Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Pwstealer

Optiuni

Va rog sa ma ajutati pentru rezolvarea unei infectii cu PWStealer pe un calculator


cu windows xp home, protejat cu BitDefenderIS 2009, infectie ce nu a putut fi


rezolvata de BitDefender nici in safe mode (in safe mode, nu a detectat malware-ul).


Va rog sa ma ajutati!


mircea_tl


Raportul antivirusului:


Probleme nerezolvate:Nume obiect Nume amenintare Situatie finala


[system]=]C:\WINDOWS\system32\svchost.exe (memory dump) Generic.PWStealer.0E96BF1A Nicio actiune nu a putut fi aplicata


[system]=]C:\WINDOWS\system32\svchost.exe (full dump) Generic.PWStealer.5EA190FF Nicio actiune nu a putut fi aplicata


multumesc

Comentarii

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    Optiuni

    Introdu cd-ul de Windows in unitatea cd-rom, apoi du-te la Start-> Run si scrie: sfc /scannow si apasa Enter. Asteapta sa termine acel proces.

  • Nu reusesc sa lansez scanarea cu sfc! Desi am introdus CD de instalare pentru windows xp home, apare


    o ferestra in care mi se cere sa introduc CD-ul de instalare pentru windows xp professional! Apoi imi cere acest lucru de fiecare data cand gaseste ceva de inlocuit! Oare ar fi mai util sa incerc un REPAIR de pe discul de instalare?


    mirceatl

  • Problema celor 2 semnalari de malware date de BD 2009, pare sa se fi rezolvat!


    Scanerul comportamental al acestuia, mi-a semnalat 2 fisiere exe care pareau sa aiba un comportament de malware,


    respectiv C:\Program Files\Internet Explorer\Connection Wizard\icwsetup si un alt executabil cu nume generat aleator


    (pe care nu mi-l mai aduc aminte). Am sters fara probleme cele 2 fisiere si cheile ce pareau sa tina de ele din registrii


    si la restart, dupa scanare, nu am mai avut nici o problema conform BDIS 2009!


    Probabil ca probleme prin registrii si fisierele de sistem mai am, dar acum calculatorul functioneaza bine si nu pare sa fie


    necesara o reinstalare de sistem!


    Multumesc pentru ajutor, mircea_tl