Bitdefender Si Ceasul Sistemului

Salut,


Am o intrebare mai ciudata despre produsele BitDefender.


Am un prieten care si-a instalat BitDefender anul trecut. Insa, la momentul instalarii/inregistrarii, el avea setata data sistemului cu un an inainte (avea 2005, in loc de 2006). Acum ii este frica sa modifice data sistemului deoarece crede ca asta va face BD sa expire.


Este adevarat acest lucru, sau prietenul isi poate seta linistit data corecta?


Cris.


P.S.: am intrebat asta si pe LiveAssistance, dar cel cu care vorbeam mi-a "inchis in nas" chatul <_<:blink:

Comentarii

  • Salut, Cris!


    Cred ca timpul il ia de pe servere. Dar nu-s sigur. Oricum, daca nu-i mai merge dupa ce seteaza corect ora, poate sa o dea inapoi din nou. :)


    Andrei

  • alexcrist
    alexcrist
    editat iulie 2007

    Mersi de raspuns, dar nu cred ca "a da inapoi ora" este o solutie, pentru ca odata expirat, banuiesc ca BD nu mai dez-expira :D (ar fi si absurd, pentru ca atunci toata lumea ar putea folosi orice program trial la nesfarsit, pur si simplu prin modificarea datei in fiecare zi :P)


    Cris.

  • Atunci solutia este fie un raspuns oficial de la baietii de la BD, fie sa tina sistemul cu data inpoi. ;) Oricum, eu cred ca in considerare se ia timpul de pe server. (daca are internet).


    Andrei

  • Nu-mi raspunde si mie cineva la intrebare? :(


    Ma rog...ma refer la cineva care stie sigur...

  • Cu siguranta ii va expira ;), cel putin asa mi se pare mie normal ;)

  • alexcrist
    alexcrist
    editat iulie 2007
    Cu siguranta ii va expira ;) , cel putin asa mi se pare mie normal ;)


    Mie nu mi se pare normal. Mi s-ar parea normal ori sa ia data de pe server (cum a spus AndreiASM), ori sa detecteze modificarea datei sistemului si sa ajusteze automat data expirarii.


    Asta e... e incepator. Nu se pricepe prea mult la PCuri. Ce sa faca acum? Are de ales intre a sta cu data dereglata si a-i expira BitDefender (pe care a dat bani)?? E ilogic...


    Cris.

  • Nu e ilogic deloc. Daca ai seta data astfel: 2008 in loc de 2007 si dupa instalare l-ai da iar la 2007 asta ar insemna ca ai avea 2 ani de licenta nu?


    De ce nu da data cu 1 luna inainte sa vada daca ii afecteaza perioada ramasa din licenta si asa vede si daca isi ia data de pe server sau nu dupa un update.


    Daca nu-si ia data de pe server atunci formateaza PC si baga-l iar cu data normala si daca-i expira produsul si zici ca a dat bani pe el atunci sa contacteze livesupport sa faca dovada ca l-a cumparat si sunt sigur ca o sa-i rezolve problema.

  • Nu e ilogic deloc. Daca ai seta data astfel: 2008 in loc de 2007 si dupa instalare l-ai da iar la 2007 asta ar insemna ca ai avea 2 ani de licenta nu?


    Tocmai de aia am spus ca este ilogic. Este ilogic in ambele sensuri.


    Tu spui ca daca dai data cu un an inainte, BD expira. Asta inseamna ca si daca dai data cu 1/100 de ani inapoi o sa ai licenta 1/100 de ani in plus... ILOGIC!


    Cel mai logic mi s-ar parea ca BD sa detecteze modificarea datei (la fel cum detecteaza modificarile de registrii etc..) si sa actualizeze automat data expirarii. Astfel, daca dai data cu un an inainte, data expirarii se modifica cu un an inainte...dar timpul ramas este acelasi. Si asta se aplica si data dai data inapoi.


    De ce nu da data cu 1 luna inainte sa vada daca ii afecteaza perioada ramasa din licenta si asa vede si daca isi ia data de pe server sau nu dupa un update.


    Pentru ca mai bine sta cu data dereglata, decat sa piarda o luna din cele 12.


    Daca nu-si ia data de pe server atunci formateaza PC si baga-l iar cu data normala si daca-i expira produsul si zici ca a dat bani pe el atunci sa contacteze livesupport sa faca dovada ca l-a cumparat si sunt sigur ca o sa-i rezolve problema.


    Dupa cum am spus, nu-i chiar un geniu al PC-urilor..deci sa-i spui: "incerci, si daca nu merge, reinstalezi Windowsul" el o sa zica: "Mai bine stau asa".


    Iar cu LiveSupport iar nu merge, din acelasi motiv.


    As prefera, daca se poate, sa primesc un raspuns oficial, fara presupuneri...


    Cris.

  • Tocmai de aia am spus ca este ilogic. Este ilogic in ambele sensuri.


    Tu spui ca daca dai data cu un an inainte, BD expira. Asta inseamna ca si daca dai data cu 1/100 de ani inapoi o sa ai licenta 1/100 de ani in plus... ILOGIC!


    Cris.


    NU o sa ai o licenta prelungita cu X ani, cel mai probabil o sa ai o licenta expirata.


