Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Bitdefender In Urma Avast! Avira Pe Primul Loc!

Optiuni

http://babelfish.altavista.com/babelfish/t...t%3dpolymorphic


The polymorphous harmful programs (further viruses), which use polymorphism technique for the difficulty their detection, were always most complex for the detection by antiviruses.

Comentarii

  • SorinK
    editat martie 2008
    Optiuni

    Buna ziua.


    Acel test nu este suficient pentru a demonstra cat de bun este un antivirus.


    Eu am achizitionat licenta acelui program ( a fost reducere pentru o zi cu cativa dolari) care are 100% la toate variantele din primul tabel si totusi m-am ales pana acum cu un troian de toata frumusetea, faptul ca este f bun in ceea ce priveste definitiile si detectia euristica nu te ajuta sa obtii acoperire 100%.


    Iar avast este in urma Bitdefender!


    http://www.av-comparatives.org


    la detectie euristica:


    AVG per total 25%


    AVAST per total 37%


    Bitdefender 44%.


    Detectie pe baza definitiilor:


    http://www.av-comparatives.org


    AVG 97,75%


    Bitdefender 97,51%


    Avast 95,24%.


    Dupa cum puteti vedea diferenta este f mica de aceasta data intre AVG si Bitdefender.


    Bitdefender compenseaza detasat pe partea de euristica, daca ai produsul updatat nu vei lua acele amenintari pentru care nu are definitii ca sa le indeparteze, parerea mea.


    Daca instalezi Comodo firewall si cumperi Bitdefender Antivirus simplu, esti suficient de protejat, poate versiunea 2009 la Bitdefender va avea un Firewall pe masura Comodo.

  • alexcrist
    Optiuni

    SorinK, ti-am editat linkurile din postul tau, pe motiv ca:



    Please link ONLY to our main site www.av-comparatives.org and not to the other subpages.


    It's forbidden to provide our test results/documents on other sites without our permission.


    If you find anything on other sites, please inform the forum/site admin to remove it.

    (asta scrie pe site-ul AV-Comparatives).


    Cat despre testul de mai sus... acel test s-a facut strict pe cateva familii de virusi polimorfici. Testul NU are relevanta asupra capacitatii totale de detectie a aunui antivirus, ci se bazeaza doar pe algoritmii de detectie pentru respectivele familii de virusi.


    Fiecare test antivirus are o alta metoda de testare (Euristice / polimorfic detection / signature based detection / "In the Wild" threats detection / etc...) deci rezultatele pot fi diferite.


    Cris.

  • SorinK
    editat martie 2008
    Optiuni

    Multumesc de corectare Cris.


    Stiam de acel text de pe site-ul lor, am zis sa il trimit direct pe pagini ca sa nu caute in urma pe nu stiu ce an cand Bitdefender nu statea asa de bine.


    Poate pana la urma vor introduce si cei de la Bitdefender o analiza comparativa proprie, cum au cei de la NOD cu privire la punctele forte si de ce nu si cele slabe ale Bitdefender.


    Cred ca pentru utilizator conteaza evolutia in timp a performantelor in comparatie cu concurenta.


    Romanii inca au perceptia ca companiile cu management romanesc au ca prim obiectiv profitul pentru actionari/asociati si nu satisfacerea clientilor.


    In acest mod ar putea prezenta ca clientul conteaza.


    Eu cred ca un produs de calitate si o grija crescuta fata de clienti creste automat profitul.

  • alexcrist
    Optiuni
    Poate pana la urma vor introduce si cei de la Bitdefender o analiza comparativa proprie, cum au cei de la NOD cu privire la punctele forte si de ce nu si cele slabe ale Bitdefender.


    Sincer sa fiu, eu personal nu dau o foarte mare crezare lucrurilor care sunt scrise pe site-urile prorpii ale produselor (de orice fel), pentru ca este normal ca lucrurile sa fie "umflate", ca doar fiecare vrea sa-si vanda produsul, nu? :P


    Asa ca, parerea mea ca o astfel de analiza nu ar aduce foarte mari avantaje. Daca ar fi optiunea mea, as lasa asta pe mana companiilor specializate pe astfel de analize. :)


    Cred ca pentru utilizator conteaza evolutia in timp a performantelor in comparatie cu concurenta.


