Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Probleme Cu Reteaua Mshome

Optiuni

Salut!


Acasa am doua calculatoare (un laptop si un desktop).


Antivirus am instalat doar pe desktop (BitDefender 10 IS trial).


Am incercat de mai multe ori sa fac o retea intre ele cu MSHOME.


La inceput, in mod inexplicabil nu mi-a reusit si am reinstalat Windows-ul pe ambele calculatoare de cateva ori. De fiecare data configuram reteaua abia dupa ce instalam toate programele inclusiv antivirusul (pe desktop). Am mers cu laptopul la un prieten si acolo a functionat reteaua intre calculatoare. Atunci am reinstalat din nou Windows-ul pe desktop si am configurat reteaua MSHOME imediat dupa ce am instalat driverele. De data asta a functionat (am transferat si date intre calculatoare). Apoi am instalat si programele pe desktop, inclusiv BitDefender-ul 10 IS. Dupa ce l-am actualizat de 2-3 ori cu restarturi intre, desktop-ul nu mai vedea laptopul in retea, iar laptop-ul vedea desktop-ul, dar nu mai avea acces la el si implicit la share.


Am dezactivat firewall-urile pe ambele calculatoare, inclusiv cel din antivirus si tot nu a functionat.


Ma gandesc ca poate era mai bine sa instalez BitDefender fara firewall. Voi ce ziceti?

Comentarii

  • NU folosesc firewall de la BD dar cred ca are o setare de genul: Enable ICS(internet connection sharing). Uita-te prin setarile de la firewall si cauta sa vezi daca suporta ICS si daca da, atunci activeaza-l.


    Normal ar trebui sa functioneze.

  • sunny
    Optiuni

    Optiunea Enable Internet Connection Sharing e bifata, dar tot nu merge.


    Daca dezinstalez BitDefender si sterg si registrii, functioneaza reteaua intre calculatoare.

  • Am si eu exact aceeasi problema dar cu BD internet security 2008.

  • sunny
    Optiuni
    Am si eu exact aceeasi problema dar cu BD internet security 2008.


    La un prieten ii merge reteaua, dar cu Bitdefender 9 Antivirus Professional Plus instalat.

  • alexcrist
    alexcrist
    editat august 2007
    Optiuni

    Treaba sta asa:


    1) File&Printer Sharing nu are nicio legatura cu Internet Connection Sharing (dar absolut nicio legatura). Sunt notiuni total diferite si total independente.


    2) Cu BitDefender Antivirus Plus (orice versiune) merge File Sharing fara probleme, pentru ca el nu creeaza reguli implicite.


    3) File Sharing se realizeaza prin portul 139 (NetBIOS), iar BD Internet Security, in functie de alegerile facute in Firewall Assistant, blocheaza acest port, facand File Sharingul imposibil. De ce il blocheaza? Raspuns mai simplu Raspuns mult mai detaliat.


    Pentru a recapata accesul File Sharing, sunt mai multe solutii (in ordinea securitatii):


    1) in lista Trafic a BD Firewall, adaugati, manual, reguli pentru a permite orice trafic intre PC-ul vostru si celelalte PC-uri din retea (pe baza IPurilor). Dupa adaugarea regulilor, folositi Editaza profil pentru a muta regulile create pe primele pozitii in ambele liste.


    2) in lista Trafic, intrati la Editeaza profil, cautati in ambele liste regulile care au portul 139 la Port sursa sau Port destinatie si deselectati-le. Atentie! Veti deschide poarta File Sharing catre tot internetul. Exista malware care se raspandesc prin acest port!


    3) In tab-ul Trafic apasati Reseteaza profil si, la pasul 6 selectati Conexiune locala de incredere (Retea birou) (prima optiune) Atentie! Veti deschide multe porti pentru malware, nu doar pe cea FileSharing! Desi metoda asta este cea mai simpla si garanteaza succesul oricaror operatiuni intr-o retea LAN (trafic, comunicatii, Remote log-on, etc...), securitata oferita de BD Firewall este mult diminuata!.


    Concluzie: faptul ca nu va merge File Sharing nu este catusi de putin un bug, ci este pur si simplu alegerea utilizatorului care nu este atent la optiunile setate.


    Cris.


    Edit: Pasii pe care i-am spus eu se aplica pentru BD 9/10 Internet Security. Pentru BD IS 2008 este posibil sa fie diferente, mai ales ca au fost introduse Internet Zones (nu stiu care sunt diferentele, pentru ca nu am incercat inca BD 2008).