Diferenta Preturi Us Ro

Buna seara,


"Umbland" si eu pe internet se pare ca am luat un mic virusel. Pana acum (10 ani) nu am avut astfel de probleme dar neglijenta m-a ajuns intr-un final.


Astfel am decis sa cumpar un Antivirus si primul gand mi-a venit la marele nostru (din Romania) producator de antivirusi BITDEFENDER.


Eh.. asa am cautat sa cumpar si ce am gasit m-a mirat cel putin. In US am gasit cateva site-uri care vand BitDefender AV 2009 cu 24$ iar pe site-ul .ro al nostru se vinde cu 30 Euro.


Stau si ma gandesc.. ca poate asta reprezinta diferenta dintre managementul din US (stirile spuneau ca marea noastra companie si-a mutat HQ in US) si cel din RO... management/marketing cum vor ei sa il numeasca... Chiar asa? adica la noi il vindeti mai scump? unde in ro salarul mediu este muuuult mai mic decat in US... ma gandesc ca de aici ati inceput si pe creerele noastre ati construit AV-ul... macar un mic discount in RO (de bun simt) ati putea sa faceti. Intelegem ca pozitii de executiv nu vreti sa platiti in ro pe premisa ca nu sunt oameni buni aici... nu cred dar sa zicem ca nu ma pricep la strategii coorporatiste dar bun simt ati putea avea, macar ca ati platit salariile pe care le-ati platit si probabil inca o faceti si cu inima impacata platiti cat platiti acolo in US....


Felicitari!!! Mi se pare de prost gust...


Daca companiile "born" in Ro ne trag "tzeapa" oare la ce sa ne mai asteptam de la lanturile mari de magazine care vand mai scump aici decat in alte tari europene... e clar... RO naste succese pe "ciupeala"... DACA SE POATE, de ce nu!


Sunt curios in cat timp imi va sterge un admin postul... oricum fac screenshot ca sa il distribui... ma amuza treaba asta.


Bye

Comentarii

  • Tu compari preturile din US cu Europa ?


    Arata-mi mie ceva ce e mai scump in US decat in Europa.


    Sa-ti dau un exemplu: cat costa o licenta de Windows in US si cat e una in EU ?