Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Acces Pagini Web

Optiuni

Buna ziua.Am instalat Internet Security 2010 si nu pot accesa http://nissan4u.com/ si alte adrese. Am instalat produsul cu licenta pentru 3 calculatoare la o firma cu profil auto. Inainte de instalare se putea accesa adresa http://nissan4u.com/ .

Comentarii

  • alexcrist
    Optiuni

    Salut vasilutm,


    Serverul în cauză (nissan4u.com) generează un răspuns care nu există în protocolul HTTP. Și anume, răspunsul generat este 0 (conform listei de răspunsuri valide, pe care o poți găsi și aici, acest răspuns nu există, deci este invalid).


    Sincer să fiu, eu mă mir că browserul este capabil să proceseze acest răspuns (mai exact îl ignoră, pentru că nu are de unde să ”știe” cum să reacționeze altfel).


    Dacă ai vreo legătură directă cu administratorii acelui site, te rog să îi anunți că serverul lor răspunde în mod ilegal cererilor. Problema este pe partea lor.


    Ca să înțelegi exact care e situația: un client (browserul, de exemplu) face o cerere către un server (nissan4u.com de exemplu). Pe baza răspunsului primit de la server, clientul știe cum să reacționeze (de exemplu, știe dacă are acces la resursa accesată, sau dacă resursa nu există, sau dacă a fost mutată, și așa mai departe). În cazul unui cod returnat invalid, care nu se află în protocol, clientul nu are de unde să știe cum să reacționeze. În cazul de față, browserul (eu am testat pe Firefox) probabil ”presupune” că orice cod invalid înseamnă succes (cod 200 OK) și continuă conexiunea. Deși acest lucru uneori duce la rezultate acceptabile (în cazul de față, pagina se încarcă), în alte cazuri ar putea să ducă la rezultate complet eronate (probabil și periculoase).


    Problema aici apare deoarece HTTP scannerul din produsele BitDefender validează corect codurile primite. Iar în momentul în care primește cod 0, acesta nu știe cum să reacționeze și blochează conexiunea. Comportamentul, din punct de vedere al protocolului HTTP, este perfect normal și valid.


    Ca un workaround rapid, poți dezactiva modulul de scanare HTTP (Antivirus -> Custom level -> Scan web (HTTP) traffic). Cu acest modul dezactivat, pagina ar trebui să se încarce în browser (deși tot e posibil să fie probleme cu aplicații care validează corect răspunsurile serverului).


    Voi încerca de asemenea să vorbesc cu cineva care se ocupă de acest modul, pentru o eventuală modificare care să trateze acest tip de răspuns (deși, după cum am spus, din moment ce răspunsul este ilegal, ar trebui contactat administratorul siteului respectiv).


    Ai menționat faptul că sunt mai multe adrese pe care nu le poți accesa. Te rog să postezi toate adresele cu care ai probleme, pentru a le putea verifica pe toate, înainte de a contacta pe cineva în legătură cu această situație.


    Cris.