Pc Wizard -1.73- 2007 Contine Trojan.obfuscated.mu

PC Wizard este un utilitar foarte interesant de monitorizare a sistemului realizat de cei care fac CPU-Z si e raportat de cativa antivirusi ca ar contine un trojan.Versiunea PC Wizard 2007-1.73- 2007 ,pe care o utilizez de circa un an ,e raportata de Ikarus,Ewido si AVG Antispyware ca fiind infectat cu trojan Trojan.Win32.Obfuscated.en(Ikarus) sau Trojan.Obfuscated.mu(Exido ,AVG Antispyware).


Personal am constatat ca un .dll din acest program incearca sa se conecteze la internet.


Va rog cercetati daca atat versiunea veche cat si cea noua PC Wizard 2008 contine acest trojan/spyware.Mentionez ca la instalarea lui se ofera o optiune de update pe care eu am debifat-o si totusi acest program a continuat sa "ceara net" atat cu vechea versiune cat si cu versiunea 2008.


Mie teama ca nu cumva CPU-Z program utilizat de atatia sa nu contina si el asa ceva.


Linkul ofocial pentru versiunea PC Wizard 2008 : http://www.cpuid.com/pcwizard.php

Comentarii

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭

    Precizare : Ewido/AVG Antispyware nu-l mai identifica drept trojan dupa ultimele update-uri.