Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Changelog Pentru Produse

Optiuni

Buna ziua.


De ce nu faceti un changelog pentru a vedea care este ultima versiune de antivirus disponibila la fiecare varianta si modificarile intre acestea.


Nu ma refer diferentele in Bitdefender 10 si 2008, ma refer diferentele intre acele setupuri care apar atunci cand reparati buguri, adaugati noi functii etc.


Sa se poata vedea pe site ce anume sa schimbat intre cele 2 builduri, definitii, motoare de scanare, imbunatatirea vitezei etc.


Va multumesc.

Comentarii

  • SorinK , sunt multe chestii care merita introduse in gama Bitdefender insa pana acum aceste propuneri au fost ignorate. Momentan forumul nu serveste decat pentru 2 scopuri :


    1. Suport Tehnic


    2. livrarea de samples catre analisti.


    Nu cred ca se uita nimeni care are "voce" in procesul de dezvoltare si macar poate schimba ceva in bine. Un analist nu cred ca are autoritate sa mearga si sa dea cu pumnul in masa ca sa mearga cineva din head dev sa se uita otzara pe forum ca sunt niste idei bune.


    S-au ignorat si niste implementari extrem de simple si care aveau o mare utilitate ... si asta in plin beta cand se putea 100% schimba ceva...insa nu s-a vrut (a.k.a ignorat)

  • SorinK
    editat septembrie 2007
    Optiuni

    Buna ziua.


    Unele chestii simple necesita un timp pentru a fi gandit codul, scris si testat, toate acestea costa bani si timp.


    Necesita chiar si o cercetare de piata, unii pot sa fie deranjati de acele functii pe care unii le considera necesare, sau pot face pachetul antivirus prea mare.


    Dupa asta urmeaza testarea, daca celelalte functii noi introduse au inca nevoie de lucru ca sunt pline de buguri nu vom avea in varianta finala decat o versiune Beta 1 sau Alpha ultima editie la nivelul calitatii.


    Si asa graba a stricat treaba cu seria 2008.


    Bitdefender incearca sa mentina costuri cat mai mici pentru ca tot mai multi sa il aleaga, ofera mai multe licente la acelasi pret etc.


    Dar cei care conduc Bitdefender uita ce greu este de covins un om caruia prietenii i-au spus impresia lor proasta despre un produs sa fie convins sa cumpere produsul, sau sa il cumpere la lansare.


    Cum este cazul Microsoft VISTA, lumea se fereste pana apare SP1, cam asa se ajunge si cu Bitdefender, probabil au observat acest lucru in vanzari, sau il vor observa odata cu 2009 dupa ce versiunile 10 si 11 (2008) au avut probleme cu bugurile la lansare.


    Pentru rezolvarea bugurilor din noile produse am gasit cateva posibilitati:


    1. Lungirea perioadei de Beta Testing.


    2. Schimbari in personal, cautarea celor mai capabili programatori.


    3. Marirea numarului personalului care se ocupa atat de scrierea codului cat si de verificarea lui.


    Toate cele buna.

  • claudiu
    editat septembrie 2007
    Optiuni

    LOL , ce testare a pietei? 1 linie de cod rescris + un *.ico file si iata o iconita speciala pentru game mode. Uber folositoare. timp si bani? Woot? Hello... este vorba de chestii care necesitau maxim cateva ore si 1-2 linii de cod schimbate. Mi se pare cam aiurea sa faci un studiu de piata ca sa implementezi beculetul de avarie pe bordul masinilor.... sunt chestii care SUNT utile. Le vede pana si bunicul..


    Ca tot suntem la capitolul studii de piata... forumul poate sa fie folosit exact pentru acest scop. Si am vazut ca nu am fost singurul care am cerut chestiile alea... so ... daca ignoram 10-20 de oameni .. o sa ignoram si 200 sau 2000...

  • Necunoscut
    editat septembrie 2007
    Optiuni

    ON-topic:


    Changelog am putea sa publicam dar oricum nu ar fi unul complet. O sa incerc sa vedem ce poate fi dat ca material si il pun aici.


    OFF-topic


    A zis cineva cumva ca nu se uita si ca nu va asculta cererile? Da e usor sa pui 1-2 linii de cod dupa care multi o sa sara in sus ca nu le place asa si or sa vrea altfel.


    1-2 linii de cod (care realmente nu sunt o prioritate, dar o necesitate sunt) s-ar putea sa nu le poata pune nimeni pentru ca pur si simplu nu se gaseste timp, se lucreaza la mai multe produse in paralel se lucreaza la motoare care vor veni pe urmatoarele versiuni sau se lucreaza pe bug-uri descoperite chiar de noi sau care nu sunt publice.


    Cand se va gasi timp si resursele necesare se vor face si aceste chestii, nu ignora nimeni pe nimeni. Alta chestie: cu toate ca apar diverse probleme la update si diverse incompatibilitati TOATE patchurile ce nu tin de semnatura sunt testate si ras-testate, dar pe configuratii standard (de aceea se mai intampina si diverse probleme).