Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Microsoft Kernel Wave Audio Mixer

Optiuni


Pe PC-ul meu cu Windows XP Professional SP3 (cu licenta si actualizat la zi) am instalat acum cateva zile Bitdefender Internet Security 2010 peste varianta 2009 si am urmatoarea problema:


Am observat ca in anumite situatii (de obicei la executia sau instalarea unui program care foloseste modulul " wave " al sunetului PC-ului - inca mai studiez circumstantele) apare in Control Panel o atentionare ca driverul de " Wave Audio Mixer " este incarcat dar nu detecteaza hardware-ul corespunzator (vezi imaginea atasata) si nu mai am sunet la PC.


Am incercat sa reinstalez driver-ul respectiv dar reinstalarea esueaza daca este activat controlul registrilor in panel-ul de control al datelor personale (cu toate ca permit accesarea registrilor de catre programul de instalare - raspund " da " la intrebarea respectiva).


Concluzia mea, cel putin pana in acest moment, este ca Bitdefender blocheaza in mod excesiv functiile normale ale sistemului de operare atunci cand dorim folosirea facilitatilor de control mai riguros al activitatii programelor care ruleaza pe PC.


Ca observatie, pot confirma si eu faptul ca functia " Active Virus Control " afecteaza funtionarea hotplug.dll (USB), fapt de care am aflat abia astazi, desi am aceasta problema de cateva luni - deci e mostenire de la BD IS 2009 - vezi link-ul urmator:


http://forum.bitdefender.com/index.php?showtopic=16277


De asemenea, observ cateodata o incetinire foarte mare (blocare) a programului Internet Explorer 8 atunci cand deschid o pagina noua, chiar daca aceasta nu ar trebui sa puna probleme de complexitate (si nu am activat scanarea http), cum ar fi pagina de la link-ul anterior (la care am asteptat un minut cu IE in stare de " inghet " ). Precizez ca am executat scanarea profunda si in general sunt riguros in masurile de protectie pe care le iau, deci nu suspectez nicio infestare cu malware.


Va multumesc pentru timpul acordat.


Cu respect,


Gabi


post-28677-1257363470_thumb.jpg

Comentarii

  • Stiu care-i problema , ca si eu m-am confruntat cu situatia asta . A trebuit sa debifez controlul registilor ca sa mearga wave mixer-ul. (Mod expert >Control de date>debifezi controlul registrilor)

  • Edit : ...in caz de ai optiune ca si la BD TS 2010.

  • oricum in acest caz ,daca controlul registrilor e dezactivat am vreo garantie ca PC-ul ramane protejat in acest timp? :unsure:

  • ba tu cati ani ai? 10 - 12 ?

  • @Tzar , daca nu ai o solutie mai buna decat solutia mea atunci nu mai posta. :) Te afli pe un forum si aici nu se discuta amanunte de genul

    ba tu cati ani ai?
    sau mai stiu eu ce-ti va mai trece prin minte, care nu au nici o legatura cu topicul asta.


    Aici tre sa incerci sa te faci un pic folositor.Eu asa cred.Pa!

  • Stiu care-i problema , ca si eu m-am confruntat cu situatia asta . A trebuit sa debifez controlul registilor ca sa mearga wave mixer-ul. (Mod expert >Control de date>debifezi controlul registrilor)


    Deci este asa cum am banuit ... Concluzie:


    2 probleme cu impact asupra sistemului de operare.


    N-ar strica o confirmare oficiala din partea unui membru al echipei BitDefender.

  • Sm3K3R
    Optiuni
    @Tzar , daca nu ai o solutie mai buna decat solutia mea atunci nu mai posta. :) Te afli pe un forum si aici nu se discuta amanunte de genul sau mai stiu eu ce-ti va mai trece prin minte, care nu au nici o legatura cu topicul asta.


    Aici tre sa incerci sa te faci un pic folositor.Eu asa cred.Pa!


    Alex Stefan ,in calitate de membru mai vechi iti pot spune un singur lucru ,ignora-l ,e doar un Troll.Altceva decat flame n-a facut si nici nu va face pe acest forum.

  • Alex Stanciu
    Optiuni

    Salut eugafi,


    Intradevar, este o problema cunoscuta cauzata de catre optiunea "Control regiştri" al modulului "Control date" . Momentan, acesta situatie este investigata de catre colegii mei de la echipa de testare, iar de indata ce vom avea o rezolvare, vom reveni cu un raspuns.


    Ne cerem scuze pentru situatia creata .


    Multumesc.

  • Driverul pentru Wave Audio Mixer nu mai este blocat si vad ca acum problema sunetului este rezolvata si deci se poate activa din nou controlul registrilor fara probleme. Multumesc mult intregii echipe Bitdefender! :)