Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

[rezolvat]Windows 7 Action Center Vede Bd Inactiv

Optiuni

Salutare,


Am instalat de ceva vreme BitDefendar Total Security 2011 si Action Center din OS-ul meu Win 7 32-bit nu-l recunioaste ca activ desi in UI BD totul pare a fi in regula. Pe topicuri mai vechi in forumul englez am descoperit solutii pentru probleme similare care insa nu functioneaza in cazul meu.


Am atasat si o imagine cu mesajul de eroare.


post-59381-1306925970_thumb.png


Ma poate ajuta cineva?


Multumesc,


DrO

Comentarii

  • Math_Matei
    Optiuni
    Salutare,


    Am instalat de ceva vreme BitDefendar Total Security 2011 si Action Center din OS-ul meu Win 7 32-bit nu-l recunioaste ca activ desi in UI BD totul pare a fi in regula. Pe topicuri mai vechi in forumul englez am descoperit solutii pentru probleme similare care insa nu functioneaza in cazul meu.


    Am atasat si o imagine cu mesajul de eroare.


    post-59381-1306925970_thumb.png


    Ma poate ajuta cineva?


    Multumesc,


    DrO


    Problema persista si dupa restart? daca da, te rog cauta in topicuri "migrarea cu succes la versiunea 2011"postata de mine si urmeaza intocmai pasii de acolo. Descarca de pe : download.bitdefender.com ultimul build al versiunii ce te intereseaza si ai sa veti ca totul e ok! Succes!

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    Optiuni

    Daca in BitDefender nu iti arata nicio alerta, programul functioneaza.

  • DrO
    Optiuni
    Daca in BitDefender nu iti arata nicio alerta, programul functioneaza.


    Asta mi-e clar, dar totusi vreau sa inteleg ce genereaza conflictul. Oricum, am sa urmez sfatul lui Gini si vad ce iese...

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    Optiuni

    Ai Windows Update la zi ?

  • mitza97
    Optiuni

    Iti spun eu rezolvarea: debifeaza protectia in timp real la antivirus apoi cea de la la firewall, si apoi rebifeaza-le la loc. Windows il va detecta ca fiind in regula dupa aceea. Am patit si eu asta. Problema e de la Bitdefender parerea mea.

  • DrO
    Optiuni
    Ai Windows Update la zi ?


    Sigur, asta e un prerequisite, nu-i asa? :-)

  • Math_Matei
    Optiuni

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    Optiuni

    Gini, are deja BD 2011.

  • DrO
    Optiuni
    Gini, are deja BD 2011.


    @ Cristi B & Gini s-a rezolvat. AC din W7 a renuntat pentru moment la mesaje. Multumesc pentru ajutor!


    @mitza97 - am sa incerc pe viitor solutia ta :-).


    DrO

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    editat iunie 2011
    Optiuni

    Pe viitor daca doresti sa testezi protectia antivirus din BitDefender 2011, poti folosi Eicar Test File:


    http://www.eicar.org/download/eicar.com


    Organizatia EICAR (European Institute of Computer Anti-virus Research) impreuna cu producatorii antivirus au creat acest fisier de test pentru a ajuta utilizatorii sa testeze scutul antivirus.


    Acest fisier NU ESTE UN VIRUS, ci un fisier de test care poate fi folosit pentru testarea software-ului antivirus. Codul sau este inofensiv, iar cand este detectat cum trebuie, scanner-ul antivirus trebuie sa afiseze urmatorul mesaj: EICAR-TEST-FILE.


    post-9374-1307437758_thumb.jpg

  • DrO
    Optiuni
    Pe viitor daca doresti sa testezi protectia antivirus din BitDefender 2011, poti folosi Eicar Test File:


    http://www.eicar.org/download/eicar.com


    post-9374-1307437758_thumb.jpg


    Ok, merge. Mersi din nou!

Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!