Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Bitdefender Antivirus 2011

Optiuni

Dupa cateva esecuri cu acest produs in anii anteriori, am hotarat sa mai acord o sansa noilor versiuni 2011 care tocmai au fost lansate.


Am instalat BitDefender Antivirus 2011 pe un Windows 7 Professional (x64) / IE 8 / Core 2 Duo / 4 Gb DDR2 / WD 500 gb (sistemul de operare si solutia de securitate licentiate, update la zi).


Am observat doua probleme si posibil sa se gaseasca rezolvari la ele.


BitDefender Toolbar


- La instalare "DEFAULT" a antivirusului, toolbar-ul apare in internet explorer in modul ascuns si activat (ENABLED).


- Click dreapta pe bara de meniu -> se bifeaza "Bitdefender Toolbar, pentru afisare (vezi poza).


Problema este ca utilizatorul nu are posibilitate de "HIDE" odata ce acest toolbar a fost activat, ci doart de DISABLE. Asa trebuie sa functioneze acest sistem ? Asa a fost gandit el ?


Complica cam mult situatia. Un utilizator scoate acest toolbar la vedere pe bara browserului.


Pentru a-l ascunde mai tarziu, nu are optiune de HIDE ci doar disable.


Din acest moment, pentru reactivarea lui, trebuie sa urmeze cativa pasi inutili dupa parerea mea.


Nu ar fi mai bine sa se creeze un buton de "HIDE" pentru a ascunde, iar pentru afisare sa se foloseasca metoda ...click-dreapta bara meniu browser, bifare "Bitdefender Toolbar" ?


(am atasat poze in caz ca nu am fost pe deplin inteles :D)


Avertizare "Update BitDefender Antispyware"


Am instalat sistemul de operare, am facut update-urile la zi, am instalat solutia de securitate (bitdefender antivirus pro 2011) si am actualizat.


In coltul din dreapta jos al monitorului (vezi poza) am primit alerta cum ca, modulul antispyware trebuie updatat.


Probabil este un bug cunoscut si pe viitor sper sa se poata corecta, ca dupa actualizare completa, Bitdefender sa nu mai afiseze astfel de probleme de update.

post-38019-1287428388_thumb.jpg

post-38019-1287429747_thumb.jpg

Comentarii

  • nimeni nu mai raspunde pe aici ? :)

  • Salut,


    Referitor la cele doua intrebari va rugam sa aveti in vedere urmatoarele:


    - BitDefender Antiphishing toolbar: nu este o problema ci mai degraba o cerere de schimbare / modificare / imbunatarire a toolbarului Antiphishing. De altfel, aceasta sugestie a fost deja facuta de un alt utilizator, pe sectiunea in Engleza a forumului nostru. Cererea a fost luata in vedere si trimisa catre departamentul corespunzator.


    Referitor la cea de a doua "problema", de asemenea este notificarea care o primiti dupa prima actualizare de BitDefender dupa instalare. Daca veti restarta calculatorul, notificarea nu ar trebui sa mai apara.


    O zi cat mai buna si un week-end placut!

  • merci fain!


    week-end placut si tie! :)