-un trafic decent de 600-1200 mail-uri pe minut, milter-ul este cu cel putin 10% mai rapid decat SMTP Proxy-ul, deoarece nu se mai pierde timp cu forward-area mail-ului de la o conexiune la alta (operatie ce contribuie si ea la load-ul total al server-ului).


    Mda. Intre timp am mai facut niste sapaturi si am trecut la milter.


    Nu am avut cum sa observ vre-o crestere de performanta pentru ca nu aveam un trafic intr-atat de mare incat sa-mi "inece" masina.


    In schimb am observat ca acum sunt mult mai usor de urmarit mailurile prin loguri, pentru ca nu se mai asigneaza alt id la fiecare mail la forwardarea catre proxy.


    Ca punct negativ, ma gandesc ca, in cazul in care scanner-ul este pe alta masina, nu se poate folosi milter, dar asta este doar un "thought-experiment".


    In concluzie: am trecut pe milter si merge.