Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Bitdefender Internet Security 2012 Si Routerul Wireless N 300mbps D-link Dir-615 Cu 4 Porturi 10/100

Optiuni
SorinK
editat ianuarie 2012 în Produse bitdefender 2012

Sal!


Am achizitionat astazi acest router, si mi-am facut foarte multi nervi, crezand ca routerul este de vina.


Softul de pe CD-ul de instalare mi-a zis ca sa inchid orice antivirus etc.


Am inchis Bitdefender antivirus, firewall, anti-spam, active virus control, auto-scan.


Insa de n ori cand incercam sa fac setarile la router, vedeam mesaje de eroare, ce apareau extrem de greu, ca si cum routerul ar fi fost pe Marte.


Mesajele de eroare erau tipice Windows, nu aparea nici un mesaj de la Bitdefender in ele.


Insa dupa ce am dezinstalat Bitdefender Internet Security 2012, acestea nu au mai aparut.


Ce trebuie sa ii fac la BIS 2012 ca sa il pot utiliza ok cu acest router?


PS: In sensul ca vreau sa pot accesa interfata de administrare a routerului oricand (web based), fara sa fie nevoie sa inchid toate procesele la antivirus, si alte conexe ale sale ce au optiuni de on/off, sau sa fie nevoie sa il dezinstalez.


Multumesc anticipat!

Comentarii

  • rootkit
    Optiuni

    Salut Sorin


    Trebuie sa creezi o zona pentru IP-ul router-ului.


    Deschide interfata principala a Bitdefender si apasa pe Settings.


    Mergi in stanga la Firewall si apoi din dreapta selecteaza tab-ul Advanced.


    Acolo fa click pe Adapter rules. Selecteaza placa ta de retea curenta si apasa pe Add Zone. Introdu IP-ul routerului, ai grija ca la Permissions sa fie Allow si apasa pe Ok.


    Inchide toate fereastele si da restart la PC.


    Exceptia ar trebui sa iti ofere acces nerestrictionat la acea pagina(banuiesc ca IP-ul este 192.168.1.1).


    O seara placuta.

  • Sal!


    M-am dus acolo unde mi-ai zis, si am fost surprins sa vad ca IP-ul cu administrarea routerului, era deja adaugat acolo (192.168.0.1), desi eu nu l-am adaugat.


    Ce altceva as mai putea face?


    Multumesc!

  • rootkit
    Optiuni

    Salut Sorin


    Routerul are firewall din cate stiu eu. Iti recomand sa-l dezactivezi si sa imi spui daca mai ai intampini dificultati.


    O seara placuta.

  • Nu am stiut exact ce sa dezactivez din ce scria la firewall settings.


    Am instalat Bitdefender Internet Security 2011, si vad ca nu sunt probleme cu acesta.


    Multumesc oricum de sugestie!

  • rootkit
    Optiuni

    Salut


    Trebuia sa dezactivezi absolut tot modulul firewall de pe router. In felul asta nu erau regulile in conflict cu cele din firewall-ul din produs.


    O seara placuta.

  • SorinK
    editat februarie 2012
    Optiuni

    @Christian azi am reinstalat BIS 2012, in speranta ca a fost ceva rezolvat la produs.


    Dar vad ca tot asa face.


    Teoretic, eu cand am OFF firewall-ul la Bitdefender, ar trebui sa mearga perfect interfata la router, insa nu este asa.


    Ca si in primul meu post, cu TOT ce are Bitdefender pus pe off, si tot nu ma lasa sa intru la setarile routerului.


    Eu cred ca este un bug in produs, daca acest OFF la toate, practic de fapt nu este, din moment ce problemele persista.


    Am avut si alt produs firewall instalat, si nu producea problema asta.


    Am ultimul build, varianta in engleza instalata.

  • rootkit
    Optiuni

    Salut Sorin


    Deschide Bitdefender, mergi la Settings si apoi la modulul Update.


    Bifeaza "Prompt me before downloading updates" si inchide interfata.


    Restart in Safe Mode.


    http://www.bitdefender.ro/KB510-ro--Cum-se...-Safe-Mode.html


    Mergi in C:\Program Files\BitDefender\BitDefender 2012 si redenumeste bdtl.dll in bdtl.dl_


    Restart PC in Normal Mode.


    Acum incearca sa te reconectezi la interfata routerului si spune-mi daca totul este in regula.


    Multumim.

  • @Christian esti un GENIU!


    Multumesc mult!


    Acum merge perfect interfata la router.


    Inseamna ca acum firewallul Bitdefender este tot timpul pe OFF, chiar daca arata ON?

  • rootkit
    Optiuni

    Salut


    Nu, inseamna ca bara din browser este tot timpul pe off, nu are legatura cu firewall-ul.


    O sa investighez saptamana aceasta si o sa revin cu un raspuns.


    Multumim.