Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Am O Problema Cu Yahoo Messenger

Optiuni

I-mi puteti explica ce se intampla?De fiecare data cand incerc sa trimit o poza pe yahoo messenger mi se inchide.Cum dau send file cum se inchide messengerul!Am instalat si dezinstalat messengerul pana acum cred ca de zece ori si tot asa face!Nu i-mi explic ce are,ma puteti ajuta?

Comentarii

  • Buna.


    Nu ne-ai lamurit care e legatura cu Bitdefender si ce versiune de Bitdefender folosesti, daca folosesti.


    Reinstaleaza Yahoo Messenger, daca nu e malware si nu ai fisiere sterse din windows va merge.


    Succes.

  • Buna.


    Nu ne-ai lamurit care e legatura cu Bitdefender si ce versiune de Bitdefender folosesti, daca folosesti.


    Reinstaleaza Yahoo Messenger, daca nu e malware si nu ai fisiere sterse din windows va merge.


    Succes.


    Subscriu la ce a spus SorinK. Da mai multe detalii despre problema ta. Mie unul, imi merge perfect, si nu sunt singurul.


    Si inca ceva: nu mai posta aceeasi intrebare peste tot pe forum, pentru ca raspunsul nu va veni mai repede.


    Cris.

  • bianca06
    editat decembrie 2007
    Optiuni

    Eu am instalat pe calculator bitdefender 9 standard davio edition(l-am primit gratis cand am cumparat calculatorul)Problema cu yahoo messenger este ca nu pot sa trimit sau sa primesc nimic pe messenger pentru ca se inchide!Cum apas pe send file mi se inchide de tot.Nu reusesc sa inteleg ce are si ma gandeam ca poate fi ceva legat de antivirus care impiedica sa trimit si sa primesc chestii pe yahoo messenger!

  • alexcrist
    alexcrist
    editat decembrie 2007
    Optiuni

    Pentru inceput, te rog sa nu mai deschizi topic-uri noi pentru fiecare raspuns pe care vrei sa-l dai. Foloseste butonul Add Reply ca sa raspunzi intr-un topic deja creat.


    In al doilea rand... nu stiu ce problema ar putea fi, pentru ca nu dai mai multe detalii, cum ar fi: ce sistem de operare ai, cum anume s inchide (da eroare, se inchide pur si simplu YMess complet, sau se deconecteaza, etc...)


    Insa pot sa-ti spun un lucru: BitDefender 9 este o versiune foarte veche, avand in vedere ca versiunea curenta este v11 (a.k.a BitDefender 2008). Te-as ruga sa faci upgrade, macar la versiunea 10 (daca nu vrei sa treci la 2008). Upgrade-ul este gratuit, folosind aceeasi licenta pe care ai primit-o. Este posibil sa existe o incompatibilitate, sau o problema, insa tinand cont ca folosesti BDv9, nu prea te putem ajuta decat cu sfaturi (daca este o problema tehnica, nu va mai fi reparata).


    Deci, urmeaza pasii urmatori:


    - descarca si foloseste BitDefender Uninstall Tool pentru a dezinstala BitDefender de pe PC-ul tau


    - descarca una din versiunile de BitDefender compatibile cu licenta ta, si anume:


    Versiuni in romana:


    BitDefender Antivirus v10


    BitDefender Antivirus 2008


    Daca preferi sa il folosesti in limba engleza, linkurile sunt:


    BitDefender Antivirus v10


    BitDefender Antivirus 2008


    Pe de alta parte, de ce ti-a venit ideea ca ar fi o problema cu BitDefender? As putea spune ca ar putea fi o problema cu firewall-ul pe care il ai (BitDefender 9 Standard, sau BD AV v10/2008 NU au firewall inclus). Ce firewall folosesti?


    Si nu in ultimul rand, ce Yahoo! Messenger folosesti? Daca folosesti YM9, atunci tine cont ca este versiune BETA si are foarte multe bug-uri. Daca folosesti YM9, dezinstaleaza-l si revino la YM8. Este mult mai stabil.


    Cris.

  • Pentru inceput, te rog sa nu mai deschizi topic-uri noi pentru fiecare raspuns pe care vrei sa-l dai. Foloseste butonul Add Reply ca sa raspunzi intr-un topic deja creat.


    In al doilea rand... nu stiu ce problema ar putea fi, pentru ca nu dai mai multe detalii, cum ar fi: ce sistem de operare ai, cum anume s inchide (da eroare, se inchide pur si simplu YMess complet, sau se deconecteaza, etc...)


