Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

[offtopic] Retea 2 Pc + Internet

Optiuni

Buna ziua...


Am si eu o problema de rezolvat si as vrea cea mai buna solutie, daca se poate. In primul rand, nu stiu daca fac bina sa deschid acest topic aici, dar topicurile vechi nu merg asa ca...


Eu am o verisoara la tara, stam la distanta de 50 - 70 m una de alta, amandoua avem calculatoare cu placi de retea, ea este conectata la Internet pe Romtelecom. Vreau sa realizez o retea intre calculatoarele noastre , dar la modul urmator: pe langa directoarele care le vom pune in comun una pentru alta, as vrea sa avem amandoua acces la Internet, dar fara ca PCul meu sa fie conditionat de al ei (fara server/client). Acum am mai citit pe net si se pare ca o solutie este folosirea unui router.


Puteti sa-mi spuneti care e cea mai buna solutie pentru aceasta retea + Internet si ce hardware se foloseste (ce echipamente, ce tip de cablu etc...).


Multumesc

Comentarii

  • mitza97
    mitza97
    editat decembrie 2009
    Optiuni

    In primul rand, aceasta problema nu are nici o legatura cu subiectul forumului : Produse Bitdefender 2010 :)


    Iar in al doilea rand, ai nevoie de un router + cablu UTP aferent distantei. :)


    Succes !

  • mitza97
    Optiuni

    S-ar putea sa mearga si pe un router wireless, insa e cam mare distanta si nu prea e sigur, oricum si daca va merge, viteza netului va fii foarte slaba, mai bine conectivitate prin fir.

  • in afara de Speedtouch 330 care are conexiune pe USB, toate celelalte echipamente care le da romtelecom pentru serviciul ADSL, au router inclus. Il setezi router, faci o retea in spatele lui cu DHCP si veti avea net amandoua, de la routerul romtelecom. Setarile se fac foarte simplu, in cateva minute, daca urmaresti manualul, sau citesti pe site-ul romtelecom, la suport clicknet. Succes. Aveti grija pe unde trageti cablurile si ce fel de cablu folositi, asta o spu in cunostinta de cauza, mai ales ca la tara nu sunt locatii asa inalte si cand sunt furtuni, sau fulgere s-ar putea sa va ardeti ceva prin calculator.

Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!