Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

[rezolvat] Nelamurire Cumparare Licenta!

Optiuni

Salut, as dori si eu sa-mi achizitionez un produs BitDefender in perioada urmatoare si am o intrebare: daca imi cumpar BitDefender 2009, este compatibila licenta si pentru 2010? Multumesc!

Comentarii

  • Salut *DaRk_SiDe*,


    Da, licenţele BitDefender sunt compatibile cu toate versiunile noi lansate în perioada de valabilitate a licenţei tale, cu condiţia ca versiunea produsului să fie aceeaşi.


    Cu alte cuvinte, cu o licenţă de BitDefender Antivirus 2009 vei putea folosi fără probleme BitDefender 2010 (sau chiar 2011, dacă licenţa ta este pe perioadă mai lungă, şi se va lansa această serie înainte ca ea să expire).


    Aceeaşi regulă se aplică şi pentru Internet Security, respectiv Total Security.


    Însă nu vei putea folosi licenţa de BD AV pentru a folosi BD IS sau TS (sau orice altă combinaţie).


    Cris.

  • Ok, multumesc mult pentru raspuns. As mai avea o intrebare, daca nu deranjez...este adevarat ca, de exemplu, o licenta pentru BitDefender Total Security 2010-in limba engleza nu este compatibila cu aceeasi versiune, dar in alta limba(de exemplu, spaniola, italiana, franceza)?

  • În mod normal, cheile de licenţă nu depind în niciun fel de limba produsului, deci o cheie de BD AV sau BD IS poate fi folosită pentru a înregistra un produs indiferent de limbă.


    La BD TS este o situaţie puţin mai delicată. În principiu, se aplică aceeaşi regulă: cheia pentru o anumită versiune se poate folosi indiferent de limba de instalare. Dar BD TS poate conţine modulul de OnlineBackup, modul care nu este disponibil pe toate pieţele din lume. Nu sunt sigur unde anume este disponibil (ştiu că în SUA este disponibil, dar la noi în România nu). Din acest motiv, produsele BD TS cu OnlineBackup sunt "văzute" intern ca versiuni diferite de produsele BD TS fără OnlineBackup. Cheile de licenţiere în aceste 2 cazuri sunt numai parţial compatibile între versiuni, în sensul că:


    - o cheie cu OB (Online Backup) va putea fi folosită pe orice BD TS cu OB (repet: nu ştiu exact ce limbi includ OB). În cazul în care se încearcă folosirea acestui tip de cheie pe un BD TS fără OB, cheia va fi respinsă (şi produsul nu se va activa)


    - o cheie fără OB va putea fi folosită pe orice BD TS fără OB. În cazul în care se încearcă folosirea acestui tip de cheie pe un BD TS cu OB, atunci produsul se va activa şi va funcţiona corect, însă modulul de OB va fi dezactivat.


    Dacă îmi spui exact ce tip de produs vrei să achiziţionezi şi de unde, cred că pot să aflu exact ce versiuni poţi folosi.


    Cris.

  • Iti multumesc mult pentru explicatiile oferite. Pai as dori sa achizitionez un BitDefender OEM de la emag.

  • alexcrist
    alexcrist
    editat octombrie 2009
    Optiuni

    Nu ai specificat exact ce versiune doreşti să cumperi (AV/IS/TS), însă din moment ce ai spus că vrei să o cumperi de la emag (deci din România) înseamnă că licenţa ta nu va avea OB inclus (asta în cazul în care optezi pentru TS). Deci vei putea folosi licenţa cumpărată pentru a activa produsul în orice limbă.


    Dacă nu mă înşel, kitul de la emag conţine versiunea în limba română (probabil şi engleză). Dacă doreşti kitul în altă limbă, îl poţi descărca direct de pe site (download.bitdefender.com) şi poţi folosi licenţa cumpărată pentru a-l activa.


    Dacă mai ai întrebări despre produs, nu ezita să postezi. :)


    Cris.

  • Ok, am inteles. Merci pentru ajutor!

  • Cu plăcere. :)


    Deoarece problema din acest topic a fost rezolvată, voi închide acest topic. Dacă dorești ca topicul să fie redeschis, anunță-mă pe PM.


    Cris.


    == ÎNCHIS ==


    == Problemă rezolvată ==

Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!