Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

[offtopic]care Sa Fie Adevarul?

Optiuni

Radu Adrian Garici


Testing Manager


Dl. Garici este responsabil cu coordonarea rigurosului proces de testare prin care trec toate produsele BitDefender înainte de a fi lansate pe piaţă. În plus, el dezvoltă sistemul automat de testare pentru întreaga linie de produse BitDefender. Radu Garici a absolvit secţia ISTQB (International Software Testing Qualifications Board) a Facultăţii de Cibernetică din cadrul Academiei de Studii Economice din Bucureşti.


Ori a gresit cineva .. ori cineva minte .... sau o fi aparut si asta in ase ... da' oare sectia de CMMI nu este? ... da' ce nivel de ISTQB o fi?

Comentarii

  • ". În plus, el dezvoltă sistemul automat de testare pentru întreaga linie de produse BitDefender. "


    Nu stiam ca testarea completa se poate face automat.


    Eu inteleg prin testare completa instalarea la cat mai multe programe, jocuri etc. si acestea cu setari diferite impreuna cu produsele Bitdefender pe sistem pentru a depista incompatibilitatile.


    Probabil este o greseala chestia cu automat sau se refera doar la instalarea automata a bitdefender si testarea cu diferite setari si atat, nimic mai mult.

  • alexcrist
    Optiuni

    Nu inteleg ce rost are intrebarea asta. Daca vrei sa aflii detalii despre sectiile Academiei de Studii Economice, eu ma gandesc ca ar fi bine sa cauti pe site-ul ASE-ului sau sa intrebi la secretariat. De unde ti-a venit ideea sa pui astfel de intrebari pe forumul BitDefender?


    Cris.


    P.S.: De unde ai informatiile de mai sus? Just asking... :rolleyes:

  • Look here: http://www.bitdefender.ro/site/Main/view/leadership.html


    si alta data comenteaza ceva DOAR daca te vizeaza .... topicul NU ti-a fost adresat tie.

  • ". În plus, el dezvoltă sistemul automat de testare pentru întreaga linie de produse BitDefender. "


    Nu stiam ca testarea completa se poate face automat.


    Eu inteleg prin testare completa instalarea la cat mai multe programe, jocuri etc. si acestea cu setari diferite impreuna cu produsele Bitdefender pe sistem pentru a depista incompatibilitatile.


    Probabil este o greseala chestia cu automat sau se refera doar la instalarea automata a bitdefender si testarea cu diferite setari si atat, nimic mai mult.


    cred ca se referea la gama de produse bit def... testarea exhaustiva e o tampenie oricum, iar conceptia dvs de "testare completa" trebuie un pic revizuita:).

  • alexcrist
    alexcrist
    editat martie 2008
    Optiuni

    Ma scuzi ca am indraznit sa raspund pe un topic care nu imi este adresat. Data viitoare, fii mai explicit in privinta listei cu cei care au voie sa raspunda la posturile tale -_-


    Pe de alta parte, tot nu am inteles ce intrebare ai pus. Partea evidentiata din primul post are legatura cu ASE-ul, si la fel si prima parte a intrebarii tale din primul post. A doua parte a intrebarii din primul post ("da' ce nivel de ISTQB o fi?") nu am prea inteles la ce se refera...la sectie, sau la persoana respectiva? :huh:


    Apoi, ai dat-o pe "testarea exhaustiva e o tampenie oricum".


    Ai foarte mult offtopic in posturile tale (dupa cum singur ai scris in titlul topic-ului), si foarte multa inconsistenta.


    Ti-as sugera sa iti faci ordine in idei, si sa exprimi clar ce ai de intrebat.


    Cris.


    P.S.: Faptul ca sunt moderator pe acest forum inseamna ca toate posturile ma vizeaza, direct sau indirect.

  • Scuze daca am fost mai agresiv in interventia mea. INSA pentru o companie prestigioasa mi se pare ridicol sa se strecoare erori de genul de mai sus. Ideea e ca la ASE NU exista acea sectie. De fapt ISTQB nu are absolut nici o legatura cu ASE. De aici 2 variante: ori s-a gresit textul (ceea ce duce la faptul ca nu verifica "nimeni" consistenta contentului pus pe site-ul comercial, iar eu stiind despre ce este vorba imi dau seama ca este vorba de o incompetentza ... ) ori cineva a mintit in legatura cu datele furnizate si nimeni nu a validat datele respective (ceea ce duce la o cu totul alta problema ... mult mai urata).


    Si ca tot am deschis acest subiect legat de testing, am gasit pe bestjobs/ejobs un job description tare interesant in care se zice ca testerul este responsabil pt calitatea produsului. Ideea e ca aceasta este o mare aberatie, iar cei care macar au citit sylabusul ISTQB ar fi realizat din timp aceasta greseala. :D insa ... daca s-a urmat cursurile sectiei ISTQB de la ASE .. cred ca imi dau seama de ce s-a pus acea afirmatie:)).

  • Cel mai bine e sa urmezi sfatul lui Cris, si sa iei legatura cu persoane avizate de la ASE, sa te lamureasca ei. Inca o data, nu vad rostul topicului...

  • cred ca NU ati inteles ... problema este la BITDEFENDER nu la ASE ...

  • alexcrist
    Optiuni

    Crede-ma, ca eu te-am inteles. Insa ce nu am inteles este de ce intrebi asta AICI.


    Forumul acesta este pentru discuti legate de software (BitDefender in sine), virusi (si malware in general) si securitatea datelor. De asemenea, aici poti intreba diferite chestii despre site, cum ar fi:


    - bug-uri de functionalitate


    - unde gasesti o anumita informatie / un anumit produs


    - etc...


    In legatura cu cele de mai sus te putem ajuta, in sensul ca problemele le putem raporta, si te putem ajuta sa gasesti ceva anume.


    Legat de (in)corectitudinea altor informatii, legate de angajatii BitDefender, noi aici nu avem nicio autoritate si nicio responsabilitate. Daca ai ceva de spus legat de asta, ai putea sa trimiti un e-mail la administratorul site-ului, si sa vezi ce iti raspunde. Ca sa faci asta, te duci AICI, alegi din lista Webmaster, completezi restul datelor si trimiti mesajul.


    Cris.

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    Optiuni

    Closed

Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!