Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Actualizare Esuata

Optiuni

am incercat actualizare BF si imi apare raspunsul de incercare esuata -invalid(MD 5).CE TREBUIE SA FAC? MULTUMESC!

Comentarii

  • Salut! Ti-am sters topicul anterior, nu isi avea rostul. ;) Aceste erori de actualizare apar in general cand se uploadeaza fisiere noi pe serverul de update. In general, dispar dupa cateva minute. Te rog sa spui daca problema persista, caz in care vom lua alte masuri. :)


    Andrei

  • Salut! Ti-am sters topicul anterior, nu isi avea rostul. ;) Aceste erori de actualizare apar in general cand se uploadeaza fisiere noi pe serverul de update. In general, dispar dupa cateva minute. Te rog sa spui daca problema persista, caz in care vom lua alte masuri. :)


    Andrei


    multumesc andrei ! da, s-a rezolvat ! (de topicul anterior nici nu mi-am dat seama...)daca ai putina rabdare, ma m-ai ajuti cu ceva ? eu ma conectez la internet prin modem zapp, dar de cand cu BF merge f. greu. imbatranesc langa laptop pana-mi deschide chiar si mess...ce ar trebui sa fac indrumata de tine pas cu pas ? te rog, rabdare !

  • Problema ta persista si atunci cand ai firewallul dezactivat? Mi-ar fi de folos daca mi-ai zice si ce versiune de BD ai instalata.


    O seara plcauta.


    Andrei

  • buna andrei,


    am instalat BF v 10.


    dar tine-te bine :trebuie sa am firewall dezactivat ?


    multumesc


    gretty

  • Ca sa aflam care este problema, incearca sa vezi daca merge cu firewallul dezactivat. In cazul in care firewallul este responsabil cu problema ta, cel mai probabil trebuie creata o noua regula pt. a te putea conecta.


    Andrei