Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Autoscanarea Nu Poate Fi Oprita!

Optiuni

Buna ziua


La Total Security 2009 (General->Status->Statistici) exista o scanare automata pe care nu pot sa o opresc, pentru ca nu am gasit nicaieri, nici macar in Help, o modalitate de oprire. Acolo arata nr. de fisiere scanate, care tot creste fara ca eu sa fi programat o scanare sau sa am o scanare activa. Lucrul asta mi se intampla ZILNIC, scaneaza peste 110.000 de fisiere si timp de cateva ore (de obicei 4-5) imi blocheaza practic laptopul, pentru ca hardul e solicitat la maximum si alte aplicatii pe care le deschid se deschid cu mare intarziere si functioneaza f greu. Nu stiu daca are legatura, dar eu nu inchid laptopul, ii dau mai mereu Hibernate. As aprecia un sfat.


Intrebarea nr. 2: Aceeasi problema exista si la Total security 2011? Sa stiu daca sa cumpar sau nu softul respectiv.


Si intrebarea nr. 3:


De o gramada de timp, de luni de zile, la scanarea saptamanala gaseste cam 151 de probleme pe care nu le poate rezolva in utilitarul de email Mozilla Thunderbird. Nu mai tin minte, cred ca sunt trojans, dar cert e ca nu poate dezinfecta si nici sterge. Ce se poate face?


Sistemul meu are XP SP2, si nu ruleaza alte solutii de securitate decat cele din aplicatia Bitdefender. Va multumesc si astept un raspuns avizat. :D

Comentarii

  • Informatia din General->Status->Statistici arata fisierele scanate de catre protectia in timp real,adica fisierele care sunt accesate de catre tine sau sistem deci nu este o scanare programata.


    Prin oprirea acestei scanari practic ramai fara protectie.


    In legatura cu infectiile gasite in Thunderbird eu iti recomand sa instalezi folosind aceeasi cheie de licenta versiunea 2011 si sa rulezi o noua scanare.


    http://www.bitdefender.ro/site/KnowledgeBase/consumer/#711

  • Informatia din General->Status->Statistici arata fisierele scanate de catre protectia in timp real,adica fisierele care sunt accesate de catre tine sau sistem deci nu este o scanare programata.


    Cu alte cuvinte, dacă acel număr crește foarte rapid, iar activitatea HDDului este crescută timp îndelungat, atunci înseamnă că ai o aplicație (alta, care nu aparține de BitDefender) care accesează foarte multe fișiere într-un timp foarte scurt.


    În general, în situațiile în care o aplicație anume accesează haotic multe fișiere în timp scurt, atunci aplicația respectivă ori are probleme (buguri), ori este construită prost (probleme de design) ori chiar ăsta e scopul ei (posibil aplicație malițioasă).


    Câteva exemple de care m-am lovit și eu de-a lungul timpului:


    - orice software de scanare/indexare a fișierelor în timp real (poate softuri de backup, defragmentare în timp real, software de indexare pentru căutări rapide, etc...)


    - Aplicații care țin logging intens (deschid/închid foarte rapid și foarte des fișiere de logging), gen unele programe tip server, sau de orice alt gen


    - poate chiar aplicații gen P2P (DC++, etc...) care refac baza de hashuri pentru fișierele shared


    Toate de mai sus pot genera multiple accese de fișiere într-un timp scurt, forțând practic BitDefender să scaneze și rescaneze aceleași fișiere în mod repetat, ceea ce poate duce la false impresie că BitDefender cauzează probleme de performanță a sistemului.


    Dacă nu poți renunța la astfel de aplicații, te poți folosi de sistemul de excepții din BitDefender pentru a exclude de la scanare anumite fișiere intens folosite. Însă această funcție trebuie folosită cu mare grijă, deoarece poate duce la scăderea securității sistemului.


    Pentru a afla exact care aplicații efectuează cele mai multe accese de fișiere, poți folosi aplicații gen Process Monitor de la Sysinternals (gratuit, oferit de Microsoft - descarcă-l NUMAI de pe siteul Microsoft, care este în general primul returnat la o căutare pe Google).


    Cris.

  • danutza
    editat octombrie 2010
    Optiuni

    Va multumesc amandorura pentru raspunsurile prompte.


    Am totusi cateva nelamuriri:


    1. Nu se poate instala 2011 peste 2009, primesc mesaj de eroare pe care il atasez aici. Pe scurt, el spune la inceputul instalarii ca tb sa dezinstalez versiunea anterioara, insa eu stiam ca versiunea anterioara se dezinstaleaza undeva pe la sfarsit, cand 2011 apuca sa "citeasca" cheia lui 2009. Ma insel?


    2. Aplicatiile care sunt permanent deschise sunt 4 taburi de Internet explorer si Vodafone Mobile connect. Altceva nu deschid decat ocazional (odc de ex.), insa problema apare cand sunt doar explorer si aplicatia de internet mobil .Oare care ar fi suspectul?


    3. Am downloadat utilitarul acela dar spre rusinea mea nu stiu sa-l folosesc. Cum aflu care din aplicatii consuma cel mai mult? Oare nu pot afla asta si din Task Manager?


    Va multumesc si astept raspuns.


    O zi excelenta in continuare.


    D. ^_^

    post-37784-1286820829_thumb.jpg

  • Nu-mi raspunde nimeni? Au trecut 3 zile....

  • Cel mai bine este sa rulezi utilitarul de dezinstalare de la: www.bitdefender.com/uninstall


    Il rulezi si selectezi Uninstall.


    Procesul de dezinstalare va dura in jur de 5 minute iar la sfarsit va cere reboot.


    Dupa acest pas pot instala 2011.

  • Deci in concluzie nu merge sa folosesc cheia de la 2009 sa inteleg?

  • rootkit
    Optiuni

    Ba da. Dezinstalezi 2009, instalezi 2011 si inregistrezi cu cheia ta.