    Conteaza, dar iti dai seama ca pe site-ul propriu nu poti scrie lucruri de genul: "La ultimul test, BitDefender a scazut cu X% nivelul de detectie, ia Y AV a crescut cu Z%". ;)


    Totul se rezuma la marketing. Daca incepi sa-ti faci singur comparatii cu alte produse, atunci ai face bine sa fii 100% sigur ca produsul tau e cel mai bun. Altfel... ai doar de pierdut (din multe puncte de vedere).


    Romanii inca au perceptia ca companiile cu management romanesc au ca prim obiectiv profitul pentru actionari/asociati si nu satisfacerea clientilor.


    In acest mod ar putea prezenta ca clientul conteaza.


    Eu cred ca un produs de calitate si o grija crescuta fata de clienti creste automat profitul.


    Scuza-ma ca te dezamagesc, insa in orice firma ai ca prim obiectiv profitul (doar daca nu cumva esti o organizatie non-profit, etc, etc, etc... dar nu este cazul de fata). O firma nu poate exista fara profit. Asta este regula de baza in economie (si se invata in clasa a XI-a, la obiectul cu acelasi nume :P ). Deci oriunde in lume (nu doar la noi), orice firma are ca prim obiectiv nimic altceva decat profitul.


    Faptul ca "un produs de calitate si o grija crescuta fata de clienti creste automat profitul" este adevarat, insa, cum spuneam, nu "grija pentru clienti" primeaza (si profitul este ceva secundar), ci invers.


    A nu se intelege ca tin aici o pledoarie in defavoarea BitDefender (si nu spun ca BitDefender este o firma care umbla doar dupa profit, orice ar fi). Tot ce am spus mai sus este realitatea economica, asa cum a fost, si asa cum va fi intotdeauna. Restul detaliilor se invart in jurul profitului, prin diferite politici de marketing, politici care, de obicei, nu prea se fac publice. ;)


    Cris.

  • SorinK
    editat martie 2008
    Optiuni

    Da orice firma vrea profit.


    Faceam o paralela la cazul Microsoft care sa bazat pe easy-to-use si nu a investit in securitate si stabilitate, numai cand au vazut ca apar cateva sute de virusi pe zi si sunt descoperite exploituri sau orientat catre asta.


    Mi se pare ca, cu Bitdefender 2008 sa intamplat un lucru asemanator, a fost lansat inainte de a fi pregatit pentru ca era nevoie de bani, nu sa pus problema cati clienti vor fi dezamagiti de produs si cati vor prelungi licenta la Bitdefender peste 1 an dupa ce descopera problemele produsului.


    Au trecut peste 3 luni de la lansare si inca nu exista builduri fara probleme.


    Am reinstalat acum 2 saptamani Bitdefender Internet Security si iar a "murit".


    M-am uitat ieri pe site sa vad daca sunt builduri noi si nimic.


    Acele teste facute de companie si facute publice au credibilitate cred eu daca sunt scrise fara restrictii si criticile, nu doar partile bune!

  • Foxter
    editat martie 2008
    Optiuni

    Pe moment BitDefender 2008 mai trebuie finisat. Am preferat sa raman la Avira Personal Edition Classic + Threatfire acasa (ma rog cand foloseam Windows) si Bitdefender Internet Security 10 la job unde il am gratuit.


    PS: Avast nu pune probleme de concurenta BitDefenderului, e mult prea slab ca sa se poate compara cu BitDefender. Daca ziceai de KAV, Avira sau NOD 32 ,acolo da, este vorba de concurenta stransa.

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    Optiuni
    Pe moment BitDefender 2008 mai trebuie finisat. Am preferat sa raman la Avira Personal Edition Classic + Threatfire acasa (ma rog cand foloseam Windows) si Bitdefender Internet Security 10 la job unde il am gratuit.


    PS: Avast nu pune probleme de concurenta BitDefenderului, e mult prea slab ca sa se poate compara cu BitDefender. Daca ziceai de KAV, Avira sau NOD 32 ,acolo da, este vorba de concurenta stransa.


