Bd Instalat De 2 Ori Pe Acelasi Comp

Salut.


Imi dau seama ca titlul topicului poate parea ciudat la prima vedere. Sa va explic despre ce e vorba.


Acum am XP SP3, si intentionez sa instalez in paralel (dual boot) Windows 7 beta, evident pentru a-l testa. Asta inseamna ca voi instala pe partitia cu Win 7, incetul cu incetul, toate programele pe care le folosesc in mod curent, ca sa vad cum merg (daca merg).


Un soft important in orice comp este antivirusul, deci voi instala si BitDefenderul. Acum intrebarea intrebatoare este cum fac cu licentele?


Licenta pe care o am este pentru un singur calculator. Banuiesc, ca:


1 - serverele de la Softwin vor vedea BD'ul ca si cum ar fi instalat pe un alt comp (ca si cum asa avea 2 comp'uri in casa);


2 - daca bag serialul care il am acum, va spune ca este deja folosit.


E adevarat ca BD'ul va functiona 30 de zile ca Trial, dar nu cred ca o sa pot testa un Sistem de Operare in 30 de zile, mai ales ca este schimbare mare pentru mine, intrucat trec de la XP direct la Window 7, sarind peste Vista.


Am alte variante, in afara de a cumpara inca o licenta ? ( avand in vedere ca pana la urma vreau sa instalez pe acelasi comp)

Comentarii

  • In primul rand, momentan, BitDefender nu are versiune dedicata de Windows 7.

  • ecs
    ecs
    editat ianuarie 2009
    In primul rand, momentan, BitDefender nu are versiune dedicata de Windows 7.


    Ai si n-ai dreptate.


    Intr-adevar nu exista nici un soft care sa aiba scris pe eticheta "Compatibil Windows 7", pentru ca Windows 7 nu exista oficial, pana cand nu se va lansa versiunea finala.


    Dar, si asta este o veste proasta pentru fabricantii de soft ale caror produse nu merg (bine) pe Vista, si se bazau ca va apare repede alt OS, Windows 7 nu este un OS nou, are kernel'ul de la Vista, modificat, in bine zic "ei". Timpul si perioada de testare va spune daca asa este sau nu.


    Deci, tot ce merge pe Vista, va merge si pe Windows 7, si mai important, tot ce NU merge pe Vista, nu va merge nici pe Windows 7.


    Acum din cate stiu eu, BitDefender este compatibil cu Vista, deci ar trebui sa functioneze si pe Windows 7.


    Eu ca utilizator de BD de cativa ani, nu pot decat sa sper ca BD nu face parte din grupul softurilor care au probleme pe Vista, pentru ca atunci trecerea la Windows 7 nu va imbunatati cu nimic situatia, nici pentru utilizatori, nici pentru Softwin.


    Revenind la topic, cred ca m-am hazardat deschizandu-l, pentru ca acum mi-am dat seama ca da, nu se poate testa un intreg OS in 30 de zile, dar un Third Party Software, chiar si un antivirus, da.


    O sa-l instalez trial, il folosesc 30 de zile, si apoi il inlocuiesc cu un av freeware, ca am de unde alege.


    Merci.

  • Raspuns direct la intrebare: din cate stiu, BitDefender poate fi instalat pe acelasi calculator de mai multe ori, fara probleme, utilizand aceeasi licenta. Pentru siguranta 100%, mai bine intrebi LiveAssistance, Customer Support.


    Legat de Windows 7: s-au schimbat multe in Windows 7. Da, este bazat pe acelasi kernel ca Vista, insa modificarile conteaza destul de mult. Din cate am auzit, s-a umblat destul de mult la UAC, care pe Vista a facut foarte multe probleme produselor BitDefender. Deci este posibil (si asta e simpla mea parere, habar n-am care este situatia compatibilitatii BD cu Seven) ca problemele sa apara din nou, mai ales ca Seven este inca in Beta (deci posibil instabil).


    In plus, din cate stiu (din nou, poate ma insel), variantele Beta ale Windows-ului e mai bine sa fie reinstalate, nu updatate (parca auzisem ca nici macar nu se poate trece de la un build la altul prin Windows Update...). Asta inseamna ca in 30 de zile oricum e posibil sa iti reinstalezi Windows-ul (asta daca vrei sa folosesti ultima versiune).


    Concluzie: eu zic ca nu se merita, cel putin momentan, sa iti bati capul cu inregistrarea BD pe Seven. Foloseste-l trial, vezi care-i treaba (adunate trial-urile de la TotalSecurity + Internet Security iti dau 60 de zile ;) ). Intre timp, poate vor aparea si informatii oficiale despre compatibilitate, probleme, etc... si vei putea sa te decizi in cunostinta de cauza. :)


    Cris.

  • Si, pe scurt, cam care erau problemele legate de UAC ? Si mai important, au fost rezolvate ?