Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Pchooklaunch64 Crash

Optiuni

Buna ziua,


Am si eu o problema legata de procesul Pchooklaunch64.exe. Mai exact imi returneaza eroarea:


"The exception unknown software exception (0xc0000417) occured in the application at location 0x749352c0


Click on OK to terminate program"


Sistemul de operare este Windows 7 x64.


Produsul folosit este Bitdefender IS 2011.


Pentru verificarea veridicitatii licentei mentionez ca adresa de email pe care este inregistrat produsul Bitdefender este aceeasi cu adresa folosita pentru activarea contului pe forum.

Comentarii

  • neaguali
    editat martie 2011
    Optiuni


    Nu am inteles interventia sincer, inainte sa deschid topicul acesta am folosit "zeul" google insa desi returneaza rezultate cu aceasta problema nu duce catre nici o solutie sau cauza deopotriva. In al doilea rand cred ca este bine ca si echipa Bitdefender sa stie de existenta acestei probleme pentru a o rezolva in viitoare actualizari.


    Eu folosesc produsul din noiembrie anul trecut (ma refer la varianta 2011) si pana acum o saptamana nu am avut pb, sistemul meu de operare nu a suferit modificari deci presupun ca un update la produs a inceput sa declanseze aceasta problema.