    Imi pare rau dar Avira si AVG freeware sunt glume de antivirusi in variantele freeware comparate cu AVAST free.AVAST intradevar nu concureaza cu BD dar nici Avira nu poate emite pretentii.Punctul slab la AVAST e ca e foarte lent la scan dar in versiunea free ai mut mai multe module la dispozitie decat in Avira sau AVG.Asta ca sa nu zic ca de multe ori Avira si AVG sunt "mancati" de vii de tot felul de malweri.Incearca si DSA(Dynamic Security Agent) in loc de Threatfire e mai de incredere.


    Cat despre NOD 32 nu stiu daca poate emite pretentii in fata BD ului sau KAV.Sunt virusi vechi pe care NOD 32 nu pare sa-i stie,cat despre proactivitate la NOD 32 e iarasi o gluma.Un calculator protejat cu NOD 32 devine crescatorie de wormi.Noua versiune de NOD 32 vine cu un "feature" nou ,mai ales cand e activat modulul proactiv,se numeste crash, BSOD etc ,pe scurt calculatorul e inutilizabil.


    Oricum indiferent ce antivirus incerc intotdeauna ma intorc la BitDefender.

  • alexcrist
    Optiuni

    Sm3K3r, ceea ce spui tu, spui din proprie experienta? Sau te bazezi pe ceva oficial?


    Cu alte cuvinte, te-ai obosit sa urmezi linkul dat de SorinK in Post#2? Avast este cel mai prost AV dintre toti cei enumerati de tine. Insa, subliniez, antivirus. Nu poti spune ca X este mai bun ca Y pentru ca are mai multe module. Degeaba are 100 de module, daca detectia este scazuta.


    Eu te inteleg ca esti mare fan BitDefender si ma bucur ca nu ai probleme cu el si, mai ales, ca il folosesti. Insa ceea ce spui tu este fals.


    Cris.

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    editat martie 2008
    Optiuni
    Sm3K3r, ceea ce spui tu, spui din proprie experienta? Sau te bazezi pe ceva oficial?


    Cu alte cuvinte, te-ai obosit sa urmezi linkul dat de SorinK in Post#2? Avast este cel mai prost AV dintre toti cei enumerati de tine. Insa, subliniez, antivirus. Nu poti spune ca X este mai bun ca Y pentru ca are mai multe module. Degeaba are 100 de module, daca detectia este scazuta.


    Eu te inteleg ca esti mare fan BitDefender si ma bucur ca nu ai probleme cu el si, mai ales, ca il folosesti. Insa ceea ce spui tu este fals.


    Cris.


    Un antivirus e mai mult decat un detector.


    Consider AVG free mai slab decat Avast free pentru ca are foarte multe alarme false,detecteaza virusi acolo unde nu sunt.


    Consider Antivir free mai slab ca Avast free pentru atunci cand "da" de o arhiva caaalllllculllatooorulll see miiisccaaa innn rellluaaareee.Poate e de vina doar hardwerul meu.La asta adaugam si alarme false multe.


    Pentru mine un antivirus e bun daca are o detectie buna, daca are putine alarme false,daca nu-mi face calculatorul sa se miste in slow motion si daca e stabil.Pentru alarme false se poate consulta orice test in care se face si o astfel de analiza.


    Tot ceea ce spun pe forumurile astea se raporteaza la propria mea experienta, bineinteles luand in calcul hardwerul meu si eventual hardwerul catorva prieteni.Ma uit in tot felul de teste si topuri si compar cu ceea ce am observat eu.In momentul in care constat distante enorme intre topurile respective si ceea ce observ se contureaza si o opinie referitoare la respectivele situri ce realizeaza teste.


    Sunt multi care s-au trezit dupa folosirea AVG free cu calculatoarele "ingenuncheate".


    Off topic:Apropo cand vor pune baietii de la Softwin in task bar o icoana care sa se miste atunci cand se face un update.Modul in care se "misca" icoana din taskbar(aferenta ferestrei de scan) in momentul scanarii mi se pare "nepotrivit".