Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Bitdefender Ts Nu Detecteaza Noului Exploit Java ?!?

Optiuni

Am citit acum cateva zile despre existenta unui exploit Java deosebit de periculos, identificat cu numele EXP\CVE-2013-0422.


Curiosii l-au testat pe VirusTotal.com dupa ce s-a facut atata valva pe seama lui. Stupefactia a fost mare atunci cand s-a vazut ca doar 9 din 46 de Antivirusi il detecteaza.


BitDefender nu-l vede , pe cand alti antivirusi( mult inferiori din pct. meu de vedere) il detecteaza.


Rezultat detectie


Detectia fisierelor descarcate de exploit este mult mai mare, insa detectarea exploit-ului in sine este mult mai eficienta in a proteja un calculator. Uneori acesta poate descarca si rula virusul fara ca antivirusul sa mai poata reactiona.


Am citit ca ar fi eficienta dezactivarea Java din browsere.


Intamplarea face ca am de lucrat mult in AeL iar asta se bazeaza pe Java!


Ce fac???

Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

Comentarii

  • Da de curand intampin si eu situatie ciudata cu java.Daca deschid o aplicatie java vsserv.exe o ia pur si simplu razna consuma 90% din cpu.Aplicatiile java care utilizeaza browserul le deschid in varianta sanboxata altfel daca nu dau restart la calc vsserv o tine mult si bine asa in blana.M am uitat in event viewer si am vazut ceva legat de SID: S-1-0-0 si remote machine 1-0-0 dar mai mult nu stiu ma depaseste.Problema apare cand deschid chiar si control panel de la java deci ar putea fi o infectie nedetectata pe undeva in calc

  • S a rezolvat.Probabil Superechipa de la bd a pus deja updateul pt remedierea vulnerabilitatii cert este ca vsserv nu o mai ia razna.Inca odata felicitari echipei BD sinteti niste ingeri pazitori informatici :)B) Si bravo pentru reusita cu AV test!!!Tineti-o tot asa!!!

  • rootkit
    Optiuni

    Salut :)


    In prezent fisierul este detectat ca Exploit.Java.CVE-2013-0422.A de catre toate produsele noastre.


    Daca mai ai intrebari, te rog nu ezita.


    O zi buna!

  • Salut :)


    In prezent fisierul este detectat ca Exploit.Java.CVE-2013-0422.A de catre toate produsele noastre.


    Daca mai ai intrebari, te rog nu ezita.


    O zi buna!


    Multumim Cristi!


    O zi excelenta!

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • rootkit
    Optiuni

    Salut :)


    Cum situatia este rezolvata, declar acest topic inchis.


    Pentru alte situatii sau raportari malware / alarme false, posteaza te rog aici:


    http://forum.bitdefender.com/index.php?showforum=247


    O seara placuta!

Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!