Vierme Nedetectat

Worm.Win32.VB.ck , Generic Downloader.s , W32.Imaut.AA , Worm/VB.CK.8 , W32/Sohana-G sau Worm_VB.dht sunt diverse denumiri pentru o infecţie pe care din păcate BitDefender 2008 nu o detectează. Sper ca această semnalare a mea să fie văzută de cei care dezvoltă programul şi să apară un fix pentru aşa ceva într-un viitor update.


Este un vierme care dezactivează butonul de Run , Task Manager-ul şi regedit. Operează şi diverse modificări în regiştri.

Comentarii

  • Te rog uploadeaza o mostra, arhivata, cu parola infected. Detectia va fi adaugata.

  • După cercetări mai adânci se pare că ori nu am mai reuşit să dau de viermele respectiv şi am dat de altul ori BitDefender vede acea infecţie sub numele Win32.WORM.VB.NND. Răspunsul meu a fost mult întârziat deoarece nu calculatorul meu a fost virusat, ci al unui prieten. Îmi cer scuze pentru "alarma falsă", dar aş avea totuşi o recomandare : ar fi foarte bine venit un modul de reactivare a regedit, task manager, butonull de Run...

  • SorinK
    editat februarie 2008
    După cercetări mai adânci se pare că ori nu am mai reuşit să dau de viermele respectiv şi am dat de altul ori BitDefender vede acea infecţie sub numele Win32.WORM.VB.NND. Răspunsul meu a fost mult întârziat deoarece nu calculatorul meu a fost virusat, ci al unui prieten. Îmi cer scuze pentru "alarma falsă", dar aş avea totuşi o recomandare : ar fi foarte bine venit un modul de reactivare a regedit, task manager, butonull de Run...


    Buna idee dragosbm, subscriu.

  • mitza97
    mitza97
    editat februarie 2008

    Sal...ceea ce ai patit tu am patit-o si eu, citeste acest topic, eu am gasit rezolvarea cautand pe net...daca vrei sa iti trimit si tie ceea ce iti trebuie, da-mi o adresa de e-mail si am sa iti trimit prin e-mail tot ce ai nevoie pentru a rezolva problema plus instructiunile necesare :D deoarece de pe acest forum nu o sa poti downloada daca le pun !

  • Sal...ceea ce ai patit tu am patit-o si eu, citeste acest topic, eu am gasit rezolvarea cautand pe net...daca vrei sa iti trimit si tie ceea ce iti trebuie, da-mi o adresa de e-mail si am sa iti trimit prin e-mail tot ce ai nevoie pentru a rezolva problema plus instructiunile necesare :D deoarece de pe acest forum nu o sa poti downloada daca le pun !


    Exista PM, prin care poti trimite altui user, fisiere atasate. ;)

  • mitza97
    mitza97
    editat februarie 2008
    Sal...ceea ce ai patit tu am patit-o si eu, citeste acest topic, eu am gasit rezolvarea cautand pe net...daca vrei sa iti trimit si tie ceea ce iti trebuie, da-mi o adresa de e-mail si am sa iti trimit prin e-mail tot ce ai nevoie pentru a rezolva problema plus instructiunile necesare :D deoarece de pe acest forum nu o sa poti downloada daca le pun !


    Ok Cris, mersii, insa am incercat si uite ce imi zice :


    Upload failed. You are not permitted to upload this type of file


    ?!?


    PS : Fisierul era o arhiva ACE

  • Nu stiam de arhivele ACE ca nu merg...


    Oricum, arhivele ZIP si RAR merg sigur.


    In general, fisierele executabile nu pot fi atasate (cum ar fi EXE, COM, BAT), sau unele tipuri de arhive (7Z, se pare ca si ACE).


    De asemenea, un fisier mai poate fi respins daca depaseste 2MB. Limita de upload este de 2MB/fisier, deci daca ai n fisier mai mare, il poti imparti in mai multe de marime mai mica (utilizand o arhiva multi-volum). De asemenea, daca nu ma insel, este o limita globala de 90MB per user.


    Exact sa-ti spun lista de fisiere acceptate/respinse, nu pot, pentru ca asta este la latitudinea administratorului forumului. Insa daca te limitezi la formatele aceptate nu va fi nicio problema (respectiv ZIP, RAR, JPG, TXT). ;)


    Cris.

  • Mersii Cris pentru raspuns, chiar nu m-am gandit sa frac o arhiva ZIP facusem doar ACE :D le fac ZIP si incerc din nou...