    Insa pot sa-ti spun un lucru: BitDefender 9 este o versiune foarte veche, avand in vedere ca versiunea curenta este v11 (a.k.a BitDefender 2008). Te-as ruga sa faci upgrade, macar la versiunea 10 (daca nu vrei sa treci la 2008). Upgrade-ul este gratuit, folosind aceeasi licenta pe care ai primit-o. Este posibil sa existe o incompatibilitate, sau o problema, insa tinand cont ca folosesti BDv9, nu prea te putem ajuta decat cu sfaturi (daca este o problema tehnica, nu va mai fi reparata).


    Deci, urmeaza pasii urmatori:


    - descarca si foloseste BitDefender Uninstall Tool pentru a dezinstala BitDefender de pe PC-ul tau


    - descarca una din versiunile de BitDefender compatibile cu licenta ta, si anume:


    Versiuni in romana:


    BitDefender Antivirus v10


    BitDefender Antivirus 2008


    Daca preferi sa il folosesti in limba engleza, linkurile sunt:


    BitDefender Antivirus v10


    BitDefender Antivirus 2008


    Pe de alta parte, de ce ti-a venit ideea ca ar fi o problema cu BitDefender? As putea spune ca ar putea fi o problema cu firewall-ul pe care il ai (BitDefender 9 Standard, sau BD AV v10/2008 NU au firewall inclus). Ce firewall folosesti?


    Si nu in ultimul rand, ce Yahoo! Messenger folosesti? Daca folosesti YM9, atunci tine cont ca este versiune BETA si are foarte multe bug-uri. Daca folosesti YM9, dezinstaleaza-l si revino la YM8. Este mult mai stabil.


    Cris.


    Problema era de la windows firewall.L-am dezactivat si acum e totul ok.E vreo problema daca las firewall-ul dezactivat?Si mersi pentru sfaturi!!

  • Salut! Ti-am sters postul duplicat. Nu e indicat sa ai doua firewalluri instalate, si e foarte posibil ca Windows Firewall sa fi cauzat problema. Este recunoscut pentru numeroasele buguri pe care le are.


    Daca mai ai vreo problema legata de securitate IT, nu ezita sa ne intrebi.

  • Problema era de la windows firewall.L-am dezactivat si acum e totul ok.E vreo problema daca las firewall-ul dezactivat?Si mersi pentru sfaturi!!


    Este o problema daca nu folosesti alt Firewall. BitDefender Antivirus, pe care spui ca il ai, NU are firewall inclus. Daca nu folosesti alt firewall, iti recomand sa iti cauti si sa iti instalezi unul. Altfel s-ar putea sa ai probleme mai grave decat ca se inchide messenger-ul (spun s-ar putea, pentru ca nu este obligatoriu sa ai probleme. Depinde de noroc si de reteaua in care te aflii).


    Cris.

  • Este o problema daca nu folosesti alt Firewall. BitDefender Antivirus, pe care spui ca il ai, NU are firewall inclus. Daca nu folosesti alt firewall, iti recomand sa iti cauti si sa iti instalezi unul. Altfel s-ar putea sa ai probleme mai grave decat ca se inchide messenger-ul (spun s-ar putea, pentru ca nu este obligatoriu sa ai probleme. Depinde de noroc si de reteaua in care te aflii).


    Cris.


    Am avut aceeasi probleme, insa la multi mess. Dupa reinstalare s-a rezolvat.

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    Optiuni
    Problema era de la windows firewall.L-am dezactivat si acum e totul ok.E vreo problema daca las firewall-ul dezactivat?Si mersi pentru sfaturi!!


    Daca ai dezactivat firewalul din Windows si nu ai nici macar un router intre furnizorul de net si propriul calculator tin sa te anunt ca poti reinstala linistita Windowsul din nou,e deja compromis.


    Un calculator fara firewall si "activ" pe net se umple de viermi si troieni chiar si cu un antivirus la zi.


    Instaleaza rapid un firewall mai inteligent decat cel din Windows cum ar fi Comodo 3 sau Sunbelt 4.6 ,desi e putintel cam tarziu.


    Comodo 3 : http://www.personalfirewall.comodo.com/dow...d_firewall.html


    Sunbelt Firewall : http://www.sunbeltsoftware.com/Home-Home-Office/


    Ambele sunt freeware si simplu de utilizat ,intotdeauna vor intreba cand un program face o conexiune si e de preferat sa creezi reguli cat mai generice.


    Dupa instalarea lor ruleaza scanari full cu mai multi antivirusi.