Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Incompatibilitati Bitdefender 2008

Optiuni

Folosesc BitDefender(10 & 2008)de circa un an jumatate.Am o "boala" ,XtremPC si pentru ca oricum o cumpar din placere folosesc si BitDefender cu licentele aferente.


Daca BD 10(chiar daca avea un consum ceva mai mare de resurse)mi s-a parut cel putin la fel de bun ca un KAV,daca nu superior,se impaca excelent cu Outpost Firewall Pro 4, nu se poate spune acelasi lucru despre BitDefender 2008.


In momentul in care am trecut pe BD 2008(versiunea din XtremPC fara firewall) am observat ca ,daca antispywareul din Outpost era activ , la restartul calculatorului "hanguirea" modulului <BD switch> era un lucru permanent.Dura cateva secunde pana Windowsul il inchidea dar totusi era ceva anormal.Atunci mi-am zis sa incerc cu noul Comodo Firewall 3,a fost ok pana s-a trecut de versiunea 3.0.15 si hanguirea <BD Switch> sau <BD Agent> a reinceput.La dezactivarea Defence + problema disparea.Daca defragementez calculatorul si am instalat Comodo 3.0.14/15, cu care nu face in mod normal "fenomenul",hanguirea reapare si ma intreb daca nu cumva e o problema de memorie pentru modulele mai sus mentionate poate pur si simplu trebuie rescrise pentru versiunea de 32 de biti.


Mentionez ca la momentul aparitiei BitDefender2008 am incercat trialulul nou nout si nu puteam da restart la calculator deloc statea asa blocat la ecranul de inchidere.


Versiunea folosita este de 32 biti si a fost incercata pe un sistem cu VIA KT333(cu Barton 2600+ si 1 Gb ram) si pentru clarificare si pe unul Nforce2(cu 1700+ si 512 Mb ram) cu XP SP2(s-a facut update si la SP3RC1 si acelasi lucru).


Daca modulele BD Switch si BD Agent o sa continue sa ma irite cre'ca o sa trec pe Avast.


Regret BD 10 chiar daca versiunea 2008 are un consum foarte low de ram si proc.


Alte observatii ar fi lipsa din meniul contextual la click dreapata a optiunilor de scan asa cum erau ele in BD 10.Mi se pare enervant sa trebuiasca sa deschid noua interfata destul de 'naspa" ca sa dau scan.Apropo de ce nu mi mai pot alege scan pt rootkit & pt ram separat, de ce trebuie sa dau deep sau full?


In ceea ce priveste detectia Trnd Micro si alte realizari freeware au inceput sa creasca mult voi pareti sa ramaneti in urma.Spre exemplu Click Spring LLC(Adware CDT) si restul familiei exista sau nu in baza voastra de date a BD?

Comentarii

  • Salut Sm3k3r,


    Te rog sa dai mai multe detalii despre blocajele ce apar cu cele doua module.


    In BD2008 exista meniu contextual de scanare, la fel cum exista si in versiunile anterioare. Alternativ, poti folosi metoda Drag and drop pentru scanare la cerere, prin "tragerea" fisierelor deasupra Barei de scanare BitDefender (Scan Activity Bar, in caz ca nu esti familiarizat cu numele in romana).


    Cat despre Scanarile La Cerere... poti crea ce (si cate) Sarcini de Scanare vrei, prin folosirea butonului Sarcina noua (New task). Apoi le poti configura sa scaneze ce vrei, unde vrei.


    Intrebarea despre acel adware nu prea are sens. Nimeni si nimic nu obliga producatorii de antivirusi sa foloseasca acelasi nume pentru semnaturile din baza de date. O lista completa cu virusii cunoscuti de BitDefender o poti afla din Security Center -> Setari -> Actualizare -> Afiseaza lista virusi. Insa, sincer sa fiu, nu stiu daca in acea lista sunt incluse si amenintarile gen spyware, adware, sau doar virusii.


    Cris.

  • Sm3K3R
    Optiuni
    Salut Sm3k3r,


    Te rog sa dai mai multe detalii despre blocajele ce apar cu cele doua module.


    In BD2008 exista meniu contextual de scanare, la fel cum exista si in versiunile anterioare. Alternativ, poti folosi metoda Drag and drop pentru scanare la cerere, prin "tragerea" fisierelor deasupra Barei de scanare BitDefender (Scan Activity Bar, in caz ca nu esti familiarizat cu numele in romana).


    Cat despre Scanarile La Cerere... poti crea ce (si cate) Sarcini de Scanare vrei, prin folosirea butonului Sarcina noua (New task). Apoi le poti configura sa scaneze ce vrei, unde vrei.


