Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Total Security 2009 Imi Ingheata Sistemul !

Optiuni

De cand am instalat pe desktop-ul meu TS 2009 , intre 40 s si 4 ore sistemul imi ingheata invariabil cand deschid utorrent ultima varianta optimizata pentru Vista ...


Spun ca BDTS 2009 e de vina pentru ca inainte am folosit pe acelasi sistem de operare x64 un antivirus nume de antivirus piratat care nu avea nici o treaba insa de cand am instalat TS 2009 s-a dezlantuit iadul ...


Va rog sa imi oferiti cateva solutii de setare a programului dvs. care credeti ca ar putea pricinui acest inconvenient major.


Multumesc cu respect.

Comentarii

  • Salut Semper Fidelis. Poti sa postezi specificatiile tale de sistem te rog ? (CPU, RAM, HDD, VIDEO si in special OS-ul - nu am inteles daca rulezi pana la urma pe 64 de biti in continuare sau nu).

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    editat februarie 2009
    Optiuni

    Cel mai probabil si Bitdefender este piratat, ca si Windows. :D

  • So much of a BitDefender Helper ...


    A trecut saptamana si un raspuns pertinent nu am primit.


    Sunt dezamagit de servciul de ajutor online si de pe acest forum ...


    Nu se poate ca o firma sa vanda un produs si sa nu ofere solutii de troubleshooting ...


    Imi pare rau sa constat ca lucrurile stau la fel in Romania ...


    Am plecat acum 15 ani in San Diego,Ca si sunt cetatean american,am optat pentru BitDefeder NUMAI DIN CONSIDERENTE NATIONALE (desi sunt de etnie maghiara) ...


    Imi pare sincer rau pentru aceasta optiune.


    Nu e vorba de cei 15 $ ci de faptul ca mentalitatea rip-off romaneasca a ajuns si in IT ...


    Pacat ca nu aveti in .ro BBB (Better Business Bureau) ca oamenii sa poata suna acolo si sa va scada punctajul de credibilitate datorita felului buruienos de a trata un client .


    ...

  • Sm3K3R
    Optiuni

    Semper Fidelis ,e foarte posibil ca inghetul sistemului sa se datoreze unor probleme hardware .


    Un torent va genera in primul rand multe conexiuni ,multe conexiuni inseamna multa memorie de sistem utilizata ,stress pe CPU si pe controlerul HDD.Poate fi doar o simpla coincidenta faptul ca la momentul instalarii BD ai inceput sa ai freezuri.


    Din proprie experienta trebuie sa -ti spun ca pana nu testezi hardwareul in stress maxim si pana nu instalezi pe curat sistemul de operare ,nu ai cum sa stii daca e vina pura a BD-ului.Sursa ,memoria RAM si procesorul sunt primele vizate de o asemenea testare.Orice problema cu RAM-ii va genera probleme si cu programele care salasluiesc in memoria RAM in speta procesele BD.


    In cazul in care e doar o incompatibilitate (cel mai probabil intre driverul NDIS si driverul placii de retea ) un workaround ar putea fi utilizarea unui firewall 3-d party si sunt destule bune si free.


    Iti recomand de asemenea sa updatezi driverul placii de retea la ultima versiune disponibila pe situl producatorului.

  • Semper Fidelis
    editat februarie 2009
    Optiuni


    Buna ...


    Imi pare rau ca pe un forum care se vrea un support/assistant in loc de idei ti se ofera workaround-uri,in loc de credit in achizitionarea de soft din retail ti se arunca in nas din start ca probabil este counterfeit.


    E mai usor acest mod.


    Asa e.


    Ca sa nu existe dubii configuratie si soft ce am pe PC este tot cumparat de la magazin de profil dupa cum urmeaza :


    - power supply Fortron Blue Storm II - 500W


    - CPU Type DualCore Intel Core 2 E8700, 3333 MHz (9.5 x 351)


    - Video Adapter ASUS EAH4850 series (512 MB)


    - Motherboard Name ASUS P5E DELUXE (HDMI)


    - Audio Adapter ATI HD 2xxx HDMI @ ATI RV770 - High Definition Audio Controller


    - Memory CORSAIR DOMINATOR TWIN2X2048-8500C5D


    - Operating System Microsoft Windows Vista Ultimate OEM RETAIL


    - OS Service Pack Service Pack 1


    - Bitdefender Total Security 2009 License Certification comercializata impreuna cu MB.


    Am folosit softul TS 2009 in trial pentru o luna pentru ca mai apoi sa introduc codul de 20 cifre si litere (si sa constat aceeasi probleme) ...


    Later edit: softul in discutie aka TS 2009 a fost instalat pe curat cum ziceti voi adica dupa instalarea sistemului de operare,componentele pc-ului fiind luate separat la sugestia desk celrk-ului si puse laolalta tot de el iar OS a fost instalat de mine "as is" ...


    Deci nu vad alta rezolvare decat ca cei de la BD sa poata recunoaste ca e o problema intre BD si x64 sau BD si utorrent si sa faca un patch pt asta.


    Super ciudat ca pe acest forum chiar aveti situatii ca cea descrisa de mine care treneaza inca din aug 2007


    http://forum.bitdefender.com/index.php?showtopic=1787


    De curiozitate pe forumul utorrent toata lumea vb de incompatibilitatea utorrent - x64-bitdefender ...

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    editat februarie 2009
    Optiuni


    Ai incercat cu un alt firewall (cel din BD inchis)?


    Comodo free ar trebui sa functioneze fara probleme.


    Ai updatat toate driverele de sistem,video,sunet retea la cele mai noi versiuni cunoscuta fiind problema cu driverii pe X64?


    Ai rulat Memtest de cel putin 22 ori (toata suita de teste)?


    Ai rulat Prime 95 macar 12 ore ?


    Utorentul asta il folosesti pentru downlodat ce? Soft original ,mp.3-uri originale ,filme originale?


    Sunt sigur ca exista alternative la Utorent ,si pana la rezolvarea posibilului bug te-ai putea descurca cu acela.


    Rar am intalnit oameni care atunci cand cumpara ceva care are vreo chichita ,sa nu incerce sa-l faca sa funcitioneze prin orice mijloace fie ele si workarounduri ?

  • Semper Fidelis
    editat februarie 2009
    Optiuni


    Administrez niste site-uri de bodybuilding si uploadez din filmele de la concursuri sau din dvd-urile pe care le cumpar aici ORIGINALE domnule , a.i. sa poata si prietenii mei romani sa se bucure in timp cvasi real de stiri de ultima ora.


    Oricum stim amandoi ca asta a fost o rautate din partea ta si nu absolva in nici un fel incapacitatea asa zisilor moderatori de a rezolva problema in discutie.


    Da TOATE driverele sunt la zi.


    Now what !?

  • Semper Fidelis,


    Pe adresa de email cu care te-ai logat pe forum nu am gasit raportarea aceasta in sistemul nostru intern. De aceea vom crea noi una, si iti vom trimite un email cu o serie de recomandari. Daca aceste recomandari esueaza, vom relua procesul de investigare de la zero, pentru a putea identifica ce se intampla pe sistemul tau.


    Incepand cu 23 Februarie forumul a fost preluat de suportul tehnic in administrare. Cu siguranta ca nu vom reusi rezolvarea tuturor problemelor insa incercam sa furnizam macar solutii alternative.


    Si o ultima rugaminte: de acum inainte, toate posturile noi va rog sa le puneti in noile sectiuni. In zona "veche" ne va fi imposibil sa reluam totul de la inceputuri si sa furnizam raspunsuri.

Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!