Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Firewall

Optiuni

Va rog sa ma ajutati si sa`mi spune`ti de ce nu pot sa`mi activez firewallu?...ms

Comentarii

  • Salut Sergiu B,


    Primesti vreun fel de mesaj de eroare in momentul in care incerci sa-l activezi si care este sistemul de operare?

  • am rezolvat...ms mult:D

  • Aceeasi problema o intampin si eu. Am instalat programele care sunt sugerate in sectiunea Suport dar Firewall-ul tot nu merge.Aceasta problema a aparut dupa ce am trecut la versiunea BD Internet Security 2010. La versiunea interioara nu am intalnit aceasta problema. Folosesc Windows Vista. Si inca ceva bara de stare la Internet este barata , si la sistem nu se vede nici o activitate.


    Multumesc pentru un eventual raspuns ca SUPORTUL de BD nu raspunde

  • Mihaela M.
    editat aprilie 2010
    Optiuni

    Salut Frodo2,


    Pentru a rezolva aceasta problema te rugam sa urmezi pasii de mai jos si sa ne spui daca au functionat:


    1. Salveaza acest tool in calculatorul tau si ruleaza-l (Nota: dupa ce va termina de rulat, calculatorul se va restarta automat);


    2. Dupa ce ai restartat calculatorul salveaza si ruleaza acest utilitar, daca folosesti Windows XP, sau pe acesta daca folosesti Windows Vista/7;


    3. Va aparea o fereastra de Command Prompt care iti va cere sa astepti cateva momente;


    4. Te rugam sa apesi orice tasta atunci cand ti se va cere, iar calculatorul se va restarta din nou;


    5. Dupa ce ai deschis calculatorul deschide BitDefender si verifica daca problema de Firewall inca mai exista.


    Multumesc.

  • Multumesc Mihaela. ALIFIA sugerata de tine functioneaza.Multumesc mult.