Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Problema Utorrent

Optiuni

Buna ziua,


Folosesc BDIS 2010 versiunea romana, win xp.


Am o problema cu utorrent in momentul cand downloadez sistemul ingheata.


Am incercat reinstalare cu bit uninstall tool , dupa care nu mai functiona update , dupa repair dar problema cu utorrent ramane.


Fara BDIS instalat utorrent functioneaza normal.

Comentarii

  • Alex Stanciu
    Optiuni

    Salut CristiT,


    Te rugam sa incerci pasii de mai jos :


    1. Deschide BitDefender in Modul Expert si apoi acceseaza modulul Antivirus. Sub tabul "Scut", fa click pe butonul "Setari avansate" . Dezactiveaza temporar Active Virus Control, restarteaza computerul si testeaza daca poti folosi Utorrent normal.


    2. Daca nu apare nicio schimbare, in modul Expert, fa click pe Firewall si dezactiveaza-l temporar. Testeaza apoi daca ai aceeasi problema .


    Multmesc.

  • Salut,


    Am incercat cu dezactivare Active Viurs Control, Firewall , Antivirus problma nu se rezolva.


    Inainte de BDIS am incercat BD Antivirus 2010 si nu aveam aceasta problema , la firewall m-am gandit si eu dar se pare ca dezactivarea lui nu rezolva.Am cautat si pe forumul Utorrent dar nu am gasit nici un o rezolvare.


    Multumesc.

  • Intampin o problema cu antivirusul de cand am instalat Windows 7 64 biti. Nu reusesc sa fac sa mearga Utorrentul, ma refer la portul care este setat . Pana acuma, am avut xp, nu era nici un fel de problema, foloseam setarile aceleasi care am incercat sa le folosesc acuma, dar nu deschide portul. Daca dezactivez firewall-ul, portul devine actic. O intrebare, daca setez un port, de ce se face automat o alta regula cu toate porturile? Nivelul de protectie este setat pe programe cunoscute, la configurare retea, nivelul de incredere este "local sigur", mod ascuns, "activat", profil"da". Acum, la reguli, utorrent-ul are o regula cu portul deschis de mine. Acesta a fost setat, in modul avansat la adresa locala/porturi- si am pus portul acolo. si am dat ok, automat utorrent a facut alta regula cu acces la orice port. Pe router nu e problema, cum am zis, opresc firewall-ul imi arata ca portul este deschis. Ceea ce este ciudat, in utorrent, jos, imi arata iconita verede ca si cum reteaua mea este buna, dar daca fac test de port, imi da cu rosu ca nu este deschis. Ce este curios ca strong-ul merge fara problema, doar asta face probleme cu portul.

  • alexcrist
    Optiuni

    Salut florin-adrian,


    Încearcă, te rog, să dezactivezi Modul Ascuns (de la rețea) și/sau blocarea scanării porturilor (Firewall-> Setări avansate), să vezi dacă apare vreo diferență. Postează aici rezultatul.


    Cris.

  • aschiuta
    editat ianuarie 2010
    Optiuni

    Multumesc, Cris. Era de la modul ascuns, din retea. Acum functioneaza. As vrea sa stiu cum este cu aceea regula cu toate porturile. Vreau sa setez doar pe portul acela sa iasa si asa sa ramana. Sau nu are treaba cu el, si iese prin routerul meu, dar asta este si rolul lui, sa nu lase sa iasa pe alte porturi, as zice eu. Multumesc anticipat pentru lamuriri.

  • alexcrist
    Optiuni

    Ideea e simplă: uTorrent folosește acel port pentru a primi conexiuni. Dar pentru a face conexiuni la alte surse (pentru download, sau pentru upload, depinde de cazurile de conexiuni active sau pasive) se folosesc alte porturi, care sunt specifice peer-urilor la care te conectezi.


    E foarte mult de explicat, mai ales dacă nu știi cam cum lucrează comunicarea în rețea (la nivel mai avansat decât ”între 2 IPuri și 2 porturi”).


    În puține cuvinte: uTorrent nu face trafic doar pe un singur port, ci pe multe. Foarte multe. Tu, creând o regulă pentru un anumit port, îi permiți lui uTorrent să folosească acel port, dar pentru celelalte porturi nu specifici nimic (nici da, nici nu). Astfel, atunci când uTorrent cere firewallului acces la un alt port, firewallul aplică regula ”permite programe cunoscute”, și îi dă acces, creând totodată o regulă pentru acea cerere (o regulă care acoperă ”orice port”).


    Dacă tu ai edita manual lista de reguli, și vei crea o regulă care permite uTorrent să folosească un port anume, și o regulă prin care să restricționezi accesul uTorrent pe orice alte porturi în afara de cel permis, atunci uTorrent va avea probleme grave la conexiune (în sensul că vor eșua majoritatea, dacă nu toate).


    Este OK să lași regula pentru toate porturile. Așa lucrează uTorrent și nu prea ai cum să-l limitezi. :)


    Cris.

  • Multumesc pentru lamuriri. Imi sunt de ajuns, sa-l las asa.