    Intrebarea despre acel adware nu prea are sens. Nimeni si nimic nu obliga producatorii de antivirusi sa foloseasca acelasi nume pentru semnaturile din baza de date. O lista completa cu virusii cunoscuti de BitDefender o poti afla din Security Center -> Setari -> Actualizare -> Afiseaza lista virusi. Insa, sincer sa fiu, nu stiu daca in acea lista sunt incluse si amenintarile gen spyware, adware, sau doar virusii.


    Cris.


    Fenomenul de care vorbesc apare la restart inainte de ecranul Windows is shutting down.


    Apare o mica fereastra in care Windowsul zice ca inchide un program,iar programele sunt BD Switch sau BD Agent.Cateodata ferestrele cu inchiderea programului apar pentru fractiuni de secunda alteori sta ceva mai mult si pot citi numele programului in cauza.Dupa cum am spus in ultima vreme apare fenomenul dupa ce dau o defragmentare si dau restart la calc.Daca ascult muzica sau joc ceva nu apare la restart asa ceva.


    Exista si combinatii de programe de securitate cu BD 2008 care fac sa apara fenomenul la fiecare restart chiar si nefacand nimic in Windows.Spre exemplu daca impreuna cu BD 2008 e folosit BOClean(de la Comodo) fenomenul apare,acelasi lucru daca folosesc Comodo Firewall 3.0.16(inclusiv si mai versiuni mai noi,cu mentiunea ca inchiderea modulului Defence+ elimina problema).Daca instalez Jetico 2 cu modulul "Process Atack" activ calculatorul nu mai poate fi restartat("hanguieste" total),daca dezactivez modulul respectiv problema se rezolva.


    Practic problema se amelioreaza sau dispare odata cu dezactivarea modulelor antileak din firewalurile respective,dar de ce fenomenul nu apare folosind KAV sau TrendMicro.


    Dupa cum am precizat si-n primul post ,cand am incercat trialul BD 2008 (prin 2007 noiembrei cred)nu puteam restarta calculatorul,lucru care nu mai apare in aceeasi configuratie ,deci compatibilitatea cu alte programe de securitate a fost oarecum ameliorata.


    Tot ce as vrea ar fi ca BD 2008 sa fie mai tolerant cu alte programe de securitate mai ales cu firewalurile pentru ca inchiderea modulului Defence + in Comodo, de exemplu, echivaleaza cu inchiderea auto-protectiei respectivului firewall.Asta inseamna ca daca exista un malware capabil sa inchida firewalul, iar BD 2008 nu-l are in baza de date exista riscul sa raman "descoperit".


    Sincer vorbind modulul firewal din BD 10 mi s-a parut o gluma si de aceea prefer un firewal 3d party.Apropo BD 10 + Jetico1 era egal cu ecran albastru.


    Cred ca ar fi extraordinar daca BD 2008 ar functiona fara probleme cu Jetico sau Comodo ,2 firewaluri care isi fac treaba foarte bine si care au un consum de resurse foarte scazut.


    Folosesc BitDefender Antivirus Build 11.0.15 versiunea 32 de biti pe un XPSP2.Driverele nu par sa aibe importanta totul putand fi recreat pe 2 sisteme unul cu VIA KT333 si altul cu Nforce 2.Updatand Windowsul la SP3 ultimul release candidate nu a eliminat problema.DEP ul e inchis pentru ca folosesc in loc Comodo Memory Firewal v.2.Comodo Memory Firewall nu pare sa aibe nici el influenta fenomenul putand fi reprodus cu el aprins sau stins.

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    Optiuni

    Pe data de 10 martie am constatat ca "hanguiala" modulelor BD Switch si/sau BD Agent a disparut.


    Am recreat conditiile in care aparea "fenomenul" si pot spune ca problema e rezolvata,cel putin pentru mine.Sunt multumit ca pot folosi BD2008 si Jetico 2 in acelasi timp asa cum ar trebui.


    Multumesc echipei BitDefender!


    PS:Imi place si noua iconita care reflecta Gaming Mode=ON.E foarte utila.

  • claudiu
    editat martie 2008
    Optiuni
    PS:Imi place si noua iconita care reflecta Gaming Mode=ON.E foarte utila.


    Asa ma gandeam si eu dupa campania beta cand injuram de toti dumnezeii ca nu au introdus-o :) Bine ca se mai misca ceva... da asa cum se misca treburile in Ro , INCET. :wub:

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    Optiuni
    Asa ma gandeam si eu dupa campania beta cand injuram de toti dumnezeii ca nu au introdus-o :) Bine ca se mai misca ceva... da asa cum se misca treburile in Ro , INCET. :wub:


    Ar fi interesanta si o iconita care sa arate cand BD se updateaza.