Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Alerta Firewall

Optiuni

Ce ar putea insemna alerta firewall din imagine? Eu i-am dat "Interzice" A aparut dupa un restart windows (xp) dat de mine.

post-112-1236265592_thumb.png

Comentarii

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    Optiuni

    Pai de ce nu faci poza cu calea programului ?


    Ca nu se vede nimic :)

  • Tocmai, ca nu este nici un program. In alerta firewall scria "System".


    La versiune IP scrie "Oricare" (in imagine nu se vede.)

    post-112-1236277909_thumb.jpg

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    editat martie 2009
    Optiuni

    Sterge regula si toate regulile suspecte si vezi daca iti mai cere ;)

  • alexcrist
    Optiuni

    Protocolul 41 este protocolul ISATAP (Intra-Site Automatic Tunnel Addressing Protocol). Acest protocol este folosit la transmiterea pachetelor în format IPv6 într-o reţea tip IPv4.


    IPv6 este o versiune superioară şi mult mai sigură decât IPv4. Asta înseamnă că pachetele destinate celor două tipuri de reţele (IPv4 şi IPv6) au o structură diferită, deci pentru a transmite corect un pachet IPv6 într-o reţea IPv4 trebuie folosit acest protocol.


    Windows XP nu "ştie" nativ IPv6 (decât cu unele update-uri), însă Vista şi Seven da. E posibil ca cineva din aceeaşi reţea cu tine, care are Vista (sau poate chiar sistemul tău, dacă suportă) să-ţi fi trimis un pachet ce necesita acest protocol în momentul în care tu ai intrat în reţea (adică imediat după restart, când placa de reţea a căutat un IP).


    În concluzie, nu cred că ai de ce să te temi. :)

  • Ok, multumesc pentru detalii.

  • din nou alerte pe portul 41 (doua ieri si azi una) - XP / SP3 Prof.

    post-112-1259514231_thumb.jpg

    post-112-1259514239_thumb.jpg