Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Modem Vodafone

Optiuni

Salut,


am avut pana de curand o problema cu internetul mobil de la vodafone, nu voia sa mearga decat o singura data, dupa ce instala modemul. pe urma dupa restart/shutdown nu mai voia sa mearga. am pus reteaua ca fiind sigura in firewall, tot nimic.


singura varianta a fost sa dezinstalez Bitdefender si, surpriza...merge!


Intrebarea e urmatoarea: aveam pachetul cu protectie pt 3 pc-uri, pe 2 l-am pastrat. exista posibilitatea sa instalez pe un alt pc in contul celui de pe care l-am sters, sau... mi-ar conveni, daca se poate, un cod de prelungire licenta pentru un an, pt un PC (pe asta l-am folosit mai putin de o luna).


deci, cam care ar fi solutia?


merci, weekend placut

Comentarii

  • alexcrist
    Optiuni

    Salut ciuncky,


    Poți să dai câteva detalii despre problemă? Apar erori? Dacă da, când și ce erori (mesajul exact, eventual screenshot)?


    Cris.

  • erorile aparute tin exclusiv de vodafone si de modem, dar ideea e ca nu poate accesa modemul.


    ma rog, ce ma intereseaza mai mult acum este daca pot reinstala BitDefender, pentru ca o sa renunt la vodafone...


    ca detalii, este un total security 2010.


    adica...nu e OEM, sa mearga instalat o singura data, nu?

  • alexcrist
    Optiuni

    Nu este nicio problemă cu reinstalatul, atât pe același sistem, cât și pe altul. Atâta timp cât cheia de licențiere nu este folosită simultan pe mai multe sisteme decât numărul de utilizatori scris pe certificatul de licențiere (în cazul tău, 3), cheia poate fi utilizată de oricâte ori pentru a reinstala produsul, pe perioada de valabilitate. Singura condiție este ca acea cheie să fie înregistrată și activată online utilizând de fiecare dată aceleași date BitDefender MyAccount.


    Pe de altă parte, dacă într-adevăr este o problemă cu modemul Vodafone și BitDefender, atunci ar trebui investigată problema mai în amănunt. De aceea te-aș ruga, dacă se poate, să dai câteva detalii despre problema apărută (în ce condiții, eventuale mesaje de eroare, etc...).


    Cris.

  • pai, problema ar fi ca dupa instalarea modemului, merge perfect, dar o singura data. inchid PC-ul, totul e ok, cand il deschid nu mai merge netul, da o eroare de la ei (vodafone - conform careia cica modemul ar fi duplicat). dupa aceea, nu mai pot inchide nici pc-ul, decat forced...5 secunde pe power.


    daca sterg modemul si il reinstalez, merge perfect, dar din nou, o singura data.


    am incercat modemul pe un XP cu NOD32, si a mers...asa ca altfel nu imi pot explica. ZTE-ul de la vodafone l-am setat ca retea sigura, deci avea permisie pt firewall.


    altceva nu mai stiu ce ar fi de spus...


    multumesc si pt lamurirea cu licenta.


    weekend placut

  • Nu cred ca problema ar fi modemul de la Vodafone...ai incercat sa conectezi alt modem de la alta retea sau alt net din alta retea dar pastrand Bitdefenderul?

  • alt modem nu...


    aparent, se pare ca face figuri daca il instalezi pe mai multe porturi. totusi, de vodafone (nu ca o zic cu gand rau) se plange multa lume...