Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Instalare Bitdefender 2013

Optiuni

Buna dimineata !


Desi nivelul cunostintelor in informatica al celor ce discuta pe acest forum e destul de inalt, indraznesc si eu, ca debutant amator, sa fac apel la ajutorul dvs, .


Iata care e problema mea : pana acum 5 zile am avut instalat Bitdefender antivirus plus 2012, care insa a expirat. Cum mi s-a spus ca acest antivirus nu ofera o protectie totala, am cumparat Bitdefender Total Security 2013. Intrebarea mea e : ce trebuie sa fac pentru a avea o instalare curata a antivirusului, beneficiind astfel de o reala protectie, nefiind sigura ca un virus, un troian sa nu mai stiu ce nu sunt deja instalati in PC-ul meu (faptul ca nu mai pot face restore de la o anumita data poate fi un semn ?). Si asta fara a formata, bineinteles, caci altfel ar fi simplu.


Multumesc !

Comentarii

  • mitza97
    Optiuni

    Buna seara. :rolleyes:


    In primul rand, ce trebuie sa faceti este sa dezinstalati Bitdefender Antivirus Plus 2012 cu utilitarul special creat pentru acest lucru, pe care il puteti descarca de la ACEASTA adresa, utilitar care, in cazul in care sistemul d-voastra este Windows 7, va trebui sa il rulati cu click-dreapta pe fisier si Run as administrator. Il lasati sa isi faca treaba, dupa care va cere un restart.


    Dupa restart, instalati produsul dorit pe care il gasiti la ACEASTA adresa.


    Pentru alte detalii, nu ezitati sa ne contactati prin intermediul acestui forum.


    Succes !

  • Multumesc, Mitza !


    Multumesc mai ales pentru adrese, caci desi Bitdefender Total Security 2013 l-am cumparat deja, n-am stiut ca exista un utilitar pentru dezinstalarea celui anterior si nici de unde as fi putut sa-l descarc.


    Anana

  • rootkit
    Optiuni

    Buna Anana :)


    Daca mai ai intrebari, te rog nu ezita.


    O seara placuta!

  • Buna Anana :)


    Daca mai ai intrebari, te rog nu ezita.


    O seara placuta!


    Christian,


    Mai am intrebari legate de BitDefender, bineinteles (e inevitabil in cazul meu), intrebari pe care insa nu le-am exprimat inca, dat fiind ca nu stiu daca tin de sectiunea asta a forumului.


    Urmand pasii indicati privind dezinstalarea vechiului si apoi instalarea noului antivirus totul parea a fi decurs normal (nimic detectat, nimic semnalat, instalare reusita !); atata doar ca la sfarsit PC-ul s-a blocat, iar operatia de actualizare nu se realizeaza. Exista, deci, un virus, desi nici scanarea on-line de pe site-ul oficial BitDefender nu a detectat ceva !


    Am trecut la etapa urmatoare din mesajul dvs "completare": am creat Rescue CD (versiunea 2013/ 05-Jul-2012 18:42 ) am configurat BIOS-ul sa restarteze de pe CD. La restartare insa, dupa ce este consultat CD-ul, incarcarea se face in maniera clasica, de pe HD !


    Am verificat si refacut toate astea de mai multe ori. In concluzie : fie CD-ul nu e bootabil, fie eu sunt cea mai nula intre nuli !


    O zi buna,


    Anana

  • ankryo
    editat septembrie 2012
    Optiuni
    Christian,


    Mai am intrebari legate de BitDefender, bineinteles (e inevitabil in cazul meu), intrebari pe care insa nu le-am exprimat inca, dat fiind ca nu stiu daca tin de sectiunea asta a forumului.


    Urmand pasii indicati privind dezinstalarea vechiului si apoi instalarea noului antivirus totul parea a fi decurs normal (nimic detectat, nimic semnalat, instalare reusita !); atata doar ca la sfarsit PC-ul s-a blocat, iar operatia de actualizare nu se realizeaza. Exista, deci, un virus, desi nici scanarea on-line de pe site-ul oficial BitDefender nu a detectat ceva !


    Am trecut la etapa urmatoare din mesajul dvs "completare": am creat Rescue CD (versiunea 2013/ 05-Jul-2012 18:42 ) am configurat BIOS-ul sa restarteze de pe CD. La restartare insa, dupa ce este consultat CD-ul, incarcarea se face in maniera clasica, de pe HD !


    Am verificat si refacut toate astea de mai multe ori. In concluzie : fie CD-ul nu e bootabil, fie eu sunt cea mai nula intre nuli !


    O zi buna,


    Anana


    Cele doua scanari pe care le-ai efectuat nu sunt din cele mai "profunde". Incearca o scanare din interfata Bitdefender, "scaneaza acum" > "mod de salvare".


    Chiar asa, fara update.


    P.S. E important sa functioneze conexiunea la internet, pentru update.

  • Cele doua scanari pe care le-ai efectuat nu sunt din cele mai "profunde". Incearca o scanare din interfata Bitdefender, "scaneaza acum" > "mod de salvare".


    Chiar asa, fara update.


    P.S. E important sa functioneze conexiunea la internet, pentru update.


    Pe de alta parte, esti sigura ca ai facut asa "Dupa ce veti vedea ecranul initial apasati tasta Enter in urmatoarele 30 de secunde pentru a continua incarcarea continutului CD-ului. In cazul in care nu apasati pe tasta Enter in 30 de secunde, calculatorul va incarca de pe drive. In urmatoarele momente veti vede un text derulandu-se (ex. din poza de mai jos). Startul s-ar putea sa dureze 2-3 minute, depinzand de configuratia hardware. "??

  • rootkit
    Optiuni

    Buna Anana :)


    Pentru a rezolva situatia te rog sa imi trimiti:


    . Un jurnal generat de Support Tool;


    [Cum se genereaza un jurnal cu SUPPORT TOOL]


    . Salveaza pe desktop urmatorul fisier:


    http://download.bitdefender.com/windows/de...SupportTool.exe


    . Daca folosesti Vista/7, click dreapta pe fisierul Bitdefender_Supporttool.exe si selecteaza "Run as Administrator";


    . Completeaza toate datele si apasa "Next".


    NOTA! Pentru a reproduce situatia si a colecta toate jurnalele din PC, restarteaza PC-ul si apoi ruleaza din nou Bitdefender_Supporttool.exe cu click dreapta pe fisier si selectati "Run as Administrator";


    . Un fisier va fi creat pe desktop (cu numele BDSP_*);


    Trimite-mi acel fisier prin PM


    Daca fisierul este prea mare, urca-l pe


    http://www.sendspace.com


    sau


    http://www.mediafire.com


    si trimite-mi un PM cu link-ul de descarcare.


    Noi vom analiza datele si iti vom trimite o solutie in cel mai scurt timp posibil.


    Multumim.