Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Nero

Optiuni
KaGeBo
editat decembrie 2007 în Discu355ii malware

La setup nero 7 sau 8 gaseste BD Malware. :o Dupa ce am instalat, ma bâzâie la cap fiecare 3 minute ca am un virus. Nero zice pe pagina oficiala ca nu e virus. La instalare NU am instalat si SearchBar. Totusi tzipa BD ca as avea un Troian. Cum pot sa dezactivez chestia aia (pop up)?


PlzHelp! :unsure:

post-7623-1197537218_thumb.jpg

Comentarii

  • Salut,


    Virusul respectiv nu este virus, si nici BitDefender nu spune ca este virus. Acel toolbar este catalogat ca Spyware, nu ca virus.


    In plus, prefixul Application. sugereaza ca acel fisier nu este malware, ci aplicatie potential periculoasa. Este catalogat astfel deoarece transmite undeva ceea ce faci tu pe internet, fiind deci o violare a intimitatii.


    Totusi tzipa BD ca as avea un Troian


    Nu vad cine si unde spune ca ai un Troian. Faci confuzie intre termeni. Ceea ce ai tu e spyware.


    Nu conteaza ca la instalare nu ai instalat acel toolbar, pentru ca kit-ul de la Nero a dezarhivat kit-ul pt toolbar si l-a pus in directorul temporar. Kit-ul toolbar-ului este gasit de BitDefender ca infectat.


    Ca sa scapi de alerte, ai doua solutii:


    1) stergi fisierul-problema (oricum nu iti trebuie)


    2) dezactivezi alertele legate de Application. Asta se face din Antivirus -> Nivel personal -> Nu scana dupa aplicatii si dialer (nu stiu cum se numeste optiunea in germana...daca ai nevoie, iti pot atasa un screenshot).


    Cris.