Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Activare

Optiuni

Anul trecut am cumparat o licenta Bitdefender Internet Security 2011 / 3pc /1an, prin intermediul site-ului Bitdefender (online, cu cardul).


O data cu plata, mi-a fost creat un cont pe "Avangate", unde este si seria de licenta.


Din ce am vazut, cred ca aceasta sa activat o data cu achizitionarea (vezi imaginea upload-ata), fara sa o inregistrez in contul meu "My Bitdefender".


Asa se intampla mereu cand cumperi de pe site-ul Bitdefender?


Sa inteleg, ca o data cu trecerea timpului, licenta o sa expire? Se mai poate face ceva daca nu am folosit-o pana acum?


Am scris serviciului clienti, din contul "My Bitdefender", un mesaj despre aceasta problema, dar nu am primit nici un raspuns. Cred ca au trecut mai mult de 24 de ore, daca nu 48.

post-112-1332178705_thumb.jpg

Comentarii

  • Anul trecut am cumparat o licenta Bitdefender Internet Security 2011 / 3pc /1an, prin intermediul site-ului Bitdefender (online, cu cardul).


    O data cu plata, mi-a fost creat un cont pe "Avangate", unde este si seria de licenta.


    Din ce am vazut, cred ca aceasta sa activat o data cu achizitionarea (vezi imaginea upload-ata), fara sa o inregistrez in contul meu "My Bitdefender".


    Asa se intampla mereu cand cumperi de pe site-ul Bitdefender?


    Sa inteleg, ca o data cu trecerea timpului, licenta o sa expire? Se mai poate face ceva daca nu am folosit-o pana acum?


    Am scris serviciului clienti, din contul "My Bitdefender", un mesaj despre aceasta problema, dar nu am primit nici un raspuns. Cred ca au trecut mai mult de 24 de ore, daca nu 48.


    OK, am primit raspuns pe email.

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    Optiuni

    Salut :)


    Daca mai ai intrebari, te rog nu ezita.


    O zi buna!