Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Sunt Atacat ..

Optiuni

Salut , sunt George si mam gandit sa apelez la voi pentru ca am mai avut odata o problema si cu ajutorul dumneavoastra am rezolvat .


Sa trec la subiect ( scuze ca nu am gasit alt titlu mai bun dar .. )


In log-ul de la router am primit aceste actiuni :


Jan 1 00:00:12 DHCP: Server sending ACK to 192.168.0.101. (Lease time = 86400)


Jan 1 00:00:12 DHCP: Server receive REQUEST from f4:6d:04:af:74:81.


Jan 1 00:00:12 DHCP: Server sending OFFER of 192.168.0.101.


Jan 1 00:00:10 DHCP: Server receive DISCOVER from f4:6d:04:af:74:81.


Jan 1 00:00:10 DHCP: Server sending ACK to 192.168.0.100. (Lease time = 86400)


Jan 1 00:00:10 DHCP: Server receive REQUEST from e0:cb:4e:c4:17:c9.


Jan 1 00:00:10 DHCP: Server sending NAK to f4:6d:04:af:74:81.


Jan 1 00:00:10 DHCP: Server receive REQUEST from f4:6d:04:af:74:81.


Jan 1 00:00:10 DHCP: Server sending OFFER of 192.168.0.100.


care se tot repetau si se repetau iar internetul nu functiona ..


eu presupun ca cineva face asta ... cineva care ma uraste dar oricum stiti cum sa rezolv ?

Comentarii

  • rootkit
    Optiuni

    Salut :)


    Cate PC-uri sunt in retea?


    Reteaua wireless este parolata pentru a preveni accesul din exterior?


    Multumim.

  • prologikus
    editat noiembrie 2012
    Optiuni

    Sunt 3 ( eu , altul care e tot al meu dar nul folosesc si un sgs+ ( android )


    reteaua wi-fi da este parolata dar nu cred ca e cineva din apropere :mellow::-?? tot mam certat cu alti din alte localitati si nu credeam in stare pe cineva sa imi poata da ip flood sau ce o fi , mai ales ca aveam router si bitdefender :blink:

  • Sunt 3 ( eu , altul care e tot al meu dar nul folosesc si un sgs+ ( android )


    reteaua wi-fi da este parolata dar nu cred ca e cineva din apropere :mellow::-?? tot mam certat cu alti din alte localitati si nu credeam in stare pe cineva sa imi poata da ip flood sau ce o fi , mai ales ca aveam router si bitdefender :blink:


    Intrebarea a fost adresata d-lui Christian dar,intrucat nu binevoieste sa-ti raspunda in timp util ,sper ca nu te superi daca iti fac cateva recomandari:


    -ai nevoie de un update de firmware(ultimul existent la producatorul de dispozitiv pe care il folosesti).Atacatorii speculeaza un bug existent si iti fac probleme.


    -foloseste o parola complexa ceva de genul : " #kcG7Rv*au)M20f " aproximariv 20-30 caractere (litere mici ,mari,cifre,diacritice )fara nici o logica .SI VEI AVEA O PAROLA BUNA.


    -NU SALVA PAROLA IN CALCULATOR (sub forma de fisier sau altfel)-exista soft-uri specializate care salveaza cheia de criptare pe componenta hardware(chip)


    -NU LASA PAROLA LA INDEMANA FRARILOR MAI MICI(ramai surprins cat de usor pot fi dusi de nas de catre vecinii mai mari pt. a obtine parola si implicit aces la reteaua ta de net.


    -nu mai spune la vecini si "prieteni"ca esti atacat -ei speculeaza aceasta slabiciune a ta ca sa-si bata joc de tine.


    -si cel mai important ,ai grija ce aplicatii instalezi in calculator si regulile de iesire la firewall pe care le accepti la iesire.Daca respecti ce ti-am spus poti sa stai (oarecum)linistit.


    Daca vrei sa te razbuni pe atacatori deblocheaza reteaua las-o o perioada la liber sa poata fi accesata de oricine si planteaza in calculator un virus nou cu care -i infectezi si care sa-le distruga HDD (si care nu poate fi identificat comportamental de antivirus.Dar nu este recomandabil .Tu decizi.


    Stimati colegi de forum daca mai aveti si alte sugestii intemeiate(nu auzite dupa ureche)hai sa-l ajutam pe colegul.ASTA-I ROLUL UNUI FORUM

  • rootkit
    Optiuni

    Salut :)


    Din ce vad in log-ul ala, acele intrari sunt de pe 1 ianuarie, adica foarte vechi.


    Incearca sa cureti log-ul si sa vezi daca se scriu din nou.


    Multumim.