Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

[rezolvat] Setari Pt Conexiune Remote Desktop

Optiuni

Salutare tuturor,


Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema:


Am instalat pe pc bitdefender internet security 2010. Am conexiune la net si as vrea sa-mi pot accesa pc-ul de la servici. Reteaua este setata "unsafe". Nu reusesc sa ma conectez la pc din exterior daca am firewall-ul activat. Daca opresc firewall-ul sau setez reteaua pe full trust pot sa ma conectez fara probleme dar as vrea sa evit pe cat se poate acest lucru. Ma puteti ajuta cu setarile necesare pentru a rezolva acestei probleme???


PS. Sistemul de operare este windows 7 32 bit.

Comentarii

  • Necunoscut
    editat februarie 2010
    Optiuni

    Salut,


    Este recomandat ca setarea Trust Level de la Firewall sa fie pe nivel Trusted Local care va permite tot traficul dintre calculatorul tau si calculatoarele din retaua locala.


    Nivelul Unsafe blocheaza conectarea calculatoarelor din retea sau de pe Internet la calculatorul tau. Acest nivel este setat automat pentru retele publice.


    Te rog sa incerci cu setarea Trusted Local si sa ne spui daca iti poti accesa calculatorul de la serviciu.


    Multumesc.

  • Salutare,


    Se pare ca exprimarea mea din postul anterior nu a fost cea mai fericita. Pe scurt: vreau ca pc-ul pe care am instalat bitdefender (este calculatorul de acasa) sa poata fi accesat prin remote desktop din exterior fara ca sa dau disable la firewall. O prima rezolvare am gasit-o in sensul cam am adaugat ip-ul de la servici la adapter/zones si i-am dat acces. Asta e o rezolvare partiala pentru ca asa dori sa-l pot accesa si din alte locatii si nu am cum sa stiu toate ip-urile respective.


    Multumesc.

  • alexcrist
    alexcrist
    editat februarie 2010
    Optiuni

    Salut icarus,


    Ai schimbat valoarea implicită a portului pe care rulează Remote Desktop Connection?


    Te rog să urmezi pașii descriși aici pentru a afla pe ce port este setat RDC să asculte: http://saf.li/48sAI Postează aici valoarea găsită.


    Personal nu am folosit niciodată RDC, însă, din câte văd, BitDefender Firewall are deja o regulă ce permite accesul RDC indiferent de tipul rețelei (Safe, Unsafe, etc...), însă numai pe portul implicit RDC (3389). Dacă ai schimbat acel port, trebuie modificată regula din Firewall pentru a permite accesul pe noul port.


    Cris.

  • Salut cris,


    Nu, nu am schimbat portul pe care asculta default rdc (3389). Am observat si eu regula de care aminteai si tin sa-ti spun ca pe un sistem cu win xp chiar functioneaza; ma pot conecta la el indiferent de tipul setarii (unsafe/full trust, etc) dar pe win 7 pro (am incercat ambele variante (32 sau 64 bits) nu functioneaza. Am mai incercat sa schimb portul default pe care asculta rdc (cu modificarea de rigoare in regulile din firewall) dar degeaba. Pana la urma mi-am cumparat un router (nu numai din acest motiv) si am scapat de batatia de cap.


    Toate cele bune.

  • OK, deci înțeleg că problema s-a rezolvat. :) În acest caz, acest topic va fi închis. Dacă dorești redeschiderea lui, poți utiliza funcția Report a forumului pentru a ne anunța de acest lucru.


    Voi încerca să testez și eu RDC pe Windows 7, să văd dacă este vreo problemă.


    Cris.


    == ÎNCHIS ==


    == Problemă rezolvată ==

Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!