Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Update Service Indisponibil

Optiuni

Buna ziua!


Sunt un vechi utilizator al acestui antivirus(bit TS) !


Inca de la lansarea produsului 2010, pe 17 august am instalat versiunea en row care a mers impecabil.


Am lipsit de acasa o saptamana , fiind supus unei interventii chirugicale. Ajuns acasa acesta s-a updat-at(build 13.0,15.297) fiind necesara restartarea pc-ului!


De ieri am obsevat insa ca modulul de update este inactiv. Am incercat sa updat-ez manual, nicio sansa!


Va rog mult sa ma ajutati!


Cu respect, Matei

Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

Comentarii

  • Alex Stanciu
    Optiuni

    Buna seara,


    Pentru a intelege mai bine situatia cu care va confruntati, v-am trimis un mail cu niste intructiuni care trebuiesc urmate pentru a ne trimite o serie de rapoarte generate pe computerul dumneavostra. Va rugam sa ne trimiteti un reply cu aceste fisiere atasate.


    Multumesc.

  • Va multumesc pentru promptitudine stimat domn Alex Stanciu. Am rezolvat problema! Inainte de a posta pe forum am vorbit duminica dimineata cu o colega de-a dvs la suport tehnic careia i-am trimis rezultatele utilitarelor. Au fost analizate si azi am primit drept raspuns faptul ca nu e bine instalat antivirusul! Foarte ciudat, intrucat a mers excelent de pe 17 si pana acum. E sigur vorba de un update product ce nu s-a facut cum trebuie si asta a generat eroarea!


    Colegul dvs Octavian Radu ,Inginer Suport Tehnic mi-a analizat rapoartele! Ce mi se pare insa ciudat e ca desi dansul mi-a sugerat ca pot instala versiunea in limba ro, pe care am descarcat-o de pe download.bitdefender.com(vers pe 64 de bit) aceasta da eroare la instalare , afisand la un moment dat un mesaj de eroare ca nu poate gasi(lipseste) o cheie din registrii. Am renuntat si am instalat acelasi chit en-row care merge foarte bine.


    Inca o data mii de multumiri.


    Buna seara,


    Pentru a intelege mai bine situatia cu care va confruntati, v-am trimis un mail cu niste intructiuni care trebuiesc urmate pentru a ne trimite o serie de rapoarte generate pe computerul dumneavostra. Va rugam sa ne trimiteti un reply cu aceste fisiere atasate.


    Multumesc.

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM