Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Probleme Cu Interfata "bitdefender Internet Security 2008"

Optiuni

Buna ziua.


Folosesc "BitDefender Internet Security 2008" si asa cum se vede si in imaginile atasate am setat sa scaneze in arhive, dar la "more statistics" nu apare niciodata nimic la arhive si nici la "runtime packers".


Folosesc WinXp Pro Sp2 cu toate actalizarile la zi, iar problema nu s-a rezolvat nici prin dezinstalare/reinstalare soft.


Eroarea imi apare de la inceput cu noua versiune 11, la celelalte versiuni totul era in regula.


Proplema am mai semnalat-o in urma cu ceva timp si la suport tehnic, dar nici un raspuns din pacate.


Multumesc.

post-391-1195979750_thumb.jpg

post-391-1195979763_thumb.jpg

Comentarii

  • Vad ca nimeni nu zice nimic


    Doar la mine apare sa inteleg ?

  • Salut necalex,


    Si la mine apare problema asta. Insa este doar o problema minora de interfata, nu de functionare. Arhivele si Runtime packers sunt scanate (in cazul in care optiunile respective sunt activate din Nivel Personal).


    O sa mai anunt problema aceasta, insa tine cont ca sunt cateva probleme majore care au nevoie de toata atentia echipei BitDefender.


    Cris.

  • mitza97
    Optiuni

    Este exact cum spunea Cris...si la mine apare acea problema, dar de fapt, in realitate arhivele sunt scanate, problema apare doar la afisarea raportului, este o eroare de interfata. E o problema minora, avand in vedere celelalte erori, probabil se va rezolva si asta pe viitor, rabdare...:D