[rezolvat] Nokia Ovi Suite Si Bitdefender Ts 2010- Incompatibilitate?

Math_Matei
Math_Matei ✭✭✭✭
editat iunie 2010 în Produse bitdefender 2010

Sunt posesorul Bitdefenderului TS 2010 si am constatat cu certitudine ca exista o incompatibilitate intre orice build al Nokia Ovi Suite si Bitdefender TS, in sensul ca nu poate fi lasat sa se actualizeze ovi suite, aparand , de fiecare data, dupa ceva minutele bune de asteptare o fereastra de genul celei atasate.


De ce spun ca sunt convins ca Bit-ul e cauza, pentru ca pe un leptop pe care aveam instalat ESS( cu licenta), ovi suite se actualiza instantaneu( gasea sau nu gasea actualizari). De cand mi-a expirat licenta, am pus pe leptop Bitul si face la fel ca si pe Desktop. Pe cele 2 pc-uri am sisteme de operare diferite, deci nu sistemul ar fi cauza, cum tindeam sa cred initial.


V-as ruga sa testati in laboratoarele proprii si sa veniti cu o solutie la acest bug.


Mentionez ca am incercat sa dezactivez si firewall-ul si aceeasi problema.


Cu respect,


Matei

post-24553-1277194497_thumb.jpg

Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

Comentarii

  • Math_Matei
    Math_Matei ✭✭✭✭

    consider topicul inchis!


    am gasit solutia, pe care v-o prezint aici.


    se dezactiveaza antivirusul pentru 15 min, apoi se deschide aplicatia Nokia Ovi suite. In acest moment o alerta bitdefender o sa va apară pe ecran, acceptati si verificati cum actualizarea merge cu antivirusul oprit.


    Iesiti din Ovi suite, activati anitivirusul si veti vedea ca acum e totul ok.


    Multumesc!

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • Necunoscut
    editat iunie 2010

    Salut Gini,


    Problema pe care o intampini poate fi rezolvata prin adaugarea unei reguli in modulul Firewall al BitDefender asa cum este explicat mai jos:


    Crearea regulilor. Pentru a crea manual o regulă, urmaţi aceşti paşi:


    1. Faceţi clic pe butonul Adaugă regulă. Va apărea fereastra de configurare.


    2. Configuraţi parametrii principali şi pe cei avansaţi, după cum este nevoie.


    3. Faceţi clic pe OK pentru a adăuga regula.


    Modificarea regulilor. Pentru a modifica o regulă existentă, urmaţi aceşti paşi:


    1. Faceţi clic pe butonul Editează regula sau faceţi dublu-clic pe regulă. Va apărea fereastra de configurare.


    2. Configuraţi parametrii principali şi pe cei avansaţi, după cum este nevoie.


    3. Faceţi clic pe OK pentru a salva modificările.


    Pentru a afla mai multe detalii despre cum sa folositi modulul Firewall puteti descarca manualul BitDefender Total Security 2010 AICI


    Restarteaza calculatorul apoi verifica daca problema persista cu modulul Antivirus activat.


    Cu respect,

Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!