Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Probleme Dupa Instalare Bd2009

Optiuni

Salut,


Am incercat de mai multe ori sa instalez BD 2009 dupa AVG free 5.2 si am am anumite nelamuriri.


Desi am dezinstalat AVG si am rulat CCleaner pentru a curata registrii inainte de instalarea BD 2009, dupa instalare sistemul devine instabil (XP SP3, actualizat la zi).


Simptomele pe care le pot enumera sunt inghetarea sistemului imediat dupa restart, ecrane albastre cu KERNEL_DATA_INRAGE_ERROR pentru ftdisk.sys si Win32k.sys.


Toate acestea dispar daca fac restore point la momentul anterior instalarii BD 2009.


Am incercat si pe un alt HD (SATA), adica am schimbat HD pentru ca am crezut ca el e problema si am aceleasi simptome.


Credeti ca ar trebui sa fac pasii de aici: http://www.bitdefender.ro/site/KnowledgeBase/consumer/#524 (apropo rugati adminul site-ului sa verifice calea catre imaginea care ar trebui sa fie acolo ca nu prea este :( ) ?? Eu cred ca nu, pentru ca nu este o problema de instalare, instalarea functioneaza corect.


Nici solutia furnizata aici: http://www.bitdefender.ro/site/KnowledgeBase/consumer/#389 nu pot sa o aplic pentru ca sistemul ingheata sau crapa, asa cum am explicat mai sus.


Cateva date despre procesor:


Number of CPU(s) One Physical Processor / One Core / One Logical Processor / 64 bits


CPU Full Name AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4200+


CPU Name AMD Athlon 64 X2 4200+


CPU Code Name Windsor


Platform Name Socket AM2 (940)


Revision BH-F2


Technology 90 nm


Instructions MMX (+), 3DNow! (+), SSE, SSE2, SSE3, x86-64, NX, VMX


Original Clock 2200 MHz


Original System Clock 200 MHz


Original Multiplier 11.0


CPU Clock 2210 MHz


System Clock 200.9 MHz


HT Link 1004.6 MHz


Core 0 Speed 2210.1 MHz


Core 0 Multiplier 11.0


L1 Data Cache 64 KBytes


L1 Instructions Cache 64 KBytes


L2 Cache 512 KBytes


Cam ce ar fi de facut, in afara de faptul ca dupa o indelungata utilizare a produselor BD sa ma orientez spre altceva ?


Multumesc !

Comentarii

  • Math_Matei
    Optiuni

    spune-mi te rog numele driverului placii de retea si poate vom rezolva problema! eu 7 luni de zile m-am chinuit!

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • Alex Stanciu
    Optiuni

    Salut Dorin ,


    Ti-am trimis un mail cu un tool de diagnosticare pe care trebuie sa i-l rulezi . Te rugam sa ne dai un reply cu raportul generat atasat .


    Multumesc ,


    Alex

  • dorin
    Optiuni
    spune-mi te rog numele driverului placii de retea si poate vom rezolva problema! eu 7 luni de zile m-am chinuit!


    Uite toate detaliile obtinute cu SIW-ul lui Gabriel Topala:


    Number of GPUs 2


    Display Adapter RADEON X300/X550 Series


    Video Processor ATI display adapter (0x5B60)


    Video memory size 256 MBytes


    Adapter DAC Type Internal DAC(400MHz)


    BIOS Date 05/05/12


    Display Drivers ati2dvag.dll


    Driver Version 6.14.10.6614


    Driver Date 2006-05-03 16:50:42


    Inf File Name oem7.inf


    Inf Section ati2mtag_RV370


    Display Adapter RADEON X300/X550 Series Secondary


    Video Processor ATI display adapter Secondary (0x5B70)


    Video memory size 256 MBytes


    Adapter DAC Type Internal DAC(400MHz)


    Display Drivers ati2dvag.dll


    Driver Version 6.14.10.6614


    Driver Date 2006-05-03 16:50:42


    Inf File Name oem7.inf


    Inf Section ati2mtag_RV370

  • dorin
    Optiuni
    Salut Dorin ,


    Ti-am trimis un mail cu un tool de diagnosticare pe care trebuie sa i-l rulezi . Te rugam sa ne dai un reply cu raportul generat atasat .


    Multumesc ,


    Alex


    Buna ziua Alex,


    Multumesc pentru acel email.


    Am dat un reply cu un fisier atasat care sper sa ajute la identificarea problemei.

