Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Problema Update Bdis 2008

Optiuni

Salut, am o problema careia nu ii dau de cap, poate stie cineva sa ma ajute. Dupa ce instalez BDIS 2008, ii dau sa isi faca update. Zice ca are de updatat vreo 10 mega, merge vreo 40%, dupa care imi apare o fereastra de eroare a livesrv.exe cu mesajul "The exception unknown software exception (0x000000d) occured in the applicatin 0x78142280. Click OK to Debug. Cancel to cancel update" . Am reparat, dezinstalat, reinstalat de nenumarate ori, curatat registrii si fisiere, restarturi fara numar...nimic. dupa ce imi da la primul update dupa instalare sau reparare mesajul asta idiot, la urmatoarele incercari de update ramine intepenit cu bara de progres goala. Am incercat cu antivirus simplu 2008 si merge ok. Mentionez ca am avut instalat BDIS 2008 pe sistem vreo 3 zile acum o saptamana si a mers, nu stiu cu ce intra acum in conflict din ce am instalat. Multumesc anticipat.

Comentarii

  • Salut ruh01,


    Alte solutii de securitate mai ai instalate pe computer? Daca da, care?


    Ai mai avut alte versiuni (mai vechi de BD)? Daca da, ai folosit Utilitarul de Dezinstalare pentru o instalare curata BD2008?


    Incearca sa folosesti utilitarul de mai sus (pentru ca oricum ai avut BD instalat acum o saptamana). Poate o fi ramas vreun fisier corupt din vechea instalare iar acum intra in conflict.


    Ce ai mai instalat in ultima saptamana (de cand ti-a mers)?


    Cris

  • multumesc pentru raspuns prompt, am dezinstalat doar din add remove programs, o sa incerc cu utilitarul specificat. Nu am instalat programe suplimentare prea multe, doar acronis true image (backup) si perfect disk (defragmentare) si toate update-urile de windows xp pro 32 biti. Am incercat ca antivirus timp de o saptamana si Eset Smart Security, o versiune release candidate si apoi versiunea finala. Nu m-a convins si am vrut sa imi pun din nou BDIS cu licenta dar uite ca nu merge. Antivirusul simplu e ok, dar solutia full imi da eroare. Inclusiv acum cind scriu, atasez o captura de ecran. Incerc acum sa dezinstalez cu utilitar.

    post-6358-1194428471_thumb.jpg

  • Incearca sa dezactivezi Perfect Disk (banuiesc ca ai activata defragmentarea real-time), pentru ca poate cauza astfel de erori (din cauza ca blocheaza, pentru defragmentare, fisiere ce trebuie (supra)scrise de LiveSRV).


    Programele de genul acesta (Realtime defragmenters), dupa parerea mea, nu trebuie folosite de Home Useri, pentru ca fragmentarea nu apare chiar asa rapid pe HDD-urile folosite acasa. Ele doar iti produc o anumita incetinire a sistemului (poate incetinirea este insesizabila, nsa ea exista), iar avantaje nu exista (acelasi efect il obtii si daca defragmentezi o data pe saptamana sau chiar mai rar). In schimb, pot aparea erori in diferite programe daca se incearca accesarea fisierelor blocate pentru defragmentare.


    Programele de genul acesta (repet, dupa parerea mea) trebuie folosite pe sisteme cu trafic mare pe HDD (creari/modificari/mutari/stergeri de fisiere), adica pe server-e, pentru ca acolo fragmentarea este foarte accentuata pe termen foarte scurt.


    Posteaza daca ti se rezolva problema.


    Cris.

  • Am BitDefender Internet Security v 10 care imi expira in iunie 2008.


    Azi plimbandu-ma pe siteul BitDefender am vazut de upgrade gratuit daca am inteles eu bine...


    Adica sa sterg BIS v10 si sa descarc ce gasesc pe site si sa inregistrez cu cheia de la v10 ?


    Am inteles eu bine ? Cum este,ma ajuta cineva ?


    Multumesc

  • Da ai inteles bine. Upgrade-ul cater versiunea 11 sau 2008 se face in mod gratuit prin introducerea vechiului serial de la v.10 daca mai ai zile ramase din licenta atatea zile vei avea si in versiunea noua.


    Upgrade-ul se va face de la acelasi tip de produs catre acelasi tip: Ex: BD v10 Internet Security - BD Internet security 2008.

  • Concret ce descarc si cum instalez ?

  • alexcrist
    alexcrist
    editat noiembrie 2007
    Optiuni

    Salut sorin2505,


    In primul rand, te-ai bagat peste un topic despre o cu totul alta problema. Pe viitor, creeaza alt topic daca problema ta nu se discuta nicaieri.


    La subiect: foloseste asta sa dezinstalezi BDv10, apoi descarci BD IS 2008 si-l inregistrezi cu cheia pe care o ai deja.


    Cris.

  • Multumesc frumos si scuze,am crezut ca e vorba chiar despre ce ma interesa pe mine

  • Cris, am dezindstalat perfect disk, acronis si toate programele raportate ca instalate dupa data de instalare a BDIS. am curatat registrii si fisierele moarte cu programe specifice, am cautat prin registrii cu program de cautare dupa nume pentru programele dezinstalate, am dezinstalat BDIS cu utilitarul recomandat, am defragmentat hardul....si ce crezi...surpriza? tot nu a mers, aceeasi problema. Am sunat si la Bitdefender, mi-au zis ce ai zis si tu, le-am rasouns si le-am trimis eroarea ca jpeg, informatii despre sistem cu sysdump, informatii despre bitdefender cu utilitar de al lor. si raspuns nimic dupa 24 de ore. ironia sortii este ca BDIS 2008 este primul program pus in viata mea cu licenta, o fi semn rau. oricum sunt cumplit de dezamagit de serviciul tehnic