Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Adware.softomate.bu Si Adware.softomate.ce

Optiuni

Salut,


De curind am fost infectat de Adware.Softomate.BU si Adware Softomate.CE si de niste troieni.


Am scanat cu BitDefender Internet Security 2008,( updatat la zi), si am reusit sa sterg toti troienii, dar aceste


adware nu poate sa mi le stearga.Sunt periculoase aceste adware ? Eu am Vista Home Premium cu licenta valida,


updatat la zi .Nu ma cam pricep, dar am incredere in BitDefender si spetii care se ocupa de el.


Cum pot seta ca sa se trimita automat la laboratorul BitDef. ?


Cum pot scapa de aceste adware ? Niste sfaturi ar fi bine venite.


Multumesc.

Comentarii

  • Salut livas,


    Unde ti-a gasit BitDefender acesti virusi (numele si calea fisierelor infectate)? Daca ne spui informatia asta, te putem ajuta sa cureti manual infectiile.


    Cum pot seta ca sa se trimita automat la laboratorul BitDef. ?
    Poti seta ca fisierele suspecte sa fie automat trimise la Laboratoarele BD doar in cazul scanarilor manuale (nu la scanarea Realtime) astfel:


    Setari avansate -> Scanare -> <clic dreapta pe sarcina dorita> -> Proprietati -> Personalizat -> Trimite fisierele suspecte la Laboratorul BitDefender.


    Alternativ, pentru scanarea Realtime, poti seta ca actiunea sa fie Muta (sau Copiaza) in Carantina, iar apoi setezi Carantina sa trimita automat fisierele la un anumit interval (Carantina -> Setari -> Trimite automat fisierele)


    Cris

  • Salut Cris,


    Multumesc pentru informatii,am reusit sa setez sa-mi trimita automat catre laboratorul BitDef.


    Am scanat din nou sa gasesc acele adware si am gasit C:\Users\livas\AppData\Local\Mozilla\Firefox\Profiles\kjrgp3dt.default\Cache\C46E8BB7d01=>(NSIS o)=>Izma_solid_nsis0010


    pentru adwarul cu .BU si aceeasi cale numai ca la sfirsit era......Izma_solid_nsis0007 pentru celalalt adware .CE


    Calea asta am gasit-o dupa ce a terminat de scanat si mi-a aratat rezultatele,am dat click pe fiecare nume de adware scris cu rosu.


    Nu stiu daca am fost destul de explicit....

  • Salut livas,


    Da, ai fost destul de explicit.


    Fisierele infectate sunt in cache-ul Firefox-ului si, din cauza asta (fiind fisiere arhivate), nu pot fi dezinfectate/mutate/sterse de BitDefender. Singura solutie este curatarea manuala:

    1. Deschizi Firefox
    2. Dezactivezi BD realtime protection
    3. In Firefox, te duci la Optiuni -> Avansat -> Retea -> Cache -> Goleste acum
    4. Re-activezi BitDefender si mai faci o scanare la directorul C:\Users\livas\AppData\Local\
    Cris.
  • Salut Cris,


    Am setat cum mi-ai spus , am scanat din nou, si mai mult, am scanat profund tot sistemul si ....am reusit.


    BitDefender mi-a confirmat ca sistemul este curat fara nici o amenintare. Am mai invatat ceva acum.


    Multumesc.

  • alexcrist
    alexcrist
    editat noiembrie 2007
    Optiuni

    N-ai pentru ce, livas. Ma bucur ca ti-am fost de ajutor.


    Daca mai ai intrebari despre BitDefender (sau securitatea datelor, in general), nu ezita sa postezi. :)


    Cris.