  • dorin
    Optiuni
    spune-mi te rog numele driverului placii de retea si poate vom rezolva problema! eu 7 luni de zile m-am chinuit!


    Imi cer scuze pentru mesajul de mai sus in care am inclus detaliile pentru placa video.


    Pentru retea acestea sunt:



    Network Adapter 1:


    Model Gigaset USB Stick 108


    Description Gigaset USB Stick 108 - Packet Scheduler Miniport


    Status Connected


    MAC Address 00-01-E3-5F-C2-4A


    Manufacturer Siemens AG


    Type WIRELESS LAN


    Speed 54 Mbps


    Network Adapter 2:


    Model NVIDIA nForce Networking Controller


    Description NVIDIA nForce Networking Controller - Packet Scheduler Miniport


    Status Disconnected


    MAC Address 00-1B-FC-34-71-70


    Type WIRED


    Speed 100 Mbps


    Multumesc pentru ajutor !

  • dorin
    Optiuni

    Network Adapter 1:


    Driver: Siemens


    Driver date: 23.02.2006


    Driver version: 1.5.0.110


    Network Adapter 2:


    Driver: NVIDIA


    Driver date: 27.09.2006


    Driver version: 65.3.3.0


    Multumesc pentru ajutor !


    Scuze pentru mesaje succesive, dar timpul de modificare a unui mesaj este setat destul de scurt.

  • Aici gasesti ceva pentru dezinstalarea AVG: http://www.raymond.cc/blog/archives/2009/0...virus-software/

  • dorin
    Optiuni
    Aici gasesti ceva pentru dezinstalarea AVG: http://www.raymond.cc/blog/archives/2009/0...virus-software/


    Da, interesant, mai erau ceva urme prin Firefox. Pentru documentare am pus log-ul rezultat dupa rularea a ceea ce mi-ai recomandat mai sus. Sper ca asta + solutiile furnizate de suportul BitDefender prin email sa ma ajute sa rezolv problema.


    Multumesc tuturor !


    Voi reveni cu rezultatele...


    /applications/core/interface/file/attachment.php?id=5354" data-fileid="5354" rel="">avgremover.log

  • Math_Matei
    Optiuni

    dragul meu, uita-te la add remove programs, daca ai cumva ceva de genul Marvel Youkon(asta fiind driverul majoritatea palcilor de retea onbord) atunci sa stii ca orice ai face nu scapi de freez-urile9inghetarea sistemului) oricate analize ai trmite la suportul tehnic bitdefender!


    eu sunt patit!


    Pentru a te convinga ca am dreptate, te rog dezinstaleaza bit 2009 cu ajutorul utilitarului si instaleaza bit 2008 si spune-mi de mai ai freez-uri. daca nu, atunci garantat bitul iti va merge de iti vei pune o placa de retea, separata ce nu mai foloseste ca driver marvel youkon!


    (posibil sa fi scris gresit)


    eu maine plec pentru 7 zile (concediu)si nu voi mai putea sa iti urmaresc raspunsul


    iti doresc multa bafta!

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • dorin
    Optiuni
    dragul meu, uita-te la add remove programs, daca ai cumva ceva de genul Marvel Youkon(asta fiind driverul majoritatea palcilor de retea onbord) atunci sa stii ca orice ai face nu scapi de freez-urile9inghetarea sistemului) oricate analize ai trmite la suportul tehnic bitdefender!


    eu sunt patit!


    Pentru a te convinga ca am dreptate, te rog dezinstaleaza bit 2009 cu ajutorul utilitarului si instaleaza bit 2008 si spune-mi de mai ai freez-uri. daca nu, atunci garantat bitul iti va merge de iti vei pune o placa de retea, separata ce nu mai foloseste ca driver marvel youkon!


    (posibil sa fi scris gresit)


    eu maine plec pentru 7 zile (concediu)si nu voi mai putea sa iti urmaresc raspunsul


    iti doresc multa bafta!


    @gini nu e cazul meu.


    Am promis ca revin cu finalul. Nu poti merge cu Trabantul pe autostrazile din Germania pe care viteza minima e de 110 km/h.


    Nu am chiar un Trabant dar la constructia autostrazii nu a fost prevazuta si o banda suplimentara pentru masina mea.


    De aceea va trebui sa circul nu pe autostrada (BD 2009) ci doar pe drumuri nationale (BD 2008).


    Pentru cei care nu au inteles am facut downgrade la BD 2008, la acelasi pret de BD 2009. Asta da afacere, nu ?


    Nu pentru mine, ci pentru firma care produce softul ...