    Majoritatea programelor au protectie in sensul asta, pentru a nu prelungi licenta printr-o simpla schimbare a datei.


    Poti sa incerci licenta aia pe un BD instalat in VMware si asa o sa-ti dai seama daca o sa fie valida daca setezi data normal sau nu.

  • Ma rog... ideea era sa nu stau eu sa instalez un intreg VM, cand puteam sa primesc pe forum un raspuns oficial si 100% corect. Dar vad ca nu-mi poate oferi nimeni... :(


    Cred ca o sa incerc tot pe LiveAssistance...si sper ca n-o sa mi se mai inchida Chatul in nas...

  • Iar cu LiveSupport iar nu merge, din acelasi motiv.


    Cris.


    Nu trebuie sa fi expert ca sa contactezi livesupport. Sincer eu daca as fi avut o asemenea problema cu o licenta as fi contactat live support fara ezitare, ca doar am platit pt BD, dar daca am o licenta data de un "prieten drag" cu siguranta nu as contacta livesupport.


    In plus, de ce o fi schimbat el data nu pot sa-mi dau seama. Oricum nu e problema mea, dar sigur ii va expira licenta daca va schimba data, si asta este o reactie normala a produsului.


    PS: Nu e ilogic deloc. Daca ai seta data astfel: 2008 in loc de 2007 si dupa instalare l-ai da iar la 2007 asta ar insemna ca ai avea 2 ani de licenta?nu!


    Asa ar fi trebuit sa arate postul anterior.My bad :D


    Catalin

  • As putea incerca cu Beta sa vad reactia BD-ului dar cum nu se instaleaza o licenta "trial" nu cred ca ar fi un raspuns relevant.

  • Nu trebuie sa fi expert ca sa contactezi livesupport. Sincer eu daca as fi avut o asemenea problema cu o licenta as fi contactat live support fara ezitare, ca doar am platit pt BD, dar daca am o licenta data de un "prieten drag" cu siguranta nu as contacta livesupport.


    Sper ca aici nu ma acuzi ca i-am dat licenta mea, nu?


    Iar el nu intra pe LiveAssistance (nici nu stiu daca are net...) pentru ca la engleza nu prea se pricepe (abia a inceput scoala, de unde engleza??) iar acolo ar trebui sa explice problema in engleza.


    In plus, de ce o fi schimbat el data nu pot sa-mi dau seama. Oricum nu e problema mea, dar sigur ii va expira licenta daca va schimba data, si asta este o reactie normala a produsului.


    Aici raspunsul e simplu. Daca te gandesti ca incerca sa pacaleasca vreun program, gresesti.


    Avea ceasul setat gresit de cand si-a luat PC-ul (mi se pare ca-i la SH) si pana a aflat cum se schimba data, avea deja BitDefender instalat.

  • Nu te acuz de nimic Cris, sincer.


    NU aveam de unde sa stiu ca e asa mic prietenul tau, deci cum ai zis si tu, cel mai sigur e sa contactezi tu liveassistance.


    Se intampla adesea ca utilizatorii sa incerce sa se "joace" cu programele, de aia mi-am pus intrebarea cu schimbatul datei.


    Eu zic sa lase data asa ca nu-i afecteaza cu nimic PC-ul, sau contacteaza tu liveassitance si incearca sa-i rezolvi problema.


    Am uitat ceva: cam deplasata faza cu LiveAssistance si "inchisul Chat-ului in nas", de asta nu il folosesc :D.Nu am avut nevoie si sper sa nu am nevoie de el, pt ca o asemenea reactie nu mi se pare normala, mai ales ca dai banii pe un produl al lor.

  • vladx
    editat iulie 2007

    Poate da timpul inainte fara probleme, am facut eu teste. ;)

  • @Vladx: Sa-mi dai si mie licenta ta ;), ca eu am setat dala la 2008 si imi arata ca a expirat produsul.


    Important e ca daca a revenit la normal dupa setarea la zi.


    Poate ai licenta pe 2 ani ;)

  • Salut,


    Am mai incercat odata pe LiveAssistance. Ironia sortii: am dat exact peste aceeasi persoana care mi-a inchis data trecuta. De data asta mi-a raspuns :P


    On-Topic: la modificarea ceasului sistemului, BD expira, din pacate (asa cum a presupus Catal1n).


    John: How may I assist you?


    Cris: First of all, a question about BitDefender registration


    Cris: I have a friend that, when he registered BitDefender, he had his PC clock set


    incorrectly (it was seet on 2005 instead of 2006


    )


    Cris: and now he is afraid to change the clock, because he believes that BD will epire


    Cris: is this correct?


    John: In this case he can reinstall BitDefender and set the correct time


    .


    Cris: ok


    Cris: so, if he changes the clok, BD will exipre?


    John: Yes it will.


    Cris.

  • mihai_romanian
    editat octombrie 2007

    Mi s-a intamplat si mie odata cand a trebuit sa scot bateria de la placa de baza sa pot sa intru in BIOS pentru a modifica ceva si cand am deschis PC-ul surpriza ceasul era setat la ora in care s-a instalat BIOS-ul prima data in 2004 si BD era expirat.Am setat ceasul corect,am reinstalat antivirusul si s-a rezolvat.